Rockefeller'ın Şirketi Tarafından Tarihin İlk Promosyon Olarak Verilen Ürünü Ampulün İlginç Hikayesi

1900'lü yıllarda petrol üreticisi Rockefeller'a ait Standart Oil şirketi ile Henri Deterding'in Royal Dutch&Shell şirketi rekabet içinde. Rockefeller bu rekabette kendi lehinde bir yön vermek ister promosyon olarak ampul dağıtımına başlar. Fakat işler pek umduğu gibi olmaz.
Rockefeller'ın Şirketi Tarafından Tarihin İlk Promosyon Olarak Verilen Ürünü Ampulün İlginç Hikayesi
iStock.com

1900'lü yılların başında büyük petrol üreticilerinden rockefeller'ın standart oil şirketi ile henri deterding'in royal dutch&shell şirketi arasında muazzam bir mücadele başladı. rockefeller, yeni yeni palazlanan henri deterding'i alt edebilmek için petrol fiyatlarını ucuzlatma kararı aldı. bu yüzden deterding'in yeni girdiği çin piyasasında petrol fiyatları inanılmaz ucuzladı. fakat rockefeller bununla da yetinmeyip petrol alan müşterilerine yanında ücretsiz ampul vermeye başladı. o dönemlerde petrolle yanan ampuller bulunuyordu.


fakat bu dahiyane fikre rağmen işler rockefeller'ın istediği gibi gitmedi. zira henri deterding de petrol fiyatlarını düşürmüştü. royal dutch&shell'in üretim tesisleri çin'e yakındı ve ulaşım maliyetleri düşüktü. buna karşın rockefeller çin'de sattığı petrolleri daha uzaktan getiriyordu. dolayısıyla ucuzlayan petrol deterding'den çok maliyet harcaması yüksek olan rockefeller'ı zarara soktu. sonuç olarak deterding fiyatları çok daha aşağıya çekince rockefeller'den promosyon olarak ampul alan insanlar o ampullerde rockefeller'ın en büyük rakibi deterding'in petrolünü kullandı...