Robot Süpürgenizi En Verimli Haliyle Kullanabilmek İçin Etkili Bir Bakım Tavsiyesi

Robot süpürgenizin performansı birkaç ay sonra düşebilir ve bakım gerektiren bazı durumlar ortaya çıkabilir, kısaca özetleyelim.
Robot Süpürgenizi En Verimli Haliyle Kullanabilmek İçin Etkili Bir Bakım Tavsiyesi
iStock

robot süpürgeyi en verimli haliyle kullanmak için bazı tavsiyeler vereceğim. zira robotun verimi birkaç aylık kullanımdan sonra ciddi derecede düşüyor ve pek de hissedilmiyor. ben de robotu sağlam bir bakımdan geçirdikten sonra aradaki farkı görüp anladım, meğerse alet can çekişiyormuş da haberimiz yokmuş! evde uzun tüylü kedi var, her gün çalıştırıyoruz. her gün de sağolsun bir hazne dolusu pislik çıkarıyor.

gelelim tavsiyelerime. zira robotun verimi bakımıyla doğru orantılı.

benim kullandığım robotun filtresini ve fırçasını değiştirmeme rağmen her açılışta motoru devir almaya çalışırmış gibi sesler çıkarıyordu, sanki tam güç çalışmıyor gibiydi. arkasında çektiği havayı tahliye ettiği bir çıkış var, oradan da doğru dürüst hava çıkmıyordu. evdeki klasik süpürgeyle içindeki motor bölümünü iyice temizledim. bilenler bilir, bilgisayar fanı temizlerken fan da şiddetli döner, öyle bir temizlik yaptım. motor bölümünü bir bez yardımıyla kapatıp sadece süpürgenin ucu kadar bir alan bırakıp temizliği oradan yaptım. muazzam bir vakum oldu tabi.

robotu çalıştırdığımda sesi normale dönmüştü ve bingo! arkasındaki hava çıkışından neredeyse bir fön makinesi kadar hava geliyordu. meğersem motoru da tıkanmış. süpürgenin performansı inanılmaz arttı. aylardır gırgır gibi evde takılıyormuş. ona rağmen yine de iyi temizlemiş.

robotun temizliğinden şüpheniz varsa arkasındaki, çektiği havayı tahliye ettiği çıkışı elinizle kontrol edin, şiddetli bir şekilde hava üflemesi lazım, hava üflemiyorsa tıkanmıştır.

benim kullandığım model xiaomi mi robot vacuum-mop p her marka ve model için aynı durum geçerli olmayabilir.

önemli ekleme: bir ekşi sözlük yazarı mesaj yoluyla uyardı, hava girişinden verdiğim vakumun şiddetli motoru döndürünce motor devreye elektrik vererek aleti bozabilir, robotu temizleyin ama çok asılmayın derim.