Reza Zarrab'ın Tanık Olarak Dinlendiği Duruşmanın İkinci Gününün Tam Özeti

Hakan Atilla'nın sanık olduğu, Reza Zarrab'ın da tanık olarak dinlendiği duruşmanın ikinci ayağı az önce sona erdi. Tamamen Zarrab'ın konuştuğu duruşmada neler konuşuldu? Sözlük yazarı "eseysiz ureyen canli" anbean anlatmış.
Reza Zarrab'ın Tanık Olarak Dinlendiği Duruşmanın İkinci Gününün Tam Özeti

1.oturum

- duruşma başladı mahkeme salonundaki panoda hamaney, ahmedinejad, bazı iran devrim muhafizlari, kudüs gücü generalleri ve hakan atilla'nın fotoğrafları var. reza zarrab'in bu kişilerin ambargoyu nasıl deldiğini anlatması bekleniyor.

- reza zarrab duruşma salonundaki yerini aldı. (t.s.i 18:28) zarrab'ın mahkum elbisesiyle salona geldiği ve sakin gözüktüğü belirtiliyor. 

- abd'ye bilerek gelmediğini, tutuklandığında çok şaşırdığını, korktuğu için tutuklandıktan sonra doğruları söylemediğini belirtti.

- savcılarla işbirliği yapmasının zorunluluğu olarak, "tamamen doğruyu söyleyeceğini, abd hükümeti ile işbirliği yapacağını ve bir daha suç işlemeyeceğini" belirtti.

- işbirliği yapmanın, sorumluluğu kabul etmek ve hapisten çıkmak için en hızlı yol olduğunu söyledi.

- fbi'ın gözetimi altında olduğunu ve otel gibi biryerde kaldığını fakat özgür olmadığını belirtti, ayrıca alkol ve cep telefonu kullanımı için hapishane görevlilerine rüşvet verdiğini kabul etti. 

- avukat giuliani'yi kendisi hakkında türkiye ile mahkum değişimi sağlayabilmek için tuttuğunu, bunun olmayacağını anladığında işbirliği yapmaya karar verdiğini söyledi.

-aktifbank ile ilişkisini anlatıyor: aktifbank'da ilk hesap açma girişiminin başarısız olduğu, yetkililerin kendisine iran ile ticaret yapanların hesap açmak için özel bir izine ihtiyaçları olduğunu söyledi. aktifbank ceo'su ile görüştükten sonra hesap açabildiğini, işe günlük 5-10 milon euro ile başladığını belirtiyor. 

- iran merkez bankası ile olan ilşkileri: iran merkez bankasına finansal hizmetler sağladığını kabul etti. iran merkez bankası eski başkanı mahmoud bahmani ile 2010 ve 2011'de iki kere görüştüğünü kendisine nakit biriktirmek için dava iyi bir yol bulduğunu söylediğini belirtti.

- aktifbank ilişkileri: zarrab eski ab bakanı egemen bağış'ı işaret ettiği ve bağış 'ın kendisine yardim ederek aktifbank'ta hesap actırdığını böylece iran müşterilerinin paralarının çıkarıldığını söyledi. zarrab aktifbank'ın doğrudan iranlılarla çalıştığını kendisinin safdışı bırakıldığını söyledi. soru: aktikbank senin gelirlerinde önemli bir paya sahip miydi? zarrab : kesinlikle evet. zarrab 2012 yılının başlarında aktifbank'ın kendisini devre dışı bırakmasıyla halkbankası ile çalışmaya başladığını belirtti.

- halkbank ilişkileri: zarrab ahmet alacacı'nın halkbankasındaki iran parası için altın ihracatını teklif eden kişi olduğunu söyledi. eşim ünlü bir sanatçı olduğundan, ben de her zaman kamuoyunun gözünün üstünde olduğu bir insandım. bu yüzden süleyman aslan'ın başlangıçta kendisiyle çalışmak istemediğini, bunun süleyman aslan'ın bunu çok görünür, dikkat çekici bulduğunu belirtti.

- süleyman aslan kendisini geri çevirince zafer çağlayan ile iletişime geçtiğini söyledi. savcı, neden diye sordu? zarrab; çünkü o ekonomi bakanıydı, dedi.

- halkbank'la olan işi alabilmek için zafer çağlayan'a 45-50 milyon avro yanısıra 7 milyon dolar ve 2.465 milyon türk lirası civarı rüşvet verdiğini. zafer çağlayan'a ilk teklifi götürdüğünde zafer çağlayan düşünmek için zaman istediğini, daha sonra kendisine tamam bu işi yaparız ama karın %50'sini alırım dediğini ve anlaştıklarını belirtti. bu aşamadan sonra savcı bir excel sayfası yansıttı. bunun ne olduğunu sordu, reza zarrab bunun verdiği rüşvetlerin listesi olduğunu söyledi. neden böyle bir kayıt tuttunuz sorusuna, aramızda verilen rüşvetin meblağı konusunda bir anlaşmazlık oldu bunun üstüne böyle bir kayıt tutmaya başladığını söyledi. savcı listedeki isimleri tek tek sormaya başladı ve duruşmaya ara verildi. (yorum: daha önce yazmıştım o listenin sonunda "cash to yukarı" diye bir ödeme kalemi ve karşısında milyonlarca dolar var, bakalım reza zarrab'ın cevabı ne olacak?, ikinci oturumda devam edilecek )

***mahkemeye yemek arası verildi, canlı yayınlar başlar birazdan ordan daha ayrıntılı takip edebilirsiniz. ikinci oturumda görüşmek üzere.

2.oturum

-reza zarrab duruşma salonundaki yerini aldı. ikinci oturum başlamak üzere.

-savcı: zafer çağlayan'a rüşvetleri nasıl verdin? zarrab: peşin para, değerli eşyalar ve banka transferleri. aile üyelerine de verdin mi? evet verdim.

-savcı zafer çağlayan'ın kardeşlerinin iran ticaretinden `2.4 milyon tl kazanç sağladıklarını içere banka dökümü`nü kanıt dosyasına eklemek istedi, hakan atilla'nın avukatları itiraz etti, hakim ekle dedi.

ulusal iran petrol şirketi ile ilgili ifadeler: reza zarrab panoda altın ticaretinin nasıl yapıldığını anlatmak üzere yerinde kalktı. paravan şirketler ve işleyişleri hakkında bilgi veriyor. (kaynaklardan biri bu diagramda yzaılanların anlatılmasının yasak olabileceği dolayısıyla paylaşımda bulunamayacağını belirtiyor. önmeli bişey varsa duruşma sonrası yayınlara kaldı.) savcı reza zarrab'ın çizdiği şemayı kanıtların arasına koydu. 

- zarrab ulusal iran petrol şirketinin faaliyetlerinde halkbank ile bağlantılı iki yeni firma isminden bahsetti: tüpraş ve botaş. (bilgi akmıyor bildiğim kadarıyla bir yorum ekleyeyim buraya: tüpraş ve botaş'ın adı neden geçiyor diye merak ediyorsanız; reza'nın halkbank'tan alıp akladığı para, tüpraş ve botaş tarafından gaz parası olarak halkbank'a yatırılıyordu.)

- zarrab'ın altın ticaretini anlattığı şemanın anlatılamayacak kadar karmaşık olduğu, savcının delil dosyasına eklediği şemanın önümüzdeki günlerde halka açılabileceği söylendi. zarrab yerine oturdu.

para transfrinin nasıl yapıldığını anlatıyor: ulusal iran petrol şirketinin halkbakta bir hesabının bulunduğunu, paranın buraya yatırıldığını belirtiyor. yapılan hayali ihracat karşılığında para benim safir altın isimli hesabıma yatıyordu, dedi. halkbanktaki paralar denizbank'a transfer edilirdi. zarrab bu para ile royal group aracılığıyla altın alarak nakti altına çevirirdi. zarrab; benim elemanlarım valizlerle rona ofisine (altın şirketi) gider ve valizleri [altın] doldurarak geri gelirlerdi. kuryeler fiziksel olarak dubai’den altınları taşırdı. fakat türkiye’de kaşelenmiş gümrük belgelerinde, dubai’den geçerek iran’a gider yazardı. altın iran’a ulaşmazdı. türkiye’de bulunan royal group ofisinden alınan altınlar, reza'nın dubai’deki ofisine giderdi. burayı çok ayrıntılı şekilde anlatıyor...

- zarrab'ın şmeda bir para tanfer için en az 10 işlem yaptığınnı belirtiyorlar.

tape açıklandı: tapenin ilk bölümü halkbank'tan istediği bir kredi ile ilgili, ikinci kısmı iran'la olan aktarıma. görüşme zarrab ve halkbank genel müdürü arasında.

- halkbank'ın uluslararası departmanından levent balkan'a ait email inceleniyor. levent balkan da şüpheli.

bir tape daha : süleyman aslan ile süleyman aslan'ın sekreteri arasında. süleyman aslan, atilla'nın onayladığı 70 milyon dolarlık bir para transferinden bahsediyor. nıoc'un (ulusal iran petrol şirketi) hesabından doğrudan şahsa yapılan ödeme. kendisine doğrudan yapılan ödemeye "aptalca" diyor. ödeme nıoc'tan sermayeh'e yapılmalıydı, zarrab'ın hesabına değil. zarrab halkbank'tan ödeme dekontunu iptal etmesini istiyor çünkü doğrudan şahsa yapılan ödeme onun için sonradan kötü sonuçlar doğurabilir. zarrab, halkbank ve süleyman aslan'ın yaptırımları ihlal etmenin neticesinin ne olduğunu bildiğini ifade ediyor.

[çevirmen krizi çıktı, çevirmen yanlış çevirdiği için reza zarrab sürekli müdahale ediyor, türk gazeteciler de yanlış çevirdiğini söylüyor.]

- reza zarrab şu an süleyman aslanı gömüyor. süleyman aslan ve halkbank'ın yapılan her işlemin ambargoyu deldiğinden haberi vardı diyor.
- reza zarrab, halkbank'ın kendisine altını yurt dışına çıkartırken gümrük beyan belgesine ne yazması gerektiğini söylediğini belirtiyor. süleyman aslan ve hakan atilla ile değişen ambargo uygulamaları nedeniyle altının varacağı son ülkenin beyanı konuşunda tartışma yaşadıklarını belirtiyor. [bu kısımda çok teknik detay var, genel olarak reza zarrab süleyman aslan, hakan atilla ve halkbank'ı suçluyor]

bir tape daha : reza zarrab ve abdullah happani arasında.(abdullah happani reza zarrab'ın şöförü)

- savcı: "halkbank'tan ne kadar para çektiniz?" zarrab: "birkaç milyar" hakim: "hangi para cinsinde?" zarrab: "avro"

- sırada rezazarrab'ın bir diğer çalılşanı emir eroğlu'nun gönderdiği bir e posta var.

- savcı: birkaç milyar diye bahsettiğiniz para altın almak için mi harcandı? zarrab: birkaç milyar avro, iranlılardan aldığımız ve altın olarak gizlediğimiz uluslararası ödeme talimatlarını gerçekleştirmek için kullanıldı. bunu süleyman aslan ve diğerleriyle de görüşmüştük.

duruşma bitti. 

kaynak 1 kaynak 2 kaynak 3 kaynak 4 kaynak 5 kaynak 6 kaynak 7* kaynak 8

Davanın ilk gününde neler yaşandı?