Reza Zarrab Duruşmasının Hakan Atilla'nın Savunmasına Geçilen Yedinci Gününün Tam Özeti

Tam gaz süren duruşmada sanık olarak yer alan Halkbank uluslararası bankacılıktan sorumlu genel müdür yardımcısı Hakan Atilla'nın avukatları tape'leri dinleterek önemli açıkları yakalamaya çalıştı ve çapraz sorguya devam edildi.
Reza Zarrab Duruşmasının Hakan Atilla'nın Savunmasına Geçilen Yedinci Gününün Tam Özeti


1. oturum

1- duruşmanın t.s.i 17:15'te başlaması bekleniyor. duruşmaya savunma makamının çapraz sorgusuyla devam edilecek.

2- kaynaklar dünkü duruşmanın ardından zarrab'ın ifadeleri ile ilgili yaşanan bir tartışmayı açıklığa kavuşturmak istiyor. reza zarrab "hapisten çıkmak veya az ceza almak için yalan söyledim" gibi bir ifade kullanmadı. savunma avukatının sorusu üzerine, direkt sorgunun başlangıcında söylediği "savcılıkla anlaştım çünkü bu hapisten kurtulmanın en hızlı yoluydu" ifadesini teyit etti.

3- yabancı gazetecilerin, türk takipçilerinin soruları karşısında "bunaldığı" bir diğer mevzu ise dünkü duruşmada savunmanın atıfta bulunduğu, savcılıkla yapılan anlaşmada reza zarrab'ın haklarında bilgi bilgi vermeyi kabul ettiğini öne sürdükleri "diğerleri"nin kim olduğu ve bir takım türk politikacıların isimlerinin ne zaman geçeceği, rüşvet cetvelindeki bütün isimlerin savcılık tarafından "bu kim?" diye sorulmasına karşı "cash to yukarı"nın neden sorulmadığı, savcının türkiye'de hapisten çıkmak için kime rüşvet verdiğini neden sormadığı gibi sorular. bu sorulara cevaben kendileri, bu davanın ana hattının hakan atilla ve halkbankası olduğunu, konunun hakan atilla'dan uzaklaşmaması için savcının bilerek bazı noktaların ucunu açık bıraktığını, bu dava sonucunda jüri ve hakim tarafından verilecek bir mahkumiyet kararının reza zarrab'ın ifadelerinin doğruluğunu da kanıtlayacağı ve zarrab tarafından söylenen herşeyin başka bir davanın ve soruşturmanın konusu olabilmesinin yolunu açacağı belirtilmekte. dolayısıyla türk takipçilerinin kafalarındaki bu soruların belki davanın ilerleyen safhalarında belki de davadan sonra aydınlanabileceğini belirtiyorlar.

4- zarrab mahkeme salonundaki yerini aldı, duruşma birazdan başlayacak.

5- çapraz sorgu zarrab'ın miami'de tutuklanması ile başlıyor.

6- savunma avukatı zarrab'ın hakan atilla'nın tutuklanmasına şaşırdığını çevresindekilere söylediğini belirtti. zarrab bunu "evet" diyerek onayladı.

7- savunma, zarrab ile ümit ismindeki şirket çalışanlarından biri arasındaki bir e-maili doğrulatıyor.

8- savunmanın sorusu üzerine zarrab hiçbir zaman hamanay ve ahmedinejad'la görüşmediğini belirtiyor. (burada yüz yüze görüşme kastediliyor)

9- savunma hakime dün dinletmedikleri bazı ses kayıtlarına sahip olduklarını ve bunları dinletmek istediklerini belirtti. şu an bu ses kayıtları dinleniyor. bu aynı zamanda savunmanın sahip olduğu ilk ses kaydı.

10- ses kaydı süleyman aslan ile reza zarrab arasında.

11- avukat zarrab'a "hakan atilla'nın ofisinde hiç bulunmadın, değil mi?" diye sordu, zarrab da "atilla'nın bankadaki ofisine gittiğimi hiç hatırlamıyorum, hanımefendi" dedi ve atilla'nın ofisinin hangi katta olduğunu bile bilmediğini belirtti.

12- savunma bir başka tape dinletiyor.

13- tapelerin uzun ve sıkıcı olmasına tepki olarak gazetecilerden bazılarının "sıkıcı olmayan bişeyler dinletin" diye fısıldadığı belirtiliyor.

14- savunmanın sorusu üzerine zarrab halkbank çalışanlarının kendisine her zaman saygılı davrandığı, kendisinin de halkbank çalışanlarına saygılı davrandığını belirtti.

15- savunma zarrab'ın bir halkbank çalışanına işiyle alakalı yalan söylediğini belirtti. zarrab bir görüşmede, iran ile yapılan ticaretin ayrıntılarına girmediğini, çünkü alt seviyedeki çalışanların durumdan haberdar olmadığını, sadece üst yönetimin bilgi sahibi olduğunu söyledi.

16- savunma avukatı zarrab'ın levent balkan ile bir meseleyi konuşurken, dinleniyor olma ihtimallerine karşı "bunu daha sonra yüz yüze görüşelim" dediğini, fakat zarrab'ın atilla ile farklı şekilde konuştuğunu söyledi. hakal atilla ile olan konuşmalarınızda böyle bir ifade yoktu değil mi? sorusuna, hatırladığım kadarıyla şu ana kadar dinlediklerimizde yoktu, dedi.

17- savunma bankada levent balkan'ın karar verme yetkisine sahip olduğuna dair birtakım sorular soruyor.

18- avukat, türkiye'de oldukça meşhur bir pop sanatçısıyla evli olduğunu ve sürekli magazin sayfalarını süslediklerini belirtmesi üzerine, zarrab bunu doğruladı ve "gazete ve dergilerde hakkımızda sürekli haberler yayınlanıyordu" dedi.

19- savunma avukatının zarrab'ın sosyetik yaşamına vurgu yapmak için tatil ve yatta iken çekilmiş fotoğraflarını gösteriyor. zarrab medyada hakkında yayınlanan magazin haberlerinin %99'unun yalan olduğunu belirtiyor.

20- duruşmaya kısa bir ara verildi.

21- gazetecilerden biri dünkü duruşmada bahsedilen hayali tavuk göğsü ticaretine ilişkin belgeyi yayınladı.


bu da zeytin yağı ile alakalı


22- bir takım tapeler dinletiliyor. (dün yaklaşık 1 saat sürekli tape dinlenmişti. bugün de benzer şekilde tape dinlenmeye devam ediliyor.)

23- halkbank'taki karapara aklama işlemlerine dair tapelerin dinlenmesine devam ediliyor. savunmanın buradaki amacının, savcıların iddia ettiğinin aksine hakan atilla'nın bu işin merkezinde ve fikir babası olmadığını kanıtlamak olduğu belirtiliyor.

24- zarrab ve rüçhan bayar arasında geçen bir konuşmada, bayar'ın zarrab'a "eğer birisi para veya rüşvet almıyorsa bile ona bir saat vermelisin" demesinin bir "rolex"e vurgu mu olduğu sorulması üzerine "evet rüçhan'ın bana bunu söylediği bölümden bunu anlıyorum" diye cevap verdi.

25- avukat zarrab'ın "herkesin bir fiyatı vardır" dediğini hatırlatması üzerine zarrab "rüşvet almak isteyen herkesin" diyerek düzeltmede bulunuyor. burada avukatın hakan atilla'nın hiç rüşvet almamış olmasına vurgu yapmaya çalıştığı belirtiliyor.

26- zarrab ve happani arasında "çikinova" teriminin geçtiği bir ses kaydı dinletiliyor. zarrab bunun ne demek olduğunu tekrar açıklıyor. (çikinova: zarrab ve adamları arasında gerçek olmayan bir işlemin sahte belgelerle düzenlenmesini ifade eden şifreli bir terim)

27- zarrab, 10 nisan 2013 tarihinde hakan atilla'ya hayali gıda işiyle ilgili yalan söylediğini kabul etti. atilla, bu düzeneğin sahte olduğundan habersizmiş. bunun savunmanın güçlü olduğu bir kaç andan biri olduğu belirtiliyor.

28- duruşmaya ara verildi. t.s.i 22:00'da devam edecek.

2.oturum 

29- 2.oturum başlamak üzere...

30- duruşmanın ilk oturumunda savunma avukatlarının bir çok tape ve email içerikleri ile zarrab'ın genel anlamda, güvenilmez, yalan söyleyen bir suç örgütü lideri olduğunu jüriye ispat etmeye çalıştıkları belirtiliyor.

31- yine bir çok tape dinletiliyor ve dökümleri kanıt dosyasına giriyor. türk gazeteciler, genellikle yeni tape olmadığını bir çoğunun dökümünün savcılık tarafından daha önce sunulduğunu, fakat savunmanın bu tapeleri tekrar dinleterek kendi savunmalarında işe yarayabilecek noktaları vurgulamaya çalıştığını belirtiyor.

32- gazeteciler avukatın mikrofondan uzaklaşması nedeniyle bilgi akışının kesildiğini belirtiyorlar. bunun nedenin avukatın kanıtları doğrulamak için zarrab'a doğru yürümesi, ardından jüri kürsüsünün önünden geçerken sorularını sorması olduğu belirtiliyor.

33- savunma hakan atilla'nın gıda işinde alt seviyede bir çalışan olduğunu belirtmek için süleyman aslan'ın zarrab'ın yanında atilla'yı arayarak "bu işi hallet" dediğini belirtti. zarrab da "evet hanımefendi" diyerek bunu onayladı.

34- avukatın "aralık 2013'de türkiye'de tutuklamıştınız değil mi? ne kadar hapis yattınız?" sorusuna "evet hanımefendi, 76 gün hapis yattım" cevabını verdi.

35- savunma avukatı zarrab'a hakkında türkiye'de verilen takipsizlik kararını ve geniş yankı uyandıran televizyon röportajını hatırlattı. zarrab, "yanılmıyorsam röportaj karardan daha önceydi" diye ekledi.

36- savunma avukatı zarrab'ın bu tv programında hakkındaki iddiaları yalanladığını belirtiyor. zarrab da bunu doğruluyor.(burada zarrab'ın kolaylıkla yalan söyleyebildiğine vurgu yapıyor)

37- avukat, zarrab'ın hapisten çıktıktan sonra tekrar halkbank'a gittiğini fakat ali fuat (dönemin halkbank müdürü) ile irtibat kuruduğunu, atilla ile irtibat kurmadığını belirtiyor. avukatın "bu işlemleri tasarlarken atilla'dan yardım aldığınızı söylediniz fakat atilla'nın yanına gitmediniz" demesi üzerine, zarrab "evet, atilla'dan daha üst mevkidekilere gittim" diye cevap verdi.

38- ve duruşma bugünlük sona eriyor.

Gazeteci Cüneyt Özdemir, duruşmadan birebir izlenimlerini gün gün YouTube hesabından aktarmakta. Yedinci güne dair notlarını ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:


Önceki duruşmalarda neler olmuştu peki?