Ruh Halinin Hormonları Etkilemesi Sonucu Penis Benzeri Bir Cinsel Organ Sahibi Olan Dişi Sırtlanlar

Sözlük yazarı "nazarethme ne olur", dişi sırtlanların yavrularını domine etmesiyle birlikte değişen cinsel organından bahsetmiş. Dişi sırtlanların cinsel organının değişim sürecine ve sebeplerine bakıyoruz.
Ruh Halinin Hormonları Etkilemesi Sonucu Penis Benzeri Bir Cinsel Organ Sahibi Olan Dişi Sırtlanlar
iStock.com


sırtlanlara kimi zaman hırsız, leşçi, basiretsiz gibi yakıştırmalar yapılmıştır. halbuki o, aslanlar gibi avlanan -hatta daha başarılı bu konuda, aslanların sırtlanların avını çoğunlukla çaldığı biliniyor- başarılı bir avcı. gel gelelim, bu hayvanın dişisinde bir tuhaflık var.

daha önce de değinilmiş "dişi sırtlanların pipisi var ya hehehe" diye. ama nedeninden kimse bahsetmemiş.

öncelikle belirtmeliyim ki, o gelişmiş bir klitoris. penisleşmiş bir bakıma. bunun nedeni ise beni çok şaşırttı.

hanım arkadaşlar bazen "ay hormonlarım, kendimi kötü hissediyorum" falan der, biliyorsunuz. hormonlarımızın ruh durumumuzu etkilediği bir gerçek çünkü. peki ya ruh durumumuz da hormonlarımızı etkiliyorsa?dişi sırtlanların durumu tam da böyle. bunların 25 newton basan çeneleri öyle 1-2 senede oluşmuyor. anne, yavrularının avları rahatça sindirmesi için birkaç yıl kemik parçalıyor. e kocaman yavruları da domine etmek için zamanla (çok uzun zamanla tabi) normalden daha büyük, daha yırtıcı ve daha erkeksi bir hal alıyor. kendini de bu duruma iyice alıştıran dişi sırtlan yeri geliyor erkeklere saldırıyor, yeri geliyor gece taksiye çıkıyor. 


yavrularını domine etmenin sonucunda "erkek gibi" davranan dişi sırtlanın vücudu da farklı işlemeye başlıyor. zaten klitoris = gelişmemiş penis biliyorsunuz. ama bunun klitorisi git gide gelişmeye başlıyor, penis halini alıyor. ve daha kötüsü doğum kanalı giderek inceliyor ve daralıyor. bu ikisi de birleşince uzun bir dişi cinsellik organı vücutlarından dışarı çıkmaya başlıyor.

dişi sırtlanların çiftleşmesi ve doğumu inanılmaz sancılı geçiyor. çünkü o penis benzeri doğum kanalından yavrularını dünyaya getiriyor. hatırı sayılır çoklukta dişi sırtlan doğum sırasında ölüyor. yavruların da %60'ı o dar kanal yüzünden hayatını kaybediyor. başarılı olanlarsa annelerse uzun bir süre parçalanmış bir cinsel organla geziniyor.


bir gün bu araştırma, günümüzde domine olmaya, dış tehditlere karşı kendini savunmaya/saldırmaya bürünen "güçlü kadın" imajıyla anlamlı bir farklılık meydana getirir mi, bilemiyorum. belki dişi insan da benzer bir şekilde evrilmektedir, kim bilir?

ehehe şaka şaka bilen birileri var tabi. insan pelvisi ve doğum kanalının evrimini şu linkten bulabilirsiniz. 

dişi insanın 100.000 yıl öncesine oranla daha dar bir doğum kanalına ve pelvise sahip olduğu düşünülüyor: şurada .

yani sezaryen doğum insanın ileride daha çok ihtiyaç duyabileceği bir operasyon olabilir. tabi insan o zamana kadar rahatça çiftleşebilirse. gerçi söz konusu "türün devamı" ise, sırf çiftleşmek için insan penisi da daha ince bir hal alabilir.

not: bu durum benekli sırtlan için geçerli, ilgili görsel .

Sinauer Associates


kaynak: http://www.sciencedirect.com/…pii/s1043276006001767 .

Tek Kelimeyle Duygulara Tercüman Olabilen Almancanın 10 Harika Kelimesi