Rusya ile Ukrayna Arasında Yaşanan Gerginliğin Baştan Sona Özeti

Şu sıralar Rusya ile Ukrayna arasında enteresan bir gerginlik yaşanıyor. Gerekiz detaylara boğmadan konuyla ilgili en başından beri ne yaşanıyor bir derleyelim istedik.
Rusya ile Ukrayna Arasında Yaşanan Gerginliğin Baştan Sona Özeti
iStock


Kronolojik olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşananlar

- ukrayna donanmasına ait 3 hücumbot azak denizi'nden kerç boğazı'na ilerlerken,


rus savaş gemileri bölgeye intikal etti ve iddialara göre rus gemileri ukrayna gemilerine önleme sırasında taciz atışlarında bulundu.


- olayın ardından kerç boğazı, ruslar tarafından bir süre gemi trafiğine kapatıldı.


- rus sahil güvenlik gemisi "ızumrud" bir ukrayna römorküne çarpmış ve hasar almış.


rus sahil güvenlik gemisinin ukrayna römorkörünü önlediği anlar:


- olaylar yaşandığı sırada ukrayna gemileri boğazın 3 mil açığında beklemedeydiler. olayın yaşandığı nokta:


- daha sonra rus gemileri, bir ukrayna hücumbotuna 30 mm'lik silahlar ile atış gerçekleştirdi, hücumbot isabet aldı ve yanmaya başladı. 2 ukrayna denizcisi yaralandı. vurulan gemi gyurza-m sınıfı berdyanks hücumbotu. olay sonrası motor kısmından aldığı hasar yüzünden hareket edemiyor.


ukrayna gemisine ait "mayday" çağrısı ses kaydı:


- rus yetkililer, kerç boğazı'nın sivil gemi trafiğine yeniden açıldığını açıkladı. 25 kasım 2018, 22:56 itibarıyla kerç boğazı gemi trafiği:


- ukrayna topçuları donetsk şehrine topçu atışları yaptı; donetsk, rus yanlısı milislerin kontrolündeki en büyük şehir.

- ukrayna devlet başkanı poroşenko'nun kurmaylarıyla toplantı yapmadan önce çekilmiş fotoğrafı:


- poroşenko, ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi kararını hemen parlamentoya sunacak. poroşenko, ayrıca sıkıyönetimin savaş ilanı olmadığını söyledi.

gelişmeler şimdilik böyle.

Peki bundan sonra neler olabilir? Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik hakkında bir analiz

bugün ya da yarın yüksek ihtimalle 60 günlüğüne olağanüstü hâl ilan edilecek ve bu durum mart'taki seçimlerin ertelenmesine neden olmayacak veya savaş ilanı içermeyecek. ukrayna, haklı olarak maruz kaldığı tutum karşısında tepki göstermek istiyor ancak hep söylediğim gibi rusya açıkça ülkeyi ilhak etmeye başlamadığı sürece savaş ilan edeceklerini hiç mi hiç zannetmiyorum. liseli gibi "rusya alır" veya "ukrayna ölür" demeye gerek yok; böyle bir savaş iki ülke için de felakete dönüşebilir. ukrayna şu anda varlığına yönelik ciddi bir saldırı olmadığı müddetçe rusya'ya saldırabilecek durumda değil. rusların yaptığı normalde savaş sebebidir evet ama ukrayna'nın hali ortada... donbass gitti, kırım gitti, mariupol limanı'nı neredeyse hiç kullanamaz oldular, gemilerine ruslar el koydu... yapabilecekleri bir şey yok. bu noktada boş kahramanlık yapıp savaş ilan ederlerse hem yalnız hem de rusların insafına kalmış olacaklar. bir anlamda rusya'nın istediğini yapmış olacaklar: ukrayna'ya fütursuzca, hiçbir uluslararası tepkiden çekinmeksizin saldırabilme fırsatı vermek...

ukrayna'nın kendi kaderini tayin edebilme isteğini anlıyorum fakat ne yazık ki ukraynalıların artık abd'nin maşası olarak bir yere varamayacaklarını, abd desteğinin bu tip kritik anlarda gelmeyeceğini anlamaları gerekiyor. bu gece savaş ilanıyla sonuçlansaydı abd en fazla yaptırım uygulayıp kınayacaktı. kimse kerç boğazı ya da azak denizi için rusya'yla nükleer savaşa dahi gidebilecek, çok ciddi kayıplara yol açabilecek bir mücadeleye girişmez. mariupol veya odessa için amerikanlar new york'u riske atmaz; öte yandan rusya için ukrayna çok önemli ve rusya, gerekirse moskova'yı dahi tehlikeye atabilir bu ülke için.

nitekim ukrayna hükümeti de boş gazla bir yere varamayacağını anlamış olacak ki savunmaya yönelik, makul bir karar alarak "bir şey olursa hazır olalım" planını uygulamaya soktu. politik açıdan bu konuda rusya'nın yanında olsam dahi yaşananlara üzülüyorum. hepsinden önce, savaş kötü bir şey. bilgisayar oyunu değil bu, masum insanlar ölüyor. ikinci olarak, sebebi ne olursa olsun, bir ulusun böyle adeta "tokatlanıp" karşılığında diş gösterememesi can sıkıcı. bu noktada gerçekten ukraynalıların kendilerine sorması gerekiyor artık: avrupa birliği ve amerika birleşik devletleri için biz ne kadar önemliyiz? bunların gazıyla devrimden devrime koşuyor, "aslansın kaplansın!" sözleriyle kendimizden geçiyoruz da ülke olarak, ukrayna halkı olarak bizim kapasitemiz nedir?

The Putin Interviews Belgeselinden Rusya Devlet Başkanının Hayatına Dair İlginç Notlar