Roma İmparatorluğu'nda Zengin ve Nüfuzluların Partilediği, Dönemin Las Vegas'ı: Baiae

Günümüzde İtalya'nın Napoli körfezinde yer alan bu bölge, adeta her şeyin gelip geçici olduğunu hatırlatıyor insana.
Roma İmparatorluğu'nda Zengin ve Nüfuzluların Partilediği, Dönemin Las Vegas'ı: Baiae

baiae, italya'da, roma imparatorluğu döneminde zenginlerin tatil bölgesi olarak bilinen bir yer. fantastik.

ms. 79’da vezüv yanardağının patlaması sonucu sular altında kalmış. patlama sonucu yaşanan volkanik aktiviteler kıyıyı 400 metre kadar içeri çekmiş ve baiae’nin sular altında kalmasına yol açmış. roma döneminin las vegas'ıymış. baiae ‘lüks ve keyifle' eş anlama gelir ve dönemin ultra zenginlerinin sayfiye alanıdır. şehrin altın çağında, dönemin ünlü romalılarından julius caesar, nero, pompey, marius ve hadrianus gibi isimlerin burada evleri varmış.

kaynak

baiae, campi flegrei volkanik kalderası üzerinde bulunan, bir dönemin günah şehri... vezüv'ün patlaması sonucu yer altında kalmıştır fakat volkanik aktiviteler devam ettiği için, bazı dönemlerde sular çekilir ve şehir belli aralıklarla 1500 yılına kadar kullanılmıştır. 1500 civarında italya'yı vuran sıtma salgını sebebiyle tamamen terk edilmiştir. günümüzde büyük çoğunluğu sular altındadır.

romalı zenginlerin abartılı eğlencelerinden dolayı roma'nın sodom'u veya dönemin las vegas'ı olarak da anılan baiae kenti pompeii, herculaneum ve capri gibi dönemin gözde sayfiye yerleşimlerinden birisiydi. günümüzde yarısı karada, yarısı denizin altında, açık arkeoloji parkı olarak ayakkabı ve şnorkel yardımıyla gezilebilir.