Robert De Niro ve Al Pacino'lu Scorsese Filmi The Irishman'den İlk Fragman Yayınlandı

Yönetmen Martin Scorsese'nin uzun yıllardır hayata geçirmek istediği projesi The Irishman, Netflix'in istenilen bütçeyi sağlamasıyla hayat buluyor. Robert De Niro, Al Pacino ve Scorsese'nin gözdelerinden Joe Pesci'yi buluşturan filmi merakla bekliyoruz.

Fragman için şöyle buyrun

Peki nedir bu The Irishman?

türkçesiyle "irlandalı", 2019 abd yapımı suç-drama filmi. charles brandt'in i heard you paint houses adlı kitabından steven zaillian tarafından senaryolaştırılan filmin yönetmeni oscar ödüllü ünlü sinemacı martin scorsese'dir. film, iddialı yönetmeninin dışında efsanevi aktörlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da dikkatlerine üzerine çekmektedir. zira filmin oyuncuları arasında robert de niro, al pacino, joe pesci ve harvey keitel gibi ustalar ve onların yanında anna paquin, jesse plemons, bobby cannavale ve ray romano gibi bilindik isimler yer almaktadır. netflix tarafından dağıtılması ve vizyon tarihiyle eşzamanlı olarak sistem üzerinden yayınlanması beklenen film, 175-200 milyon dolar arası astronomik bütçesiyle oldukça umut vadeden bir projeye benziyor.

ismi sheeran olan ve "the irishman" lakabıyla bilinen bir kiralık katilin serüvenlerini anlatan filmde, iki oscar ödüllü efsanevi aktör robert de niro başrolde yer almaktadır. de niro, daha önce al pacino ve joe pesci ile birçok farklı projede ayrı ayrı defalarca birlikte yer almasına rağmen, sinemaseverler ilk kez "the irishman" filminde bu mafyatik (!) üçlüyü bir arada izleme fırsatına erişeceklerdir. al pacino ise, bu filmde cesedi hâlâ bulunamamış olan amerikalı ünlü sendikacı jimmy hoffa'yı canlandıracaktır. film, pacino'nun de niro ile birlikte yer aldığı 4. yapım olacaktır. joe pesci de, bu filmle birlikte, love ranch (2010) filminden yıllar sonra yeniden sinemaya dönmüştür.


ayrıca film, pesci-de niro ikilisinin birlikte yer aldığı toplamda 7. projedir. 2011 yılından beri iddialı bir proje olarak konuşulmakta olan film, 2017 başı itibariyle ön prodüksiyon aşamasına geçmiş ve 2017 ve 2018 yılları içerisinde de new york city'de yapılan çekimleri -106 gün içerisinde- tamamlanmıştır. martin scorsese'nin çekimleri en uzun süren filmi olan yapım, scorsese'nin de niro ile 9. -hatta kısa film the audition (2015) da sayılırsa- 10. ortak projesidir. filmde, de niro ve pacino gibi yaşlı oyuncuları genç gösterebilmek için, the curious case of benjamin button (2008) filmine benzer efektler ve makyaj hileleri kullanılmıştır. ilginç bir detay, filmde leonardo di caprio'nin robert f. kennedy rolünde birkaç sahnede gözükebileceğinin iddia edilmesidir. ayrıca hollywood çevrelerinde filmin bir devam filminin çekileceği de konuşulmaktadır. filmin oscar kazanması da kesinlikle sürpriz olmayacaktır.

Filmde aktörlere gençleştirme teknolojisi uygulanacak

görsel efekt konusunda ilham verici, sinemada başka bir yol açan bir film geliyor gibi. bu dijital de-aging denilen sistem ilk kez bir filmde bu kadar geniş çaplı kullanılacakmış. normalde bu sisteminin kullanıldığı dizi ve filmler var. mesela film olarak the curious case of benjamin button ilk akla gelebilir. ancak çok pahalı ve zaman çalan bir teknoloji olmasından dolayı her filmde uygulanacak bir sistem değil, yapıldığı zaman da genelde 1 karakter için yapılıyor. bu filmde ise nerdeyse yaş almış bütün oyuncular, al pacino, robert de niro, joe pesci ve harvey keitel üzerinde dijital de-aging sistemi kullanılacak. bu yolla 78 yaşındaki al pacino, filmde 39 yaşında bir karakteri canlandırabilecek.


film için netflix kesenin ağzını sonuna kadar açmış, filmin bütçesi 180 milyon dolara kadar dayanmış. bu da martin scorsese'nin bugüne kadar ki en pahalı filmi demek. umarım bu bütçeye değen, beklentileri karşılayan, efsane bir film izleriz. umarım dediğime bakmayın the irish man, 80'li yaşlara merdiven dayamış al pacino ve robert de niro'nun muhtemelen birlikte oynadıkları son film olacak. sırf bu durumdan dolayı bile the irishman'in sinema dünyasında özel bir yeri olur.

Once Upon a Time in Hollywood'u İzleyen Ekşi Sözlük Yazarları Filmi Nasıl Buldu?