Rock'ın Babaannesi Tina Turner'ın Dolu Dolu Hayat Hikayesi

Şarkıcı, müzisyen, dansçı, oyuncu, yazar ve moda ikonu... On parmağında on marifet bu kadının 1939 doğumlu olduğuna ve tam 82. yaşını idrak ettiğine inanmakta zorlanıyor insan. Buyrun size bu büyük hayatın hikayesi.
Rock'ın Babaannesi Tina Turner'ın Dolu Dolu Hayat Hikayesi

tina turner... gerçek adı anna mae bullock'tur. şarkıcı, söz yazarı, dansçı, oyuncu ve yazardır. 'rock'ın kraliçesi' olarak bilinir. gerçi onu "rock babaanne" olarak da bilenler vardır, ses etmesinler. o zamanının hem kraliçesi hem de babaannesidir.

"physical strength in a woman - that's what i am" sözleri sık sık karşımıza çıkar kendisinin. gerçekten de öyle bir kadındır. zira sevgili babaannemiz tina turner, çeşitli kategorilerde birçok grammy ödülü almıştır ve 'rock and roll onur listesi' ve 'grammy onur listesi'ne girmiştir. albümleri dünya çapında 100 milyonun üzerinde sattı, bu yüzden rolling stone dergisi tarafından 'tüm zamanların en büyük şarkıcılarından biri' olarak seçildi.

e tabii, bu başarı ve şöhret onun için kolay olmadı. şarkıcılık konusunda resmi bir eğitimi de olmadığı için sıfırdan başlamak zorunda kaldı. her şeyden önce, çok zor bir çocukluk geçirdi.

tina turner, 26 kasım 1939'da abd, tennessee'de zelma priscilla ve floyd richard bullock'un çocuğu olarak dünyaya geldi. babası bir grup ortakçının nazırıydı. ikinci dünya savaşı sırasında, turner ailesinden ayrıldı ve knoxville'deki büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte yaşamak zorunda kaldı.

savaştan sonra ailesiyle knoxville'de yeniden bir araya geldi ve 'flagg grove ilköğretim okulu'na gitti. turner'ın çok küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemeyi severdi, yetenekliydi de ve kilise korosunda şarkı söylerdi. annesi, kendisine kötü davranan babası yüzünden evden kaçtığında turner'ın çocukluğu kaotik bir hal aldı. annesi, yeniden evlenip onu ve kız kardeşini terk ettiğinde henüz 13 yaşındaydı. büyükannesiyle yaşamaya gitti ve ev işçisi olarak çalıştı.
büyükannesiyle birlikte yaşarken 'carver lisesi'ne gitti. turner 16 yaşındayken büyükannesi öldü. missouri'deki 'yaz lisesi'nden mezun oldu ama tina hep bir hemşire olmayı hayal ederdi.

ama şarkı söyleme isteği ve yeteneği onu turner, st. louis'deki gece kulüplerine götürdü. 16 yaşındayken, bir gün club manhattan'da, müstakbel kocası ike turner ve onun grubu kings of rhythm ile tanıştı. ike tina'nın yeteneğini fark etti ve ona 1958'de bir arka plan şarkıcısı olarak onunla kayıt yapma şansı verdi.

1959'da ike, bir şarkısı için tina ile bir vokal kaydetti ve daha sonra 'sue records'un başkanı juggy murray'e gönderdi. şarkı beğenilince, ike'a şarkının kayıt ve yayın hakları için büyük miktarda para ödendi. böylelikle turner ve ike birlikte şarkı söylemeye başladılar ve 1960'da single'ları 'a fool in love', 'hot r&b sides'da ikinci sıraya yükseldi. daha sonra, 'it's gonna work out fine', onlara ilk 'grammy ödülü' adaylığını kazandırdı.

Ike & Tina Turner

e tabii altın yumurtlayan kazı kaçırmamak için ike ve tina 1962 yılında evlendiler.
iki yıl sonra oğulları ronnie doğdu. bu arada biri tina'nın daha önceki bir ilişkisinden, ikisi de ike'ın daha önceki bir ilişkisinden olmak üzere toplam dört oğlu vardı.

1966'da tina ve ike'ın başarısı, süperstar prodüktör phil spector ile birlikte river deep, mountain high albümünü kaydettiklerinde yeni zirvelere ulaştı. albümle aynı ismi taşıyan parça amerika birleşik devletleri'nde başarısız oldu, ancak ingiltere'de muazzam bir ilk 5 hit oldu ve ikiliye yeni bir ün kazandırdı. yine de ikili, bir sürü hit biriktirmeden heyecan verici canlı performanslarıyla daha fazla tanındı.

1969'da rolling stones'un açılış grubu olarak turneye çıktılar ve kendilerine daha fazla hayran kazandılar. popülerlikleri 1971'de creedence clearwater revival parçası "proud mary"nin abd listelerinde ilk 5'e giren ve iki yarışmasını kazanan ünlü bir -yavaştan hızlıya- yeniden çevrimini içeren workin' together albümünün piyasaya sürülmesiyle yeniden alevlendi. ve ilk grammy geldi. "proud mary", çiftin gösterilerinin temel taşı haline geldi.

Tina Turner - Proud Mary 


ikili daha sonra, tina'nın otobiyografik unsurlarla kaleme aldığı bir rock-country-soul karışımı olan 1973'teki "nutbush city limits" ile ingiltere'de ilk 5'e girdi. daha sonra 1975'te tina, who's tommy müzikalinde "the acid queen"'i oynayarak ilk filminde yer almış oldu .

bu zaman zarfında ike, tina'nın müzik piyasasında tanınmasına yardımcı oldu ve uzun yıllar boyunca, onunla sadece düet yaptı. fakat müzik endüstrisi içindeki herkes gibi ike da alkolik ve kokain bağımlısı idi ve ilişkileri hiç de kolay değildi. işin acı olan tarafı ike onu döver ve duygusal olarak da taciz ederdi. 1978'de resmi olarak boşandılar. tina, ike'ın sık sık sadakatsizliğini ve kötüye kullanımın yanı sıra artan uyuşturucu ve alkol kullanımını gerekçe göstererek boşandı.

ondan boşandıktan sonra kişisel ve profesyonel yaşamında büyük bir düşüş yaşadı tina turner.
düşünsenize tina, ike'dan ayrıldığında cebinde sadece "36 senti ve bir benzin istasyonu kredi kartı" vardı. geçimini sağlamak ve çocuklarına bakmak için gıda pulları kullandı ve hatta evleri temizledi. ama aynı zamanda düşük profilli mekanlarda performans göstermeye devam etti ve başlangıçta kayda değer bir başarı elde edemese de diğer sanatçıların kayıtlarında konuk olarak yer aldı.

fakat sonraki dönemde budizme yöneldi. kendi içsel dünyasında kendisini keşfeden turner sonraki adımında daha güçlü olarak yeniden savaşa başladı ve kariyerinde daha sağlam adımlar atmayı başardı.

1983'te turner'ın solo kariyeri, al green'in "let's stay together"ını yeniden kaydettiği zaman nihayet hız kazandı . iki dansçı arasında bir paçavra elbiseyle göründüğü ilgili bir videoyla dikkat çeken turner, bu yeni kaydı yerel r&b listelerinde ilk 5'e ve ingiltere pop'unda ilk 10'a çıkardı. ve geri dönüş albümü olarak private dancer'ı yayınladı ve 4 grammy ödülü kazanarak, 20 milyon kopya satarak prestij ödüllerinin de sahibi oldu.

albümünün başarısının ardından 1985'te 'mad max beyond thunderdome' filminde rol aldı. film büyük bir başarı elde etti ve oyunculuk becerileri 'en iyi kadın oyuncu' dalında 'naacp image award' ile onurlandırıldı.

Private Dancer


artık iyice tırmanışa geçen turner'ın sonraki kariyer başarılarını da kronolojik olarak yazacak oursak

1986'da, bugüne kadar 12 milyon kopya satan bir başka hit albüm olan break every rule'u çıkardı. aynı yıl otobiyografisi 'i, tina'yı yayınladı ve 'hollywood walk of fame'de bir yıldız aldı.
1988'de rio de janeiro'daki 'maracana stadyumu'nda paul mccartney ile en çok para ödeyen seyircilerin önünde performans sergileyerek tarih yazdı. etkinlik 'guinness dünya rekorları'na girdi. ertesi yıl, 'foreign affair' yayınlandı.

turner, 1993 yılında ike ile ilişkisine dayanan 'what's love got to do with it' filminin yapım haklarını imzaladı. ayrıca kadın kahramana kostümleriyle yardım etti ve dans hareketlerini öğretti.

1995 yılında james bond filmi golden eye'da bir şarkının bestelenmesi için 'u2' grubuyla çalıştı. bunun başarısının ardından wildest dreams piyasaya çıktı ve abd'de altın ve platin oldu. ve sırasıyla avrupa...

1999-2000'de 'vh-1' özel 'divas live '99'da yer aldı ve ardından 'twenty four seven'ı yayınladı. albüm için bir tur başlattı ve amerika birleşik devletleri'nde altın sertifika almasına yardımcı oldu. tur 100 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.

turner 2005 yılında 'kennedy center honors' tarafından onurlandırıldı ve oprah winfrey, melissa etheridge, queen latifah, beyonce ve al green dahil olmak üzere çeşitli sanatçılar o gece ona saygılarını sundular.

ayrıca başkan george w. bush da onu takdir etti.

What's Love Got to Do with It


2008'de beyonce ile 'grammy ödülleri'nde sahne aldı ve 'river: the joni lettersu' ile öne çıkan sanatçı olarak bir 'grammy' kazandı. aynı yıl, on yıl aradan sonra ilk turnesi olan 'tina!'u gerçekleştirdi.

2018'de hayatını kısaca anlatan 'tina (the tina turner musical)' adlı bir müzik kutusu müzikali yayınladı. phyllida lloyd ve 'stage entertainment' işbirliğiyle piyasaya sürüldü. başrolünde adrienne warren ile londra'da prömiyer yaptı. aynı yıl ikinci anı kitabı 'tina turner-my love story'yi yayınladı.

turner, 2012'de pekin'deki 'giorgio armani' gösterisine katıldı. ertesi yıl, 'vogue' dergisinin alman sayısının kapağında yer alarak, 'vogue' dergisine kapak olan en yaşlı kişi oldu.
2013 yılında isviçre vatandaşı oldu.

2018'de yeniden gündeme gelen turner, yılın açılışı için grammy yaşam boyu başarı ödülü (neil diamond ve emmylou harris gibi diğer endüstri efsaneleriyle birlikte) ile onurlandırıldı.
bu süre zarfında turner, eski kocasını yıllar önce taciz edici davranışından dolayı affettiğini açıkladı.

the times'a verdiği bir röportaj

bu röportajda "yaşlı bir insan olarak onu affettim ama bu onunla tekrar çalışmam anlamına kesinlikle gelmez" dedi . "benimle bir tur daha istedi, ben de 'hayır, kesinlikle hayır' dedim. ike, affedebileceğin ve tekrar içeri girmesine izin verebileceğin biri değildi." dedi.

o yaz turner, en büyük oğlu craig'in studio city, california'daki evinde kendi açtığı kurşun yarasından ölü bulunduğunu öğrendi. bir emlakçı olan craig, 1950'lerde saksafoncu raymond hill ile olan ilişkisinden olan oğluydu. ekim 2018'de, müzik efsanesi başka bir anı kitabı olan my love story'yi yayınladı . ve tina turner, ekim 2021'de rock & roll onur listesi'ne girdi.

kaynak 1 kaynak 2 kaynak 3

sen çok yaşa babaanne...