Rolex Reklamlarında Saatlerin Tarih Penceresi Neden Hep 28'i Gösterir?

Saat reklamlarında saatin 10:10 olmasına aşinasınızdır. Tıpkı buna benzer bir durum var Rolex'in 28 olayında da.
Rolex Reklamlarında Saatlerin Tarih Penceresi Neden Hep 28'i Gösterir?

bilindiği üzere, reklamlarda saatler genellikle 10:10'u gösterir. bunda amaç gülen yüz gibi estetik bir görünüm sayesinde müşteri üzerinde olumlu etki bırakmaktır.

rolex reklamlarında bunun yanısıra tarih penceresi daima 28'i gösterir.

diğer bazı saat markalarının da bu sayıyı kullandığı görülmüştür, ancak rolex için bu adeta prensip meselesidir.


bu durum saat forumlarında ve bloglarda da tartışılmaktadır. watchtime dergisinin eski bir sayısında okur mektuplarında da sorulmuştur.

rolex'in bu konuda ilk ağızdan açıklamasına rastlamadım. fakat genel görüş, "28"in tarih penceresini en iyi kaplayan sayı olması, yani göz doldurması yönünde. özetle estetik kaygı söz konusu.

böyle bakılırsa, ortada gizemli bir durum yok ancak komplo meraklıları ve kıllanan adamlar saat dünyasında da boş durmuyor. örneğin bazı bloglarda 28'i hristiyanlık ve museviliğe bağlayanlar var. buna göre, her iki dinde de kutsal sayılan 7'nin katı olması sebep olarak gösteriliyor.


diğer bir görüş 8'in sonsuzluk sembolü olması. böylelikle rolex'in zamana meydan okuduğu mesajı veriliyor.

bir meraklı 28'in şubat dahil her ayda bulunmasını sebep gösteriyor. diğer bir tez de, ay döngüsünün 28 gün olmasını öne sürüyor.


daha birçok geyik muhabbeti var, ciddiye alıp buraya taşımaya gerek görmedim fakat, flood tarihinin veya dakikasının da 28 olmasına şaşıran ve bunun rastlantı olamayacağını öne sürenler bile var.

Dünya Üzerinde Sahtesi En Çok Üretilen Saat Markası Rolex'e Dair İlginç Bilgiler