Reyting Nedir ve Nasıl Ölçülür?

Reyting nedir? Reyting nasıl ölçülür? Reyting ölçme aleti people meter nedir?
Reyting Nedir ve Nasıl Ölçülür?

2011 yılına kadar agb'nin ölçümlediği, daha sonra şaibeler nedeniyle bir süre durdurulan ve sonrasına tns'nin ölçmeye devam ettiği bir tv programının izlenme oranını veren bilgidir reyting. 

türkiye nüfusu demografik ve sosyoekonomik olarak örneklemlenerek bu örneklemlere uygun haneler seçilir ve bu evlere peoplemeter denilen cihazlar yerleştirilir. araştırma şirketleri örneklem yöntemini sıklıkla kullanır, böylece x markasının tüketicileri ile bir araştırma yapacaklarsa atıyorum on milyon tüketiciye tek tek gidip görüşmezler. x markasını tüketicilerini, istatiksel olarak anlamlı veriler üretecek bir boyuta indirgerler.


peoplemeter denilen cihazlarda (bildiğim kadarıyla) hanedeki kişileri gösteren tuşlar vardır. örneğin bir programı sadece evdeki baba izliyorsa bir tuşa, anne-baba-çocuk birlikte izliyorsa her ikisinin tuşuna basılıyor, böylece o programın hangi cinsiyet veya yaş grubunda daha çok reyting aldığı ortaya çıkıyor. kaç saat izleniyor, reklam kuşağının reytingi ne kadar gibi sorular da yine peoplemeter aracılığı ile yanıtlanıyor. bir program içindeki reklam kuşağının bedelini de çok büyük oranda reytingi belirler.


kısacası, hani diyorsunuz ya "acun'u izleyip ona para kazandırıyorsunuz" diye, işte eğer evinizde bu cihaz yoksa reyting sonucuna, dolayısıyla da kazanılan paraya herhangi bir etkide bulunamazsınız.

Reytingle alakalı diğer kavramlar ve açıklamaları

reyting (rating): bir dakika başına düşen ortalama izleyici sayısı.

share: belirli bir tv kanalının bir program veya zaman diliminde toplam izlenmeden elde ettiği pay. 

reach: bir program veya zaman diliminin en az bir dakikasını seyretmiş izleyicilerin evrene oranı.

exclusive reach: bir programın veya zaman diliminin en az bir dakikasını seyretmiş bu süre içinde başka hiçbir kanalı seyretmemiş izleyicilerin evrene oranı.

reception share: bır kanalın yayın yaptığı süre boyunca elde ettiği toplam izleme oranının yüzde kaçının bir program veya zaman aralığından elde ettiğini gösterir.

emission share: bir kanalın bir programa toplam yayın süresinden ne oranda zaman ayırdığını gösterir.

alpha coefficient: programa yapılan zaman yatırımı ile programın tüm güne oranla elde ettiği izleme oranını karşılaştırıp programın kanalın o gün yaptığı programlara oranla başarısını gösterir.

beta coefficient: programın tüm gün elde edilen izlenme oranına katkısı ile program süresi boyunca tüm kanalların o zaman aralığında elde ettikleri ratingin tüm gün elde edilen izlenme oranına katkısı. programın diğer kanallara oranla ne kadar başarılı olduğunu belirler.

adhesion: program izleyicilerinin ne kadarının hedef kitleyi oluşturduğunu belirler. hedef kitledeki izleyici oranını evrendeki izleyici oranıyla karşılaştırır.

affinity endeksi: adhesion'ın hedef kitlenin evrendeki oranına karşılaştırılması ile elde edilir. programın hangi hedef kitleye hitap ettiği bulunur.

Liselilerin Hayretler İçinde Okuyacağı Bir Nostalji: Türkiye'de İnternetin İlk Yılları