Rus Düşünce Yapısı ve Geçmişini Anlamak İçin Okuyabileceğiniz Kitaplar

Tarihte uzun süre rakibimiz olan Rusya'yı ne kadar iyi biliyoruz? İşte konu hakkında fikir vermesi için okuyabileceğiniz bazı kitaplar.
Rus Düşünce Yapısı ve Geçmişini Anlamak İçin Okuyabileceğiniz Kitaplar

rusya geçmişten beri rakibimiz olan, özellikle petro'dan sonra her istediğinde bizi tokatlayan bir ülke. bunu biliyoruz, sıkıntı yok. ancak bu ülkenin geçmişi hakkında neler biliyoruz? belki ilgili arkadaşların hevesini kıracağım ancak bunu anlatmaya niyetim yok, zira donanımım da pek yok. ancak bir kitap listesi çıkarabilirim. liste kısa olacak, sadece giriş mahiyetinde. ciddi olarak ilgilenen arkadaşlar ulaşabilir tabii ki.

öncelikle düşüncesinden başlamak istiyorum, rus düşüncesinden. bu konuda türkçede tek kitap var, walicki'nin rus düşünce tarihi, giriş mahiyetinde gayet yeterli ve toplu bir eser.


ikinci olarak ise, 19. yy'ı analtan, diğer kitaba göre nispeten ağır bir eser: 19. yüzyıl başlarında rusya'da batıcılık, ulusçuluk ve felsefe.


elbette tarihi hakkında bayağı bir kitap var. ben ne kadar içerik olarak yetersiz bulsam da kezban acar'ın rusya: ortaçağ'dan sovyet devrimi'ne adlı eseri, giriş mahiyetindeki tek kitap.


bu kadarı tarih için yeterli aslında. anca şunları bırakmakta da yarar görüyorum:

https://www.iletisim.com.tr/…p/rusya-ve-ruslar/8512

https://www.kitapyurdu.com/…usya-tarihi/144077.html

https://www.inkilap.com/rusya-tarihi-185602


geçelim sovyet dönemine

şimdi sovyet dönemini okurken yoğunlaşabileceğiniz pek çok alan var. bu da sizi daha efektif bir okuma yapma tabii kılabilir. ben kısaca konu konu ayıracağım. mesela soğuk savaş hakkında ve o zamanki sovyet liderleri hakkında bilgi mi edinmek istiyorsunuz, o zaman hemen john lewis gaddis'in soğuk savaşı'nı okuyun derim. belirtmekte yarar var, çok yönlü bir okuma mı olur, hayır. ancak soğuk savaşı gayet net bir şekilde öğrenirsiniz.


sovyetler'in ve onun etrafında gelişen komünist tecrübe için: kızıl bayrak


son olarak sovyet iktidarının sanata tepkisini ve o zamanki durumu öğrenmek için: https://www.kitapyurdu.com/…ltur-tarihi/240572.html