Rusların Alman Askerlerini Adeta Korkutarak Püskürttüğü Olay: Ölü Adamların Saldırısı

1915 yılında gerçekleşen bu olay, I. Dünya Savaşı'nın en ilginç hikayelerinden biri.
Rusların Alman Askerlerini Adeta Korkutarak Püskürttüğü Olay: Ölü Adamların Saldırısı

1915 senesi doğu polonyadayız

osowiec (osoviç) kalesi rus, alman ve avusturya işgali altında bulunan polonya topraklarında rus imparatorluğu tarafından 19. yy sonlarında olası bir alman işgaline karşı inşa edilmişti.

1914 senesinde rusya seferberliğini beklenenden kısa sürede tamamlayıp hem avusturya-macaristan hem de alman sınırına dayanmıştı. ne var ki general hindenburg ve general ludendorff 1914’ün ağustos ayında tannenberg muharebesinde rusları perişan edip olası bir istilayı önlemişti. doğu cephesinde tannenberg yenilgisinden sonra almanlar rus imparatorluğu topraklarına girmiş ve doğu polonya’da bulunan osowiec kalesini kuşatmıştı. 

Osowiec Kalesi

almanlar ilk saldırıyı 4 eylül 1914 tarihinde gerçekleştirdi

alman topçusu kaleyi 6 gün boyunca bombaladı ve 6 günün sonunda almanlar kaleye cesurca taarruz ettiler fakat iyi konuşlandırılmış ruslar makineli tüfekleri ve başarılı karşı saldırılarla almanları geri çekilmeye zorladı. şubat - mart 1915 tarihinde bu sefer 1420 kalibre big bertha obüsleri kaleyi bombardıman ederken havadanda alman uçakları kaleye ateş yağdırmaktaydı. alman komutanlar bombardımanın rusları hızlı bir şekilde teslim olmaya zorlayacağını düşünmekteydi. ilginç şekilde kale bombardımana karşı aylarca tutuldu ve rus topçu barajı alman piyadesi ne zaman taarruz etse onları hep geri çekilmeye zorladı. gerektiğinden fazla uzayan bu işe çözüm olarak bizzat mareşal hindenburg’un emriyle yeni bir taarruz yapılmasında karar kılındı ancak bu seferki taarruz öncekilerden farklı olarak zehirli gaz kullanılarak yapılacaktı zira mareşal hindenburg rusların gaz maskesi olmadığını biliyordu.

6 ağustos 1915 günü 30 adet ağır top ve gaz bataryası menzile getirildi ve rüzgarın da yanlarında olmasıyla almanlar kaleye gaz saldırısı başlattı. gazdan sonra atılan bombaların yanı sıra klorin ve bromürden oluşan koyu yeşil bir duman ruslara doğru hareketlendi. çimler siyaha ağaç yaprakları gazın etkisiyle sarıya döndü. bakırdan yapılmış rus mosin-nagant tüfekleri yeşil bir kloroksit tabakası ile kaplanmıştı. ruslar gaz yüzünden boğularak bir tabur kadar zayiat verdikten sonra sayıları 7000’i bulan 14 alman kara taburu bombardımanın şiddetiyle yanmakta olan siperleri ele geçirmek için harekete geçti.

ancak almanlar siperlere yaklaştıklarında gördükleri manzara karşısında dehşete düştüler

kalan rus askerleri almanlara karşı ellerinde kalan her şey ile karşı taarruza başlamıştı. bu askerler yüzlerinde kimyasal yanık izleri, mendil ile sardıkları yanmış vücutları ve ağızlarından kan ve ciğerlerini parça parça tükürerek süngü ile saldırmışlardı. bu manzara o kadar korkutucuydu ki almanlar panik halinde eski pozisyonlarına doğru kaçmaya başladılar. kaçarken düzeni bozan alman kuvvetleri birbirlerini ezerek kendi dikenli tellerinin üzerine düştüler ve çekilenlerin çoğu rus topçu ateşiyle öldürüldü. osowiec kalesinden kurtulanlar ise iki hafta sonra tahliye edildi.

birinci dünya savaşında gazeteler ise bu saldırıya "ölü adamların saldırısı" yani "attack of the dead men" adını verecekti.

Bir Vikingin 15 Bin İngiliz Askerine Direnerek Ağır Kayıp Verdirttiği İlginç Stamford Köprüsü Savaşı