Regl Gibi Zorlayıcı Bir Olay, Evrimsel Süreçte Neden Elenmedi?

Bugün insanları zorlayan olaylara baktığınızda neden evrimsel süreçte elenmediğini düşünebiliyorsunuz ancak hepsinin akla yatkın bir açıklaması oluyor. Regl de bunlardan biri.
Regl Gibi Zorlayıcı Bir Olay, Evrimsel Süreçte Neden Elenmedi?
iStock

erkeğin spermine, 'gerekirse anneyi öldür ama sen hayatta kal' bilgisini vermesi, embriyonun kendi yaşamını anneden çok daha fazla düşünmesi ve anneyi adeta sömürmesi, bunun farkında olan annenin 'değersiz' olanlar için ölme tehlikesi yaşamamak için geliştirdiği bir sistemin olması ve regl...

evrim hakkında bir şeyler öğrenen insanlar bir süre sonra her gördükleri bozukluğun evrimsel açıklamasını arar. çünkü doğal seçilim gereği 'bozuk' sistemlerin elenmesi gerekir ve gözümüze bozuk gelen bir sistemin neden elenmediğini merak ederiz.

insanda en bozuk şey neresi diye sorulduğunda ise pek çok kadının aklına regl gelir. regl saçmadır, bozuktur. doğada sizi geride bırakır, avcılara yem eder, mutsuz eder, besin kaybettirir. regl üzerinde çalışanlar da çok katmanlı bir cevap bulmuştur:

1. doğa hayatında bir erkek doğan çocuğun kendisine ait olduğundan kesin olarak emin olamaz ancak yine de 'genomic imprinting' yoluyla sperme gerekirse anneyi öldürmesini söyler çünkü ancak bu yolla soyunun devam edeceğinden emin olur.

2. yalnızca erkek değil fetüs de kendini düşünür. plasenta yoluyla adeta anneyi sömürür, salgıladığı hormonlarla kan basıncını artırıp daha fazla besine ulaşabilir. plasenta yoluyla etrafta gedikler açar ve buradaki sinir sistemini felç ederek işini yapmasına engel olacak kasılmaları engeller.

3. anne ise hem kendisinin hem de çocuğun hayatta kalmasını sağlamak ister. yeterince güçlü olmayanlar ve hayatta kalamayacaklar için hayatını riske atmak istemez. bu nedenle plasenta ile endometrium tabakası sadece güçlülerin ayakta kalmasını sağlayacak biçimde, son derece ölümcül bir ortamdır. fareler üzerinde yapılan deneyler, sırtın ya da bacağın karından çok daha yaşamaya uygun bir bölge olduğunu göstermiştir ama anne bebeği zorlamak ister.

4. bu zorluğa gelemeyen, rahimde sıkışan ya da ölen bir embriyonun ise dışarı atılması gerekecektir. bunu da ovülasyon sonrası bir nevi tüm yerleri bir sabundan geçirerek, içinde ne var ne yoksa dışarı atarak yani adet görerek yapmaktadır.

kaynak: the conservation, oxford academic