Rick and Morty'nin, Yeni Bölümlerinde Beklentiyi Karşılayamama Sebepleri

Rick and Morty 4. sezonu devam etmeye başladı ancak şu ana kadar yayınlanan iki bölüm, maalesef beklentiyi veremedi diyebiliriz. Sebeplerine kısaca bakalım.
Rick and Morty'nin, Yeni Bölümlerinde Beklentiyi Karşılayamama Sebepleri


ilki, dizinin aldığı muazzam reaksiyon

düşünün; tv için bir animasyon yapıyorsunuz ve bu iş o kadar başarılı oluyor ki, hem dünya çapında meşhur oluyorsunuz hem de sizi dahi ve hatta ilah gören bir fan kitleniz oluşuyor. bu kitleden gelen yorumlar sizi elbette daha zekice ve şaşırtıcı şeyler yapmaya zorlayacak, ancak bu stres ne yazık ki yaratıcılığı baltalıyor. bölümler arası uzun vakitler olması ve bölümlerdeki esprileri, temayı, yine bölüm içinde kendi kendine eleştirmeler, bu konuda ipuçları veriyor. yazarlar, yeni şeyler bulmakta zorlanıyorlar ve bazen kendileri beğenmese bile hazır etmek zorunda hissediyorlar. meeseeks'lerdeki ya da araç aküsündeki evren simülasyonundaki yaratıcılığı son sezonlarda hiç göremememizin sebebini buna bağlıyorum.


ikincisi, sıradan karakterlerin ve olayların diziden silinmesi

mr. goldenfold olsun, morty'nin okuldaki hayatı olsun, ve hatta jerry'nin beth kıskançlıkları olsun, basit ama güzel temalar sağlıyordu diziye. son sezonlarda rick ve morty sürekli bir gezegene dalıp sağa sola ateş ediyormuş hissiyatına kapılıyorum. sanki aksiyon sahneleri üzerine sürekli çalışılıyormuş gibi bir hava sezinleniyor. hatta bundan da sıkılmış olacaklar ki, aksiyonu sırf keyif için yapan rick ve morty koşturuyor ortalıkta. bir de ekstra göndermeli, karmaşıklaştırılmaya çalışılan olaylar zinciri, dizinin keyfini azaltıyor.


halbuki başarı formülümüz ilk sezonlar çok basitti

- sıradan olay (morty'nin mezuniyeti, goldenfold'un rüyası),

- yaratıcı tema (çoklu evrenler, zaman yolculuğu, evren simülasyonu),

- üstüne eser miktarda aksiyon ve mizah.

şimdi ise: suudiler cevaplasın bunu?! evet siyaset yapıyorum. sen bu değilsin rick, ne olur geri dön.

Rick and Morty'nin Baş Karakteri Rick Sanchez'in Düşündürücü Karakter Özeti

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?