Resmi Tarihin İdealist Kahraman Sauron'u Haksız Göstermesi

Zamanında Sauron'un mevzubahis yüzükleri yaptırdığını ve bir tane de "bütün yüzüklere hükmedecek yüzük" (one ring to rule them all) yaptırdığını biliyoruz. Ancak yazılı tarih bu yiğide hakkını hiçbir zaman vermedi, vermeyecek.
Resmi Tarihin İdealist Kahraman Sauron'u Haksız Göstermesi

rahmetli anneannem hep derdi, "kuzucuğum, kınadığınla sınanırsın. kınadığın şey başına gelmeden ölmezsin." ben de bu düsturla hiçbir zaman önüme konanı direkt olarak yargılamam, sürekli olarak sorgular sorgular sorgularım... eleştirel düşünce tarzını benimsemiş ve hayatımın her alanına angaje etmiş bir bireyim.

maalesef sauron konusundaki gözlem ve okumalarım, ciddi şekilde yargılayıcı yaftalayıcı ve ötekileştirici davranış biçiminin sauron'u değerlendirirken kullanıldığıdır.

sauron, sülalesinden beri gelen bir servete sahip özünde alçak gönüllü ve paylaşımcı bir kişi. orta dünya denilen çok uluslu, karmaşık, etnik çatışmaların (insan-elf, büyücü-büyücü, cüce-elf gibi) süregeldiği tansiyonu hiç düşmeyen coğrafyada, "coğrafya kaderdir" demeden bu mozaiği bir arada tutmayı kendine hedef edinmiş, kefen giyip yola çıkmış bir idealist.


bu minvalde, piyasa değerine paha biçilemeyecek, evladiyelik, saf som altından yapılma 9 yüzüğü insanlara, 7 yüzüğü cücelere, 3 yüzüğü de elflere kardeşliğin bir nişanesi olarak hediye etti. bakın orta dünya'nın bok çukuru moria madenlerinde vandallık yapan cücelere bile 7 yüzük hediye etti. ormanları talan etmiş, dünya'nın en güzel yerlerini parsellemiş zenginlik ve seks içinde yaşayan elflere makam, ünvan ya da çıkar beklemeden 3 yüzük verdi ki asıl elflerin servetini dünya ile paylaşması gerekirken. sorarım, hanginizin eşi dostu size 22 gr ağırlığında saf altından yüzük hediye ediyor? (altın ons fiyatı 1820 dolar seviyelerinde hatırlatırım.)

gönlü geniş, kadirşinas, küçük yaşında yetim kalmış, dost edinmek isteyen sauron'un orta dünya'daki çatışmaları önleme, yeniden huzur dolu dünyanın kurulması için sarf ettiği bu çabalar, maalesef kendisi için yaptırdığı "1 tanecik" yüzüğün yanlış anlaşılması sebebiyle adeta çöpe gitti. adam hiçbir beklentisi olmadan 19 tane yüzük dağıtmış etrafındakilere, hediyeler ziyafetler de cabası. şarap su gibi akmış, kuzu çevirmeler halaylar...ama 1 tane yüzüğü kendine yaptırınca "auvv."

yüzükleri alırken "aman sauron, boynumuza dola sauron, taşaklarına çimento yetmez sauron" diyen elf, cüce ve insanlar, sauron'un kendine de yüzük yaptırdığını duyunca maalesef hasetlerinden kuduruyorlar. adam en nadide el işçiliği ile, parmakları küçük hobbitleri hüküm dağı sıcağında günlerce çalıştırıp dağıttığı yüzüklerin iç kısmına isimlerinizi yazdırmış, en ufak maliyetten kaçınmamış. ama siz hep elinizde olmayanı istiyorsunuz. aç köpekler, birbirinizi yiyordunuz sauron'dan önce, nefesiniz kokuyordu fukaralıktan.

işte böyledir arkadaşlar. acıma yetime döner koyar götüne demişler ya işte bu atasözünün tarihi orta dünya'ya kadar dayanmakta. orijinali "melin tirië hendutya sílalë yá lalat"tır. 

sürecin devamında isyan eden, türlü suikast ve darbe girişimleri ile sauron'un can ve mal güvenliğine kast eden cüce-elf-insan axis'i (kadere bak, cüceler ile elfler kol kola), maalesef kan ve gözyaşı ile sonuçlanacak ve yıllarca sürecek şiddetin fitilini ateşlediler.

peki ne oldu? evet, sauron'un yüzüğü gasp edildi. parmağının vahşice ve gaddarca duygularla koparılması sonucu yüzük elinden alındı. bakın yönteme dikkatinizi çekerim, parmak keserek yüzük çalmak adana hürriyet mahallesi'ndeki balicilerin, sıfır bir dizisindeki cengo'nun, müge anlı'da suçunu itiraf eden en cani katilin bile yapmayacağı şeyler.


yüzüğü alan insan müsveddesi ne yaptı? yaa... işte kınadığınla sınanırsın diyen anneanneme tekrar hak verdim bu noktada. sauron'u kınayan insanlar, sauron'u aratacak noktaya geldiler.

en büyük hakkı olarak da sauron, alanında eğitim görmüş dedektifleri, yüzüğünü gasp eden hırsızların üzerine sürdü. ama maalesef yüzüklerin efendisi'nde hırsızlar öylesine övülüyor, öylesine yüceltiliyor ki, sauron'un kendi malına sahip çıkmasını bile kötü gösterdiler. adamın bu süre zarfında, saruman vasıtasıyla endüstri 4.0 devrimini isengard'da başlatması ise görmezden gelindi.

işte dostlarım, tarihi kim yazıyorsa haklı odur. lütfen resmi tarih yalanlarına kendinizi kaptırmadan, dönemin şartları ve gerçekleri çerçevesinde sauron'u değerlendirin ve şunu unutmayın "kınadığınızla sınanırsınız." ışıklar içinde uyu anneannem...