Rusya'da Türk Erkeklerinin Daha Çok Değer Gördüğü Algısı Ne Kadar Doğru?

Sözlük yazarı "lutfu tellioglu", Rusya'daki kadın-erkek ilişkilerinin dinamiğine değinirken bir yandan da özellikle tatil yörelerimizde görülen Rus turistler ve Türk erkekleri birlikteliklerine de bir açıklama getiriyor.
Rusya'da Türk Erkeklerinin Daha Çok Değer Gördüğü Algısı Ne Kadar Doğru?

kadın nüfusunun erkek nüfusundan yaklaşık 10 milyon fazla olduğu bir ülkeden söz ediyoruz.

bunlara (erkeklere) çeçenler, tatarlar, dağıstanlılar, azeriler, ermeniler, gürcüler de dahil. bunlar da rus toplumunda pek çok diğer toplumda azınlıkların olduğu gibi ikinci-üçüncü sınıf insan olarak görülüyorlar. ekonomik sınıf olarak da ruslara kıyasla daha alt seviyede olmalarının bunda etkisi büyük olsa gerek.

savaşlarda ciddi sayıda insan (çok önemli oranda erkek) kaybetmiş bir ülke rusya.

şu halde 10 rus kadını için, 6-7 rus erkeği gibi bir oran ortaya çıkabilir.
bu 6-7 rus erkeğinin ise belki 1 veya 2 tanesi eğitimi ortalamanın üzerinde, sorumluluk bilinci az da olsa gelişmiş adamlar. orta gelir tuzağının cinsel tatmin başlığındaki halini yaşıyor bu insanlar şu anda. dünyanın 1 numaralı doğalgaz, 2 numaralı petrol ihracatçısı ülkesi. bütçesi fazla veren güçlü bir devlet var. ve durumları bizden birazcık daha iyi olan ancak yine de yoksul bir halk (evet biz de yoksul bir halkız, günaydın).

dolayısıyla erkek aşırı değerli, doğru.


ancak hangi erkek?

avm'de tuvalet temizleyen çekik gözlü 45 yaşındaki özbek said değerli değil.

metroda çöpleri süpüren 30 yaşındaki şupaşkarlı çuvaş mihail de değerli değil.

gece parkta 3-5 serseri arkadaşıyla içip içip sarhoş bir biçimde eve gelen, bir oyuncak mağazasında güvenlik görevlisi olarak çalışan moskovalı rus vladimir, yukarıdakilerden daha değerli, evet. cinsiyetler arası nicelik farkı sebebiyle anatoly hiç boş kalmaz. sürekli sevgilileri olur. terk eder, terk edilir. ancak boş kalmaz. kadınlar -ki azımsanmayacak bir kesimi fedakar ve sorumluluk bilinci yüksek- bunun gibi adamlarla biraz da yokluktan birlikte olup onları biraz adam etmeye çalışırlar.

dolayısıyla zort lojistik firmasının insan kaynakları departmanında çalışan beyaz yakalı ortalama görselliğe sahip emre, bu üçünden de daha değerlidir. onun değeri de moskova'da farklıdır, krasnodar'da farklı, barnaul'da farklı, irkutsk'da farklıdır.


buna aşırı diyor olmamızın sebebi beyaz yakalı emre'nin orada buradakinden daha değerli olması aslında. bir de kendi değeri karşılığında elde edeceği kadının değeri bizim kadına dair değer kriterimiz güzellik temelli olduğu için çok değerli olması.

yani biz emre'ye 100 üzerinden 50 puan veriyoruz. karşılığında ortalama güzellikte bir kadın ile, muhtemelen yalnızca evlilik kartını oynayarak birlikte olabiliyor emre. çünkü evlilik kartını oynuyor olması kendi değerini 50'den 60'a çıkarıyor toplum gözünde. dolayısıyla görsel güzellik bakımından -ki temel değer kriterimiz de zaten bu- yine 100 üzerinden 50-60 aralığında bir değer biçtiğimiz bu değeri ile ancak bunu satın alabiliyor. oysa rusya'da emre'ye 100 üzerinden 90 puan veriliyor. hem sayısal bir erkek eksikliği var, hem de mevcut erkeklerin kendini geliştirme gereği/ihtiyacı duymamasından ötürü niteliksel bir farkı da söz konusu. bakın burada emre'nin görsel değerine hiç girmiyorum bile. emre'ye orada 90 puan veriliyor. evlilik kartını oynadığında bu değer belki 95'lere çıkıyor. karşılığında görsel güzellik olarak 85-90'lık birini elde ediyor.


bizim değerlendirmemize göre (!) 85-90'lık kadını burada elde edebilmesi için kişinin thor olması gerekliliği mi aşırı yoksa rusya'da erkeğe verilen değer mi aşırı?

sorulması gereken budur.

işte bu yüzden gördüğünüz tüm kıro kamyoncuların/tırcıların bile inanılmaz güzellikte rus/ukraynalı/belaruslu/moldovalı sevgilileri olabiliyor. bir adama bak, bir de yanındaki kadına bak diyor olma sebebiniz temel olarak erkeğin bu alışverişi kendisi için diğerinde daha avantajlı bulması.

aynı ekonomik güce sahip iki ülkeden vergi oranı daha düşük olanda daha fazla sayıda lüks araç olmasından farklı değil bu durum. emre'nin yaptığı, türkiye'de ancak ve ancak 750.000 tl'ye alabileceği lüks aracı -ki bizim lüks araç değerlendirmemiz bu örneğe göre belki de sadece kasasının şıklığı-, rusya'da 100.000 tl'ye alıyor olması.

araç orada aşırı ucuz değil, burada aşırı pahalı.

kaynak

https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties_of_the_Soviet_Union

http://www.pewresearch.org/fact-tank/2015/08/14/why-the-former-ussr-has-far-fewer-men-than-women/