Reza Zarrab'ın Tanık Olarak Dinlendiği Duruşmanın Dördüncü Gününün Tam Özeti

Hem Türkiye'nin hem dünyanın gündemine oturmuş olan Reza Zarrab davasının bugün 4. günüydü. Sözlük yazarı "eseysiz ureyen canli" davada olanları anbean anlatmış.
Reza Zarrab'ın Tanık Olarak Dinlendiği Duruşmanın Dördüncü Gününün Tam Özeti


1. oturum

1-duruşma başlamak üzere...

2-duruşmaya yoğun bir ilgi olduğu belirtiliyor. duruşma salonunun dışında neredeyse 100 kişi girebilmek için kuyrukta bekliyor. dışarda kalanlar bina içerisindeki ekranlardan duruşmayı takip edecek.

3-duruşma öncesi hakim bazı şeyleri gözden geçirmek için avukatlarla bir araya geldi.

4-şu an savcılar hakim ve savunma avukatları arasında deliller ve tapeler konusunda bir tartışma yaşanıyor. savunma avukatları tapelerin ve dökümlerin 3. kişilerden elde edildiğini ve şaibeli olduğunu söylüyor. savcı ise savunma avukatlarının kanunları bilmediğini ileri sürüyor.

5-reza zarrab henüz duruşma salonuna gelmedi.

6-(ek gündem)mike flynn hakkındaki soruşturmada fbi'a yalan söylediğini kabul etti. (öten ötene)

7-(yorum) son haber abd için çok önemli, abd'li gazeteciler reza'yı bırakıp diğer davaya gidebiler, o derece yani. şu an reza gündemlerinden çıkmış durumda. 

8-hakim duruşma öncesi itirazları gidermek adına, yargılama usulleri hakkında açıklamalarda bulunuyor.

9-hakim delillerin duruşma duruşma ele alınacağını ve duruşma bitiminde kamuoyuna açıklanacağını belirtti. savcının sunduğu tapelerden birinin ciddi bir etkisi olacağını düşündüğü için tapelerin doğruluğunun kanıtlanmadan mahkemede dinletilmeyeceğini söyledi.

10-reza zarrab duruşma salonuna geldi. ifade vermeye birazdan başlayacak. 

11-mesaj dökümü: reza zarrab ve hakan atilla arasında. gıda ticareti hakkında. umarım gıda ticaretinde bri sorun çıkmaz, değil mi? diye soruyor.

12-ek bilgi : gazetecilerden biri 10 dakika önce dünkü duruşmada dinletilen ve kamuoyuna dağıtılan bir ses kaydını paylaştı. içerik türkçe olduğu için bunun neyle ilgili olduğunu sordu. 10 dakika geçmeden ses kaydının linkine türkiye'den erişim engellendi. erişim engelinin gerekçesinin soundcloud olabileceğini belirtiyor.(t.s.i 17:51)

13-reza zarrab, süleyman aslan'la gıda tezgahını yapabilmek için gerekli gümrük belgelerini nasıl temin edebileceğini konuştuklarını belirtiyor. 

14. reza zarrab, süleyman aslan'la yaptığı bir toplantı hakkında başka bir halkbank çalışanı hakan aydoğan'la yaptığı konuşmadan bahsediyor.

15-reza zarrab, gıda işini nasıl yapacaklarını netleştirmek için hakan atilla ve süleyman aslan ile toplantı yaptığını belirtiyor. altınişi bittiğinde gıdaişine başladıklarını, fakat hakan atilla'nın bir yasal boşluk bulduğunu ve tekrar altın işine de devam ettiklerini söylüyor.

16-(yorum)gazetecilerin aklı mike flynn'da bilgi akmıyor. t.s.i 18:30 da sorgusu varmış.

17-reza zarrab şu an dubai'deki şirketi hakkında ifade veriyor.

18-reza zarrab yine şema üzerinde dubai'deki şirketi "centrica" ve diğer şirketi "volgam" üzerinden yaptığı işlemleri şekil çizerek açıklıyor. zarrab; kağıt üstünde gıda tedarikçisi şirketin centrica göründüğünü, volgam'ın da iran'a gıda sattığını söylüyor. soru: bu iki şirket de senin kontrolünde miydi? cevap: evet.

19-reza zarrab bir diğer şirketi "atlantis" hakkında bilgi veriyor.

20-şimdi de dubai'deki bir döviz bürosu hakkında konuşuyor. döviz bürosunun adı rostamani exchange. burada euro'ları nasıl dirhem'e çevirdiklerini anlatıyor.

21-halen şema çizdiği belirtiliyor.

22-gazetecilerden biri reza zarrab'ın delil klasöründe bulunan güncel bir fotoğrafını yayınladı.

23-reza zarrab hiçbir zaman gerçek bir gıda tranferi olmadı, dedi.

24-reza zarrab'ın, 16-17 yaşlarındayken nasıl çay ticareti için sevk irsaiyesi hazırlamayı öğrendiğini anlatıyor, bu sırada mahkemedeki türk gazetecilerin gülüştüğü söyleniyor.

25-reza zarrab şema çizimini tamamladı ve yerine döndü. sırada bir tape var.

26-tape: (bilgi gelirse yazacam...)

27-(yorum)geçmiş olsun, mike flynn'ın itirafçı olacağı ve trump'ın kendisini rusya ile ilişki kurması için yönlendirdiğini itiraf edeceği söyleniyor. herkesin gözü kulağı orda artık, duruşma sonrası canlı yayınlara kaldık.

28-reza zarrab, "vurgun yapmak/parayı vurmak" tabirini, iran'dan para'nın gönderildiğini belirtmek için kullandığını söyledi.

29-zarrab ifade verirken, hakan atilla'nın avukatları, kullanılan ifadelerin kulaktan duyma olduğu gerekçesiyle bir çok kez kez itiraz ettiği, hakimin ise itirazları reddettiği belirtiliyor. itiraz edilen konular muhtemelen savunmanın çapraz sorgusunda tekrar gündeme geleceği belirtiliyor.

30-reza zarrab: sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri hakan atilla'dan öğrendim, dedi.

31-tape: reza zarrab, süleyman aslan'ı her aradığında borçlu çıktığını, bu kayıtta, süleyman aslan'a yine rüşvet vermek zorunda kalmamak için, happani'ye bir evraka imzayı fotoşopla yerleştirmesini söylediğini belirtiyor.

32-oturuma kısa bir ara verildi. hakim, reza zarrab'a boğaz pastili getirilmesini istedi. zarrab çok uzun süredir konuşuyor.

33-duruşmaya devam ediliyor..

34-(yorum)abd'de bunlar olurken, türkiye'de reza zarrab'ın ve yakınlarının tüm mal varlığına el konulduğu açıklandı. daha iki hafta önce sağlığından endişe ettiğimiz için abd'ye nota veriyorduk.

35-tape:reza zarrab ve abdullah happani arasında.

36-reza zarrab iran ile sürekli bağlantı halinde olduğunu belirtiyor.

37-iran'a altın tcaretinde ambargolarda meydana gelen değişiklikler nedeniyle gıda işine dönmek zorundaydık. ödemeleri yapabildikleri sürece, altın veya gıda ticaretinden hangisini yaptığımız iran'ın umrunda değildi.

38-deliller arasına bir çok ses kaydının girdiği ve duruşmadan sonra erişime açılacağı belirtiliyor.

39-bugün çok sayıda telefon görüşmesi kaydı getirildi. yargıç, bunların salonda dinletilip dinletilmeyeceğine karar verecek. duruşmanın başında bazı tapelerin büyük etkiler yaratabileceği söylenmişti.

40-savcı mayıs 2013'de iranlı yetkililerle toplantı yapıp yapmadığını sordu. reza zarrab, evet bir tane var, dedi. iran petrol bakanı ve beraberindekilerle ankara'da bir otelde (marriott) buluştuğunu söyledi. toplantıya süleyman aslan'ın da katıldığı, iranlıların süleyman aslana ödemeleri doğrudan kendi hesaplarına yapması konusunda baskıda bulunduğunu belirtti. savcının sorusu üzerine o toplantıya halkbank'tan sadece süleyman aslan'nın katıldığını belirtti.

41-2013 yılında ambargo koşullarının değiştiğini, abd'nin petrol karşılığında altın kullanılmasını yasakladığını belirtti. 

42-ticaretin parasının kaynağı konusunda botaş ve tüpraş'dan tekrar bahsediliyor.

43-zarrab çizim vakti..reza zarrab yine çizim yaparak anlatmaya başaldı. basın mensupları çizimlerin kendilerine de verilmesini talep etti fakat bu henüz mümkün değil. muhtemelen reza zarrab'ın çizimlerle işi bittikten sonra verilecek.

44-reza zarrab çizim yaparken savcı mahkemeye eski içişleri bakanı muammer güler'in bir başka fotoğrafını gösteriyor. reza zarrab dünkü ifadesinde, muammer güler'in oğlu barış güler'e 100.000 $ rüşvet ödediğini söylemişti. 

45-çizimi bitirip yerine geçtiği belirtiliyor.

46-e mail incelemesi: 29 mayıs 2013 tarihli, reza zarrab tarafından hakan atilla'ya gönderilmiş. 50 milyon tutarında, iranlı biri ile bir iran bankası arasındaki para transferi hakkında.

47-reza zarrab, hakan atilla'dan 50 milyon euroluk bir ululararası işlemi takip etmesini istediğini söylüyor. 

48-bankanın bir işlem için kendisinden bir belge istediğini, bunun kendisini endişelendirdiğini, çünkü istenen bu belgeyi elde etmesinin mümkün olmadığını söylüyor. bunun üzerine süleyman aslan'ın "önemli değil rıza bey, ben bu problemi çözeceğim" dediğini söylüyor.

49-kısa bir ara...

50-reza zarrab, halkbankası'ndaki düşük seviyedeki memurlar dönen dolaptan haberdar değildi, ve belge talep ediyorlardı, dedi.

ve duruşma bitti...

Önceki duruşmalarda neler olmuştu?