Reddit'te Vakit Geçirmenin İnsana Kazandırdığı Bazı Faydalı Şeyler

Sosyal medyanın nitelikli taraflarından birini temsil eden Reddit'in neden güzel olduğuna dair birkaç madde.
Reddit'te Vakit Geçirmenin İnsana Kazandırdığı Bazı Faydalı Şeyler

neden reddit'i seviyorum?

dünyanın her tarafından gelen kültürler ortak bir mizahta ve kültür sentezleyebiliyor. bu en çok sevdiğim şeylerden biri. çoğunlukla amerikan kültürü de olsa buradaki kültürü türk kültüründen fersah fersah daha çok sevdiğim kesin. askreddit subreddit'inde olan konuları okuyup o kadar ilginç ve mükemmel şeylere denk gelebiliyorsunuz ki. tabii ki nadir şeyler oluyor çoğu ama yine de o kültürlere dair bir ton şey öğrenebiliyorsunuz. belki daha yurt dışına çıkmadan o kültürü özümseyebiliyorsunuz.

eli5, askscience, askhistorians gibi subredditlerin ise ingilizcede "common sense" olarak adlandırılan dünyanın nasıl işlediğine dair size doğru içgüdüleri verebilmesi. okudukça insanın ufku artıyor. çoğu şeyi bilmediğinizi fark edip daha bir hırslanıyorsunuz. hep şu basit gibi gözüken sorulara (yer çekimi değil de gök itimi olmadığını nereden biliyorsunuz?) fiziğin bütün temel kurallarını kullanarak açıklayabilmeleri inanılmaz bir şey. siz de çoğu kuralı biliyorsunuz ama bu denli bir mantık yapamıyorsunuz ezberci sistem yüzünden. bu subredditler ise az biraz bunu aşabilmenizi sağlıyor.


iama kültürü. en beklenmedik kişilerin (benim için tabii onlar için normal) ona sorulan sorulara cevap verilmesi. obama'dan tutun porno yıldızlarına kadar insanlara yaşamlarına dair soru sorup cevap alabiliyorsunuz. benim en ilgimi çeken ıama çok sevdiğim oyun stardew valley'in yapımcısı olan concernedape'nin yaptığıydı. adamın 3 yıl boyunca uğraştığını, hissettiklerini dinlemek paha biçilemez.

fitness, history, language learning gibi subredditlerle çoğu şeyde ilerlemek için en doğru kaynaklara ulaşabilmeniz. mesela history subreddit'inde kitap tavsiyeleri var ki bir insanın tarih alanında temel bir birikimi olması için gereken en mantıklı kitapları sunmuşlar. bu çok değerli. aynıları fitness, language learning ve diğer benzeri subredditlerde de geçerli. size kaynakları veriyorlar, öğreniyorsunuz ondan sonra ise daha spesifik sorular sorup, tecrübelerini paylaşabiliyorsunuz. bundan daha değerli bir şey var mıdır dünyada?


/r/ writingprompts subredditine değinmeden geçemeyeceğim. bu subreddit var ya bu subreddit beni o kadar heyecanlandırıyor ki. ben yazmak, yazar olmak istiyorum. bu subreddit ise inanılmaz yaratıcı konuları cömertçe dağıtıyor. insanların kısa hikaye denemelerini size gösteriyor. beni gerçekten eyleme götürecek şey sanırım bu yer olacak.

reddit'de giyinmeyi (/r/ malefashionadvice), yemek pişirmeyi (/r/ cooking), tahta oymacılığını (/r/ woodcarving), ukuleleyi (/r/ ukulele), japoncayı (/r/ learnjapanese) ve daha unuttuğum birçok şeyi tatmin edecek derecede öğrenebilirsiniz.