Rus/Ukraynalı Kadınlarla Evlenen Ekşi Sözlük Yazarlarının Evlilik Tecrübeleri

Bir süredir Rus veya Ukraynalı kadınlarla evli olan, çocuk büyüten Ekşi Sözlük yazarları, evlilik deneyimlerini paylaşıp aradaki farklardan bahsetmişler.
Rus/Ukraynalı Kadınlarla Evlenen Ekşi Sözlük Yazarlarının Evlilik Tecrübeleri


8 sene önce bir rusla evlendim, 4 yaşında kızımız var

trip konusu çok önemli, o konuda hakkını yemeyeyim. evlendiğimizde -ki nikah yaptık düğün yok- iş yerinin bodrumunda alçıpan duvarla böldüğüm 1+1 ev yaptım, 9 ay orada yaşadık bir yatak bir koltuk, dolap ve tv ile. çok mutluyduk. hanginiz kızınızı verir böyle bir adama? annesi babası da biliyordu yaşantımızı. dediler ki beraber mutluysanız çöplükte yaşayın. önemli olan mutluluğunuz. sonra şartlar, şehirler değişti. başka bir şehirde hayata başladık. başka iş. ev tuttuk. ilk gün yatak süngeri aldık, camlara gazete yapıştırdık, 1 ay öyle idare ettik. sonra tv ve koltuk, sonrasında orta sehpa, sehpaya ayaklarımızı koyduk. dedik ki bizim lan bu sehpa. güldük. kaçınızın anne babası kabullenirdi bunu? şimdi güzel bir işim ve gelirim var. annemin en sevdiği gelini; yalan olmasın günde iki kere konuşurlar telefonda. yaprak sarmasından karnıyarığa kadar yapar. hepsini telefondan anneme sorarak öğrendi. kızımın ana dili rusça, akıcı türkce konuşuyor. eşim ing. yeminli tercüman, avukatlık okudu. ispanyolca biliyor, benden iyi türkçe konuşuyor. ego sıfır, trip hiç yok, aileye saygı sonsuz, annelik ve çocuk yetiştirme muazzam.

bizzat 7.5 yıldır ukraynalı eşimle evliyim, 1 tane de dünyalar tatlısı çocuğumuz var

bu bölgede yaşadığım içinde çevremdeki yakın arkadaşlarım, konu komşunun birçoğu bu tarife uyuyor. yani nerden baksanız 50-60 çift tanıyorum başlığa uyan.

beş parmağın beşide bir olmadığı gibi, slav ırkı kızlarımızın da birbirinden farklı özellikleri mevcut takdir edersiniz ki. ben şimdi kişilik özelliklerini genellemek yerine, ki son derece yanlış buluyorum; kültür ve örf adet açısından avantaj ve dezavantajlarını yazacağım.

öncelikle slav ırkından bir hatun kişisiyle evleneceksiniz şunu bilmelisiniz ki kendi ailenizi de ikna ederseniz düğün için on binlerce lira harcamanıza gerek yoktur. amca, teyze seviyesindeki akrabalarınız ve en yakın 3-5 arkadaşınızı restorana çağırıp maksimum 30-40 kişi hakikaten eğlenerek düğün yaparsınız, paranız cebinizde kalır.

bir diğer avantaj; evlilik sonrası kaynana, kayınbaba, gelinin abisi şunu istedi, amcasına gitmek lazım, ayıp olur falan gibi dertleriniz yok. 7 yılda 3 kere ben gitmişimdir, 4 kere de onlar gelmiştir. yani yıl başına 1 görüşme ortalaması, bence gayet ideal bir rakam. bu görüşmelerde de aman damat böyle yaptı, şunu dedi, gelirken hediye almadı, karşımda bacak bacak üstüne attı tarzı sıkıntılarınız olmaz.

hanım da türkçeyi sonuna kadar kullanamadığı için senin annen babanla arada bir sorun çıkacakken hemen müdahil olup asında şöyle demek istedi veya çeviri hatası deyip durumu lehine çevirebilmek mümkün. yani anne baba konusunda rahatsın. evlenirken sadece hatunla evleniyorsun.

diğer taraftan slav ırkından biriyle evlendiğinizde aslında sadece slav ırkı değil, yabancı gelinle evlendiğinizde hayatta ekstra riskler almış oluyorsunuz. bakın burası çokomelli; aslında zor olan hayati biraz daha zorlaştırmış oluyorsunuz. nasıl mı ? örneğimiz rusya'da çalışırken tanışmış evlenmiş bir çift olsun. genelde rusyaya çalışmaya gelen arkadaşlar biraz para biriktiririm, sonra da kazandığım parayla türkiye de yaşarım fikriyle geldikleri için herhangi bir evlilik durumunda ilk başta farketmesenizde artık yüzde doksan burada kalmayı garantiliyorsunuz, tebrik ederim. bir kere türkiyeye gitseniz hanıma iş bulmak zor. hadi buldun, burdaki yüksek maaş ve bu maaş ile gelen hayat standartlarına alıştığın için götün zora gelmiyor, geri dönüyorsun. diğer bir risk hanımın türkiye'ye alışamaması, genelde antalya bu durumlar için yaşanacak şehir olarak düşünülse de bu tarz tutmayan birçok denemeyi bizzat gözlerimle gördüm az kaldı bende bunlardan biri oluyordum, zamanında bi abimiz kurtardı sağ olsun, gitmedik türkiye'ye. diyelim türkiye'ye gitmediniz, burada kaldınız; bu sefer de diğer zorluklar başlıyor, burada yaşamak zorundasınız, doğal olarak burada çalışmak zorundasınız. bunu bilen -sağ olsun- türk firmalarımız da doğal olarak buna göre size muamele ediyor. o zaten rusla evli, s*ke s*ke çalışacak diye düşünüp piyasadan düşük maaş vereni mi ararsın, görevinden düşük pozisyon vereni mi ararsın. allah kimseyi işverenlerin eline düşürmesin. işin maddi ve kariyer boyutu böyleydi gelelim kültürel kısımlarına.

genelleme yapmayacağım dedim ama söze başlayamıyorum. dikkat bundan sonrası genelleme içerir!!!

nedendir bilinmez, söz meclisten dışarı, rus ile evlenen arkadaşlar genelde kılıbıklaşır. nedenini hala anlamasam da, tabii ki istisnalar olsa da adama akşam iki bira içelim dersin, aman evde hanım var, çocuğun ödevi var, hanım yemek hazırlamış vs. gibi bahane bulmaya başlarlar. hele ki toplu bir ortamda kavga anlaşmazlık vs. olduğunda ne özürler dileyenler, ne yalvaranları gördüm. kollarını açıp gitme diyenler oldu la kahvaltı sofrasında. bu konu ile ilgili tezim şu: rus hatunlara evliliği bitirmek biraz daha kolay gelebiliyor. ufak bir tartışmada ayrılacağım diyenler, evi terk edenler vs. olduğundan bizim türk erkeği hanımı s*ktır et de yanında çocuk var diyerek her durumu alttan almaya başlıyor. yok lan olm, valla ben öyle değilim

aslında slav hatunlarını incelerken iki şekilde ayırmak lazım.burdaki hatunlar arasındaki en büyük fark şehirli ve köylü olmalarıdır galiba. büyük şehirlerde yaşamış, büyümüş kızlar ile daha küçük şehir ya da kasabada yaşayan kızlar arasında inanılmaz farklar vardır. şehirli hatunumuz lüksü, parayı genelde sever ve standartlarını devam ettirmek ister. ilişki konusunda da biraz fazla rahattır. gezeyim, tozayım isteyebilir. bu standartları sağlayamayacaksanız ve kişilik olarak da geniş değilseniz bu evliliklerin hüsranla bitme olasılığı gözlemlerime göre daha fazla. tabii ki istisnalar mevcut. doğma büyüme moskovalı, babasının 4 tane derici dükkanı olup da şu an trabzon'da yaşayan nastya kızımıza selamlar olsun buradan.

daha küçük yerleşim bölgelerinden çıkan hatunlar ise genelde daha nahif, uysal olurlar. türk arkadaşlarımız da genelde bu sınıftaki hatunlar ile evlenirler. dediğim gibi minimum seviyede genelleme yapacak olursam. genelde çalışan, evine para getiren, ev işleri yapan, türk kızından daha az tripli biriyle evlenmiş olursunuz. genelleme kısmımız bitmiştir.

soru cevap kısmımıza geçelim;

- insan ne için evlenir?
- çok sevdiği için.
- hadi len. insan çocuk için evlenir.

dolayısıyla çocuk yetiştime konusu evleneceğiniz kişiyi seçmekte önemli bir kriter. bence rus kızları bizimkilerden çok daha iyi seviyede. bizimkilerden derken, anamı hatırlıyorum sadece, anamla kıyaslıyorum doğal olarak ya da kendime bakıyorum. ben; aman düşeceksin, oraya çıkma, tamam kızım ağlama, 28. barbie bebeğini de alırız tarzında takılırken; hanım daha disiplinli, taviz vermez ve çocuk değil mi düşecek de kalkacak da, her istediği olmaz tarzında çocuk büyütüyor. sözlük aracılığıyla sevdiceğimi de sevgiler ve öpücükler gönderiyorum. kendi özünde konuşursam, 7 senede iyi-kötü zamanlarımızda hep arkamda durdu, destek oldu.

sonuç olarak artıları olduğu gibi eksileri de mevcut. karpuz değil ki seçesin, içi dışı bir olsun. türk kızlarımızda olduğu gibi, slav kızlarımız da da iyisi ve kötüsü mevcut. ama insan bazen sevdiceğini karşısına alıp, 2 kadeh attıktan sonra gözlerine bakarak, müzeyyen ablayla beraber "bakışındaaaaan süzüüüleen işveneeee kurbaaaan olayıııım"ı mırıldanırken hanımın da bunu anlamasını istiyor.

yeni bir çocuğumuz oldu ve 8 senedir birlikteyiz

eşimin salak salak, abuk subuk, gereksiz tripleri yok. kendisi bir şey beğenmediğinde direkt surata söylüyor. hiç çekinmez. bu huyları çok iyi çünkü hiç yalan söylediğini görmedim. ayrıca evi gerçekten çekip çeviriyor. bebeğimizi resmen ordu eğitimleri ile disiplinli bir şekilde yetiştiriyor. bebeğimiz 7 aylık. şu anda eşimin verdiği komutları az da olsa anlıyor (bazen benden daha iyi anladığını düşünüyorum), sürekli okuyor ve araştırıyor; her türlü konuda bilgisi var, kişisel bakımına çok önem veriyor, bana çok saygı gösteriyor. bunlar pozitif tarafları, negatif olarak ise direkt bizim türkiye'de yetişmemizden kaynaklanan bazı geri zekalılıklarımız var ve çoğu zaman problemler bu yüzden çıkıyor. rus adam 5 yaşından itibaren okulda bütün mesleklerle ilgili kokteyl dersler alıyor; gelgelelim ben birkaç işi düzgün yapıyorum, geri kalanları ise beceremiyorum çünkü bizim okullarımızda doğru düzgün bir şey öğretilmiyor.

bendenizin de içinde bulunduğu gruptur bu

kararımdan da gayet memnunum. türk kızlarındakinin aksine kapris olayı minimum seviyesinde. ruslar genelde 1-2 çocuk yaptığından, bizdeki gibi kızın sülalesiyle evlenme durumu da yok. kaynana, kayınbaba evine yoluna karışmaz asla. bizdeki gibi yok kız tarafı bunu beğenmedi, yok yatak odası takımı istediğimiz renk değildi gibi baş ağrısı mevzularım hiçbir zaman olmadı. ve şunu söyleyeyim, eğer sizi gerçekten seven birisi ise sizin için her şeyi yapmaya hazırdırlar.

ha şimdi diyeceksiniz, dezavantajları yok mu diye. var ama o kadar değil! mesela bir cem yılmaz espirisine beraber gülemezsiniz. ya da bir aile toplantısında herkes türkçe konuşurken onun konuya fransız kaldığını görürüsünüz ve tercüme edersiniz mevzuyu. ama yurt dışında yaşıyorsanız bu fazla da sorun olmaz sizin için. genel olarak avantajları, dezavantajlarının üstünde olduğu için kararımı bu yönde verdim. türk kız arkadaşlarım da oldu ama hiçbirinde bu kadar huzurlu ve mutlu olmadım. türk kızları çok kötüdür demiyorum ama çok kapris, çok dırdır, çok baş ağrısı be hacı...