Rusya'da Yaşayan Birinden: Rus İnsanına Dair İçeriden Fikir Veren Gözlemler

Ruslar nasıl insanlardır? Alışkanlıkları, hayata bakışları nasıldır? Ukrayna savaşı nedeniyle gündemde olan Rusya'ya bu sefer sokaklarına, parklarına inerek bakalım.
Rusya'da Yaşayan Birinden: Rus İnsanına Dair İçeriden Fikir Veren Gözlemler
iStock

rusya'da çalışanların %70'i 2 gün çalışıp 2 gün tatil yapar. 5/2 düzeninde çok iyi maaş almazlarsa çalışmazlar, hayatıma ayıracak zaman kalmıyor diye. mesai 5'te bitiyorsa 5'te biter, ekstra iş yaptıramazsın.

23 şubat anavatanı koruyan askerler günü. kısaca erkekler günü olarak da kutlanıyor ve resmi tatil. 8 mart kadınlar günü de resmi tatil. 1-10 ocak yeni yıl tatili. 1 mayıs yine tatil. bahar bayramını 8-10 mayıs zafer bayramı ile birleştirip yine 10 gün tatil yapıyorlar. 12 haziran rusya günü. 4 kasım ulusal birliktelik günü. yılda 25 gün kafadan tatil yaparlar.


rusların para biriktirme dertleri yoktur. ay sonunu çıkarabilmesi önemlidir. o ay yeterince votka içebilmiş ve dışarı çıkıp eğlenebilmişse hayat onlara güzeldir.

kadınların çalışan iş gücü içerisindeki oranı fazladır. kuryelik, taksicilik, vinç operatörlüğü, kaynakçılık dahi yapan birçok kadın var. apartmanların önündeki kar birikintilerini temizleyen işçilerin yüzde 80'i kadın. yönetici pozisyonda olup erkeklere kök söktüren birçok kadın gördüm.

çiçek rus kadınları için önemlidir. her caddede her köşebaşında çiçekçi vardır. bir kısmı 24 saat açıktır.


kavgacı bir toplumdur. her ikinci sınıf bar, disko çıkışında mutlaka kavga olur. yanında rus kadını varsa merak etme o seni korur :)


çok kar yağar, yağdığı gibi yollar açılır. kar nedeniyle kapanmış yol yoktur. çivili kış lastikleri yeterli olur. zincir kullanımı hiç yoktur. parklardaki işçiler bankların bile sağını solunu temizler, insanlar oturabilsin diye.

70-80 yaşında teyzeler evde pineklemez, kürklerini giyer ve park-bahçelerde dolaşırlar. hepsi de bakımlı ve temiz görünümlüdür. bir kısmı kayaklarını alır, batonlarıyla spor yapar parkta. yüzüne/yaşına baksan yürüyemez bu dersin.


sokakta sigara içiyorsan mutlaka biri gelir ve sigara ister.

spor salonlarında, ayıp yoktur. ortalıkta giyinirler, duşlarında perde vs olmaz. iki spor yapalım dersin, gördüğün y*rrağın haddi hesabı olmaz. üzeri kurusun diye bir de öyle oturur telefonuyla falan oynar. sünnetsiz ve kıllı penisler uçuşur sağda solda. 70 yaşında amcanın sarkmış g*tünün görüntüsü nötrlemek için bara gidip on kadın izlemen gerekir.

yaya geçidine korkusuz atlayabilirsin, %99,9 seni gördüğünde durmuş olurlar zaten. ehliyetinizin tercümesi araba kullanmak için yeterlidir. orijinal ehliyet de yanınızda olmalıdır.


şehirdeki tüm binalar merkezi ısıtmaya bağlıdır. hava sıcaklığı üst üste 5 gün 8 derecenin altına düştüğünde şehre sıcak su dağıtılmaya başlanır. bölge bölge ve önce hastane, okullar ve kreşler gibi kamu kuruluşlarından başlamak üzere kaloriferlere sıcak su verilir... tüm evlerdeki banyo peteği yaz kış sürekli çalışır. yaz sonunda merkezi sistem bakımı yapılır, 15 gün sıcak su olmaz.

kimse kimsenin nerede öpüştüğüne, ne içtiğine ne yediğine karışmaz.

her şehirde her köyünde spor salonu, park ve stad mutlaka vardır. her taraf yeşildir. rus şehir planlaması da ayrı bir yazıyı hak ediyor.

şimdilik bu kadar.