Ruhsal Sıkıntıların Kişide Durduk Yere Felç, Beyin Kanaması Gibi Belirtiler Yaratması: Konversiyon

Fiziksel bir hastalığın belirtilerini göstermesine rağmen hiçbir sıkıntısı olmayan kişinin gerçek sorunu daha derinlerde araması gerekebilir. Bazen insanı doktor doktor gezdiren bu hastalık ciddi bir can sıkıntısı sebebi.
Ruhsal Sıkıntıların Kişide Durduk Yere Felç, Beyin Kanaması Gibi Belirtiler Yaratması: Konversiyon
iStock


konversiyon, kendini ifade etme sorunu olan bireylerin sıkıntı ve bunaltılarını vücut organlarına yöneltmeleri ve belirgin hastalık belirtileri göstermeleridir.

temaruz'dan farklıdır. kişi bilerek, isteyerek veya dikkat çekmek için hastalanmaz, kendince gerçekten hastalanır. konversiyonla ortaya çıkan hastalığın tüm belirtilerini bilinçsiz olarak gösterir. kişi hastalığından rahatsızdır, ondan kurtulmak ister, bu nedenle doktor doktor dolaşır.

ağırlıklı olarak bastırılmış ve tepki veremeyen kişilerde görülmesinden ötürü en sık ataerkil toplumlarda yaşayan kadınlarda görülür.


öylesine birebir konversiyon vakaları vardır ki, şaşırırsınız. 

gecenin saat üçünde tamamen beyin kanaması bulgularıyla bir hasta gelir. tüm nörolojik muayenesi beynin bir bölgesindeki kanamayı işaret eder. alelacele tomografi çektirirsiniz, kanama görmeyi beklediğiniz yer tertemizdir. biraz aileyi deşince gerçek neden çıkar ortaya. o akşam çok iyidir, derken aynı evde yaşayan kayınvalidesi ile tartışmıştır. sapasağlamken iki saat sonra yere yığılmıştır, karga tulumba acile getirilmiştir.


en iyi tedavisi telkindir. 

hastanın konversiyon hastası olduğunu anladıktan sonra hastanın yanında en yüksek perdeden "müthiş yeni çıkmış bir ilaç olan hede'den verelim, bir saatte kendine gelir." diye bağırılır. sonra bilinçsiz yatan hastaya damar yolu açılıp buradan serum fizyolojik verilir. sadist olan doktorlar kalçadan bir de c vitamini yaparlar. felç tablosundaki hasta 15 dk sonra gözlerini açar, ve yürüyerek evine gider.

toplumumuzda çok sık görülmesinden ötürü hemen her doktor biraz problemli görülen kadın hastalara konversiyon tanısı koyma eğilimindedir ne yazık ki. bu nedenle gerçek vakaların bir kısmı da konversiyon zannedilerek bir iğne yapılıp evlerine gönderilir ve ertesi gün üçüncü sayfa haberlerine konu olurlar.