Rick and Morty'nin 5. Sezonunda İsmi Geçen Asimov Cascade Nedir?

Rick and Morty 5. sezon 2. bölümde ismi zikredilen 'Asimov cascade' neyin nesiydi? Bilim kurgu yazarı Asimov'dan geldiği aşikar olan bu tanımı kurcalayalım biraz.
Rick and Morty'nin 5. Sezonunda İsmi Geçen Asimov Cascade Nedir?


asimov cascade, rick and morty 5. sezon, 2. bölümde karşımıza çıkan bir tanım

Cascade: Basamaklandırma, derecelendirme.

bölüm yayınlanmadan öncesine yönelik google'de arama yaptığımızda karşımıza bir şey çıkmıyor. yani pek yaygın olan (ya da en azından var olan) bir kullanım değil.

cascade sözcüğünü ise half-life'ta gordon freeman'ın xen kristalini test etme çalışmalarında ortaya çıkan kontrolsüz ve geri döndürülemez portal açılışlarının başladığı bölüme verilen isimden hatırlıyorum. (bkz: resonance cascade)

Bu noktadan sonrası bölüme dair spoiler içerir.


r&m'e dönecek olursak

okuduklarımdan asimov cascade ile bölümde de decoy'ların (klon değil haha) birbirini öldürmeye başlaması, bunun geri döndürülemez bir zincirleme reaksiyona dönüşmesini tanımladığını anladım. bir şekilde rick'ler kendi yarattıkları decoy'ların öldürülmeye başladığını fark ediyorlar ve anlaşılan her biri bir asimov cascade oluşacağını varsayarak bir savaşın içine giriyor ve decoy olduğunu varsaydıkları diğerlerini öldürmeye başlıyorlar.

kimin decoy kimin gerçek olduğunu tabii ki bilmiyoruz. bölümdeki rick'lerin de bilip bilmediğini bilmiyoruz, zira her biri kendisinin gerçek olduğunu ve diğerlerinin kendisinin yarattığı bir decoy olduğunu ya da kendisinin yarattığı decoy'un yarattığı bir başka decoy olduğunu (bu böyle gidiyor) varsayıyorlar ve günün sonunda amaç kendi survival'ları için diğerlerini öldürmek.

newsweek burada şöyle bir referans vermiş: decoy'ların, hayatta kalabilmeleri için diğer decoy'ları öldürmeleri asimov'un 3. yasasına (yani robotun kendi güvenliğini koruması yasası) uygundur.

özetleyecek olursak

tüm rick'ler kendisinin gerçek olduğunu düşünüyor. kendisinin gerçek olmadığını düşünse bile diğer rick'lerin de gerçek olmadığını düşünüyor. her iki durumda da hayatta kalmak için diğerlerini öldürmek zorunda çünkü asimov cascade başladı ve tüm rick'ler ölmemek için öldürmeleri gerektiğini varsayıyor.

son olarak decoy nedir? decoy, hayvan avlarken kullanılan av. google'a yazınca çakma ördek fotoğrafı çıkıyor.

teşekkürler.