Reza Zarrab'ın Final Günü: Şaşırtıcı Bulgularla Geçen Duruşmanın Sekizinci Gününün Tam Özeti

Çapraz sorgunun devam ettiği Hakan Atilla-ABD duruşmasında tanık olarak dinlenen Reza Zarrab'ın açıklamaları çok ses getirecek nitelikte. Zarrab'ın son defa tanıklık ettiği duruşmaya buyrun.
Reza Zarrab'ın Final Günü: Şaşırtıcı Bulgularla Geçen Duruşmanın Sekizinci Gününün Tam Özeti


1. oturum

1- duruşmanın bugünkü kısmı birazdan başlayacak.

2- dünkü duruşma, bir tapede zarrab'ın bir adamına "bir ayakkabı kutusu içine 500 bin euro koyup ortaköy'deki bir ofise göndermesi" talimatını verdiği kısımda son bulmuştu. bu ses kaydından devam edilip edilmeyeceği henüz belli değil.

3- gazeteciler, reza zarrab ve savcılık arasında yapılan anlaşmanın metnini yayınladı. bilinmedik bir şey olmadığı metinde öne çıkanlar; "reza zarrab'ın tanık koruma programına alınabileceği, bu davadan sonra kefaletle serbest kalabileceği ve anlaşmanın türkiye'de işlediği bazı suçları kapsamayacağı" şeklinde.

4- kaynaklar bir diğer gelişmeyi de netleştirmek istiyor. o da; hürriyet gazetesi'nden razi canikligil'in dün yayınladığı hakan atilla'nın abd'de ilk yakalandığı andaki sorgusunun görüntüleri. bu görüntülerin resmi ve kamuya açılmış görüntüler olduğu, videonun tamamının 47'25'' olduğu belirtiliyor.

5- savunma avukatlarından victor rocco müvekkilinin abd finansal sistemine karşı işlediği bir suç için parmaklıklar arkasında olduğunu, kriminal bir suçlu olmadığını belirtiyor ve adalet bakanlığının hazine bakanlığı gibi davrandığını ekliyor.

6- gazetecilerden biri, bahsi geçen hakan atilla'nın sorgu videosunun kendisine yasal haklarının okunduğu uzun bir video olduğunu belirtiyor.

7- hakim savcıya bu davanın daha önce emsali olmayan bir dava olup olmadığını sordu. savcı da bu davanın emsal kararı içermeyen bir dava olduğunu ve daha önce başvurulacak bir içtihatı olmadığını belirtti.

8- duruşma öncesi tartışmalar bitti, yargılama birazdan başlayacak.

9- savunma avukatlarından victor rocco, halkbank'ın daha önceden ofac (office of foreign assets control)'a reza zarrab'ın yaptırım uygulanması gereken kişiler arasına alınmasını bildirdiğini söylemişti. gazeteciler bunun üzerine ofac ilgili savunmanın mahkemeye gönderilen yazıyı paylaştı. (ofac: abd ambargolarının uygulandığı kişi ve kuruluşları belirleyen ve yayınlayan kuruluş). savunma avukatları ofac yönetmeliğinde açıkça hakan atilla'nın abd'de yargılanıp yargılanamayacağının belirtilmediğini söylüyor. hakim bu konunun ofac'ın tanık olarak dinlediğinde kendilerine sorulmasına karar verdi.

10- jürinin notlarını karşılaştırdığı, bu yüzden duruşmanın geç başlayacağı söyleniyor.

11- şu an bir takım ses kayıtları dinletiliyor.

12- dinletilen tape'de zarrab'ın süleyman aslan'a halkbank'da yapılan işlemlerin çalışanlara takılması üzerine, "hakan atilla'da bile bu kadar takılmıyordu" dediği, savunma avukatı fleming'in de "takılıyordu ama o kadar takılmıyordu" diye alay ettiği belirtiliyor. bunun üzerine savcılık "sorunun daha önce sorulduğu ve cevaplandığı" gerekçesiyle itiraz ediyor, hakim itirazı kabul ediyor.

13- zarrab'ın happaniyi "sağ kolum" olarak nitelendirdiğine vurgu yapılıyor.

14- zarrab ve happani arasında, süleyman aslan'ın volgam gıda için söyledikleri üzerine geçen konuşmaya ilişkin sorular soruluyor.

15- şu an, dün zarrab'ın inkar ettiği, rusya sınırında para dolu valizlerle yaklanan 14 kişiden birinin zarrab'ın şöförü olup olmadığı hakkında konuşuluyor. bu konuda jüriye bir fotoğraf gösterildi ve kanıt dosyasına eklendi. fotoğrafın ortasındaki kişinin zarrab'ın kuzeni olduğu belirtiliyor.

16- savunma "türkiye'de kendisine isnat edilen bazı suçlamalardan suçlu bulunduğunu" ifade etmesi üzerine, zarrab'ın buna "kesinlikle evet" diyerek cevap verdiği belirtiliyor.

17- ayrıca bir polis memurunun kendisine şantaj yaptığını doğruluyor ama savunma tarafından belirtilen şantaj nedenlerinin doğru olmadığını söylüyor.

18- avukatın "gülen cemaatini gaha önce duyup duymadığını" sorusuna "evet duydum" diyerek cevap verdi.(mahkemede ilk kez gülen cemaati hakkında konuşulduğu belirtiliyor). zarrab ayrıca farklı grupların onlar için farklı ifadeler kullandığını, kendisinin politika analisti olmadığını, siyasi, dini veya terör grubu olup olmadıklarını bilmediğini belirtiyor.

19- savunma avukatı bu grubun bombalı bir saldırı yapmadığını dolayısıyla terör örgütü olamayacaklarını söylemesi üzerine zarrab "bu konuda bişey söyleyemem çünkü ben onların ne yapıp ne yapmadığını bilmiyorum" diye cevap veriyor.

20- savunma avukatı meclise gönderilen fezlekelerden bahsedip zarrab'ın meclis komisyonuna mektup gönderip göndermediğini soruyor. zarrab "hatırlamıyorum" diye cevap veriyor.

21- savunma avukatı, iran doğumlu olmasına rağmen olağan olmayan yollarla tc vatandaşlığı aldığını belirtmesi üzerine zarrab "oldukça olağan yollarla vatandaşlık elde ettiğini, ilk olarak 2000 yılında başvurduğunu ve 2006 veya 2007 yılında da vatandaşlık aldığını" belirtiyor.

22- avukat, iran'da bir lastik fabrikasının ortağı olup olmadığını sorması üzerine "hayır" cevabını veriyor. avukat, bir televizyon programında bunun aksini söylemiştiniz demesi üzerine, "orada ailesinin malvarlığını açıklamak için bir çelik şirketinden bahsettiğini" belirtiyor.

23- avukat zarrab'ın mal varlığına el konulması meselesini gündeme getirdi. zarrab "mal varlığıma tanık olarak ifade vermeye başlandıktan sonra el konuldu" cevabını verdi. savunma "sayın atilla sizin mal varlığınıza el koymadı, değil mi?" diye sorunca "atilla'nın bunu yapmaya yetkisi yoktu" dedi.

24- savunma avukatı, "hayatınızda bir çok kez yalan söylediniz. türk hükümetine gelirleriniz ve vergileriniz hakkında yalan söylediniz" demesi üzerine zarrab "türk yetkililerin birçoğu benim gelirlerimin ne olduğunu biliyordu" dedi.

25- savunma avukatı zarrab'ın önüne yalan söylediği kişilerin isimlerinin olduğu bir liste koydu ve "eşine yalan söyledin, değil mi?" diye sordu. (daha sonra bu sorunun sorulabilir olup olmadığını öğrenmek için hakimle kısa bir görüşme yaptı) ardından "bize bir çok ortamda işiniz gereği bazıları için hayat kadını sağladığınızı söylediniz" dedi. zarrab "bu doğru" diye cevap verdi.

26- savunma avukatı türk yetkililere yalan söyleyip söylemediğini soruyor. cavap "bazen". "miami'de tutuklandığın zaman fbi'a da yalan söyledin" denmesi üzerine "evet orada fbi'a yalan söylediğim bir kısım var" diye cevap verdi.

27- zarrab'ın "ekonomik cihad"ın ne demek olduğunu bilmediğinde ısrarcı olduğu, farsça bilmediğini ve ahmedinejat için imzaladığı mektupta ne yazdığını bilmediğini belirtiyor. avukatın "2016 mart ayında yakalandığında da ekonomik cihadın ne olduğunu bilmiyor muydun?" sorusuna "kesinlikle bilmiyordum, ama şu an ne olduğunu biliyorum" diye cevap veriyor.

28- şu an çok tartışılan abd hapishanesindeki telefon görüşmeleri gündeme geliyor.

29- savunma avukatı, "telefonda amcanla abd hapishanesinden çıkmak hakkında konuşuyorsun değil mi?" diye soruyor. zarrab "bu doğru değil" diyor. ardında bu konuşmada "amcana hapishaneden çıkmak için yalan söylemen gerektiğini, söyledin değil mi?" diye ekliyor. zarrab da "bu doğru değil hanımefendi" diye cevap veriyor. savcılıkla yapılan anlaşma gereği %100 gerçeği söyleyeceğini vurguluyor. avukat da anlaşmada "soruşturmaya ciddi destek sağlamakta vardı" diye ekliyor.

30- oturuma ara verildi.

2. oturum

31- (yorum) gün geçmiyor ki davada "ohaa daha neler" diyeceğimiz bir gelişme olmasın. zarrab'ın eski bir hücre arkadaşı dün "zarrab'ın kendisine tecavüz ettiği ve bir çok defa cinsel istismarda bulunduğu" gerekçesiyle hakkında dava açtı. dilekçesinin içeriğinin +18 olduğunu, ingilizce bilen çocuklarınızı ekran başından uzaklaştırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. benim bile midem kaldırmadı. "salatalık"ların falan ortada gezdiği dava dilekçesinin linkini kaynak olması nedeniyle buraya koyuyorum. şunu da belirtmek isterim ki, reza zarrab'ın abd kamuoyunda meşhur olması ve milyar dolarlık adam olarak lanse edilmesinden sonra bundan fayda sağlamaya çalışan suçlular tarafından kullanılabileceği ve bir sonuç alınamasa da genellikle savunmanın elini güçlendirmesi adına ortaya çıkmış olabileceğini de ihtimal dahilinde bulundurunuz.

32- ve çapraz sorgu sona erdi. savcı bir kez daha direkt sorgu yapmak istediğini belirtti.

33- savcı zarrab'ın herkese rüşvet vermediğini, mesela hakan atilla, ali fuat, hakan aydoğan gibi simlere rüşvet vermediğini, burada rüşvet suçunu değil uluslararası acil ekonomik güç yasası'nın ihlalini değerlendirdiklerin belirtiyor.

34- savcı, eğer abd'li bir banka iran petrol bakanlığı ile ticaret yaptığınızı bilseydi ne yapardı?. zarrab; "parayı geldiği yere geri gönderirdi". savcı "yani bu işlemi onaylamazdı değil mi?". zarrab "evet onaylamazdı".

35- zarrab, hakan atilla'nın durumun farkında olduğunu yine de buna ayak uydurduğunu, "süleyman aslan'a haber verdi çünkü durumu biliyordu" diyerek destekliyor.

36- zarrab'ın bir delili "bunlar zafer çağlayan'ın iran ticaretinden aldığı komisyonlar" diyerek tanıttığı belirtiliyor.

37- savcı zarrab'ın zafer çağlayan'a verdiği saat ve piyanonun rüşvet olup olmadığını sordu. zarrab de "evet efendim onlar da rüşvetti" dedi.

38- savcı daha önce tapelerde geçen "taşıma belgeleri"ne atıfta bulunarak, bunlar ne ile ilgiliydi diye soruyor?

39- savcı 2013'de tutuklandığında nasıl kurtulduğunu soruyor. zarrab "ödemeler yaptığını bunların kısmen rüşvet olduğunu" belirtiyor.

40- zarrab savcılıkla yaptığı anlaşmanın kendisine tanık koruma programından faydalanma hakkı verdiğini fakat şimdiye kadar böyle bir talebinin olmadığını belirtti.

41- savcı "kimse sana eğer itirafçı olursan hapisten çıkacaksın, dedi mi?" diye sordu. cevap "hayır".

42- savcı zarrab'a yalan söylemesi durumunda anlaşmanın iptal olacağını hatırlattıktan sonra, "hakan atilla, abd hükümetine hakkında bilgi sağladığın tek kişi miydi?" diye sordu. zarrab "hayır değildi" dedi.

43- savcı işbirliğini neden geciktirdiğini sordu. zarrab bunun iki nedeni olduğunu, birincisi iki avukatımın siyasi bağlantılarla hukuk içerisinde çözüm sağlmaya çalışması, ikincisi ise elbetteki işbirliğinin zor olması ve risklerinin bulunması.

44- savcı bu korkularının bazıları gerçekleşti mi? diye soruyor, zarrab "evet" diye cevap veriyor.

45- savcının sorusu üzerine, tüm malvarlığına türkiye'de el konulduğunu, kendisi ile birlikte 18 kişinin daha mal varlığına el konulduğunu, bunların arasında hiç tanımadığı kişilerin bile olduğunu, hiç tanımadığı bu kişilerin bile kendisiyle bağlantılı olduklarından casusluk ile suçlandığını belirtti.

46- savcı "neden federal hapishaneden tahliye edildin?" diye sordu. zarrab da "kişisel bir tehditle jkarşı karşıya kaldığını, kendisine birisi tarafından bıçak çekildiğini ve öldürmeye çalıştığını" belirtti. zarrab bu kişinin işbirliği yaptığı için kendisini öldürmeye çalıştığını ve kendisini öldürmesi yönünde talimat aldığını belirtti. savcının sorusu üzerine "kendi güvenliğinden ve aynı zamanda türkiye'deki ailesinin güvenliğinden endişe ettiğini" söyledi.

47- savcının "bu tehditleri durdurabilecek bir şey var mıydı?" sorusuna "evet vardı. tanık olmamak, ama hala buradayım" diye cevap verdi.

48- bu arada gazetecilerin netleştirmeye çalıştıkları bir konu, reza zarrab'ın 2014'de hapisten çıktıktan sonra tekrar işleri başlatma talimatını rte ve berat albayrak'tan aldığını, avukatı ile yaptığı mesajlaşmalarla teyit ettiği belirtiliyor. gazeteciler bunun doğru olduğunu fakat ayrıntılara daha sonra ulaşacaklarını söylediler.

kaynak


49- savunma avukatı fleming tekrar çapraz sorgu yapıyor. bıçakla tehdit olayı ile alakalı ve gardiyana verdiği rüşvetler üzerinden tekrar sorular soruyor. avukat zarrab'ın bıçaklanma olayını daha önce farklı şekilde anlattığını, mahkumun da bunu kabul etmediğini belirtmesi üzerine zarrab; anlattığı şeyin doğru olduğunu mahkumun bunu kabul etmemesinin de normal olduğunu belirtti.

50- zarrab'ın tanıklığı sona erdi. sıradaki tanık dinlenecek.

51- duruşmaya fbi'dan iranlı karşı istihbarat uzmanı bir ajanın tanıklığı ile devam edilecek .

Önceki duruşmalarda neler olmuştu?


Gazeteci Cüneyt Özdemir izlenimlerini YouTube hesabından gün gün aktarıyor. Dünkü duruşmaya dair bilgilerini aktardığı video aşağıda.