Renksizlikleriyle İnsanı Karamsarlığa İten Yapılar: Sovyet Binaları

SSCB zamanında, komünist dönemde yapılan ve günümüzde hala var olan binalar hakkında birtakım bilgiler.
Renksizlikleriyle İnsanı Karamsarlığa İten Yapılar: Sovyet Binaları

ne kadar gri ve özensiz oldukları söylense de kapladıkları yer bakımından şehirde yeşillik alana çok fazla yer bırakır sovyet binaları. o nedenle şehirin estetiğini bozmak bi yana; şehrin yeşil görünmesinde de en büyük etken bu binalardır.


dev yapışık bloklar halindedirler. "L" şeklinde olanları bayağı fazladır. komünist dönemde paylaştırılan sahiplerindedir bu evlerin büyük çoğunluğu. tabir-i caizse götüm kadar evlerdir. bu kadar küçük olmalarının nedeni de tamamen komünist dönemle alakalıdır. evler kişi sayısına göre yapılmıştır ve 2-3 kişilik bir aile için 2-3 odalı bir ev çok görülmüştür. ben 3 kişilik bir ailenin sadece bir oda sahibi olduğunu duyunca çok şaşırmıştım. yani hol falan yok, salon yok, sadece bir oda.


3 odalı eve bu ülkelerde rastlamak çok çok zordur. yani o dev yapışık bloklarda zaten yoktur da köy sayılan; şehirden epey uzak yerlerde büyük ev isteyen kimseler kendi evlerini yaptırabilir.

bloklara tekrar dönersek, bu blokların tamamında doğal gaz vs. gayet gerektiği gibi paylaştırılmıştır. mahalleler arasında büyük santral gibi baca benzeri şeyler vardı, doğal gaz dağıtan. yani elinde bok gibi doğal gaz bulunduran rusya, bu doğal gazı heba etmeme yolunu komünist dönem alışkanlıklarından kopmayarak elde etmiştir.


işbu nedenle ki rusya'nın eski sovyet ülkelerine olan baskınlığı hala devam etmektedir. en ufak bir yamuklarında gazlarını keser ya da üç katına yükseltebilir. bu binaların doğalgazın da heba edilmemesinde büyük büyük önemi vardır.

ayrıca, bu bloklar bol aralıklarla inşa edilmişlerdir. yemyeşil uzunca bir alandan sonra dev bloklar görmek, ülkeye yeni gelen bir insan için gayet çarpıcı oluyor. nerde la bu evler derken birden karşına çıkıyorlar işte. sağlamlığı konusunda bir fikir sahibi değilim ama bahsedilen kasvetin nedeni sağlamlığıyla bilinen kesme taşlardan yapılmış olmasıdır zannedersem.


not
: bu yazı ukrayna - odessa için geçerlidir

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler