Rus Ruleti Nasıl Ortaya Çıktı?

Rus ruletini kim icat etti? Rus ruletinin tarihi? Altıpatlarla oynanan ölümcül bir şans oyunu olan meşhur Rus ruletinin nasıl ortaya çıktığına dair farklı teoriler var.
Rus Ruleti Nasıl Ortaya Çıktı?
iStock

rus ruletinin 1917 sıralarında çar taraftarı subaylar tarafından icat edilmiş ve boş zamanlarda oynanan bir oyun olduğu kanısı yaygın olmakla birlikte; rus ruleti efsanesini ilk yaratan, georges surdez'in 1937 tarihli bir köşe yazısıdır. 


buna göre; fakirlik, çaresizlik ve zor yaşam şartlarından bunalan rus subaylardan bazıları durduk yerde altıpatlarlarından bir mermiyi çıkartıp tabancanın topunu döndürür ve kafasına rastgele bir kez ateş edermiş. bu anlatımın da gerçeği ne ölçüde yansıttığı veya ne kadar yaygın bir durumu gösterdiği tartışmalı olmakla birlikte, en azından orijinal haliyle rus ruletinin bir intihar yöntemi olduğu ve bunu uygulayan kişinin kendisine 1/6 kurtulma şansı tanıdığı, karşılıklı bir oyun olarak ise -hem deli hem özenti kimseler dışında- oynanmadığı anlaşılmaktadır.


yani asıl rus ruleti, 5 mermi doldurulmuş altıpatlarla rus ruletidir ve yine bunu oynamanın asıl şekli, kendi kendine rus ruleti oynamaktır.

Meteliğe Kurşun Atmak Deyimi Nereden Geliyor?