Rusların Sudan Çok Tükettikleri Hammaddesi Ekmek Olan İçecek: Kvas

Eski zamanlarda komünist kola diye adlandırılan Kvas, esmer ya da normal çavdar ekmeğinin mayalanması ile ortaya çıkan bir içecek. Alkolsüz içecekler arasında gösterilen kvas, Rus içecekleri arasında çok popüler. Hatta öyle ki insanların kvası sudan daha fazla tercih ettikleri söyleniyor.
Rusların Sudan Çok Tükettikleri Hammaddesi Ekmek Olan İçecek: Kvas
iStock.com / GrigoryLugovoy

bu alkolsüz içecek, rusya taraflarında pek makbul ve yaygındır. yanılmıyorsam ukrayna ve beyaz rusya'da da bulunur. bira'nın uzaktan akrabasıdır. içindeki arpa aroması o kadar baskındır ki kendinizi fırından yeni çıkmış ekmeği içiyormuş gibi bir his verir, oldukça lezzetlidir.

denk gelenlerin koyu kahverengi plastik şişesi olan "kvas oçakovskiy" olan markayı tercih etmeleri önerilir, denediklerim arasında en lezizidir.

kvas, siyah ekmeğin suda bekletilip mayalanması sonucu oluşan rusların milli içeceğidir. kesinlikle katkı alkol yoktur. mayalanmanın verdiği bir etki ile % 0.07 ila 0.84 oranında doğal alkol içermektedir. rusya'nın vodkadan sonra milli serinletici içecekleri arasında en popüleridir.

kvas, sudan sonra en yaygın ve insanların sudan daha fazla tercih ettikleri içecek olarak gösterilir. kvas insanların sıcak yaz günlerinde kurtaran bir ilaçtır. gerçek rus kvası evlerde özellikle siyah ekmekten yapılan kvasdır. vitamin b ve vitamin c içermektedir. soğuk algınlığı, ateş ve hazım sorunları gibi birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır. rus hastanelerinde kvas her hasta için gerekli günlük bir içecek olarak verilir. enerji içeceği olarak bilinmektedir. cinsel gücü arttırma özelliği vardır. şekerli olduğu için diyet günlerinde şeker dengesini korumak amacıyla rahatlıkla tüketebilirsiniz.

içerken ekmak tadı almanızın nedeni ana maddesinin ekmek olmasıdır. ukrayna'da adım başı kvas satıcısı görmeniz mümkündür. kimisi de evinde yapar. doğu avrupa ülkelerinde toplumdaki yeri bizdeki ayran gibidir.

litvanya'da bu içeceğe gira denir.tadı olağanüstü bir harika olmasa da içilmeyecek kadar kötü değildir.yalnız açtıktan sonra çabuk tüketilmeli ki asidi hemen kaçıverir nedense.

m.ö mısırlılar tarafından bulunmuştur. rusya'ya yaklışık olarak 10. yy getirilmiştir.
çeşitli meyvelerden veya ekmekten yapılmaktadır. biragillerdendir, fakat özel bira statüsünü taşıyor.

ayrıca doğruluk payı nedir bilmiyorum ama halk arasındaki kvas arabalarının içine kurbağa atıldığını söylerler.

içtiğim en güzel kvas'ı teremok denilen fast food zinciri yapıyor. moskova'da çoğu alışveriş merkezinde bulmak mümkün.