Rüyamızda Neden Zaman Zaman Düştüğümüzü Görüp Sıçrayarak Uyanırız?

Hepimizin en az bir kere başına gelmiştir bu garip olay. Rüyada bir yerden düştüğümüzü görürüz ve akabinde hemen uyanırız. Bu uyanma sırasında da vücudumuz sarsılır, ayağımızı bir yere basmaya çalışırız falan. İşte bu olayın bir sebebi var.
Rüyamızda Neden Zaman Zaman Düştüğümüzü Görüp Sıçrayarak Uyanırız?

Bu olayın nedeni hakkında pek çok söylenti var fakat uzmanların üzerinde en çok birleştiği konu kasların gevşemesi

uykuya dalarken kaslarimizin bir sureligine gevsemesi ve beynimizin bunu bir yerden asagi dusuyormuscasina kas kontrolumuzu kaybettigimiz seklinde yorumlamasinin akabinde, kaslara yeniden sinyal gonderip "toparlan!" diye buyurmasi sonucu olusan fiziksel tepki. 

bu esnada bilincalti, vucudun mekanizmasina eslik ederek bize ufak bir halusinasyon gosterir; bir yerlerden dustugumuzu goruruz filan.

geçtiğimiz aylarda ntv bilim'de yazıyordu. 

bu aniden sarsılarak uyanmak var ya, uyanmak diyorum, başka bişe gelmesin akla. işte bu uyanmak biçimi, vücudun yatış pozisyonunu değiştirme isteğinden kaynaklanıyor. sen beyle deli dehşet yatıyosun, kimi zaman yatağa serbest düşüş yapıyosun ya sevgili dostum, işte o ilginç farklı pozisyonlarda yatışın kimi zaman kan dolaşımını engelliyor, kasları geriyor, ya da çok gevşetiyor, bişe yapıyor işte amk. biz bunu istemiyoruz. sonuç olarak tıp dilinde "olmaz maykıl yandan kaykıl" diye tabir ettiğimiz hareket vuku buluyor.

Atalarımızın ağaçta yaşadığı dönemde bu sarsılmalar sebebiyle düşüp öldükleri iddia ediliyor

aynı şekilde atalarımızın ağaçlarda uyudukları dönemde rüya görürken sık sık ağaçtan düşüp öldükleri ve doğal seleksiyon yoluyla günümüzde yanlızca kendini tutup ağaçtan düşmeyenlerin yaşadığı iddia edilmektedir. 

günümüz insanın rüyasında kendini koşarken gördüğü zaman, gerçekte de uyurken koşmaması bu şekilde açıklanmaktadır.

atalarımızın hayvanlardan falan korunmak amacıyla ağaçlarda uyudukları ve uyurken bu ağaçlardan sıkça düştükleri bi dönemden (böyle bi dönem var mıdır bilmiyorum) kalma, genetik hafızada yer alan bi düşme korkusundan kaynaklandığını bi yerlerde okuduğum hadise, ne kadar doğrudur bilmiyorum, bana komik gelmişti.

evrimin bir sonucu. bu hisse sahip insanlar milimetrik bir harekette hemen uyanır, sıçrar ve etrafındaki dalları tutmaya çalışır. evet, dalları. zira insanoğlu milyon yıl ağaçta uyudu, bu hisse sahip olan insanlar yaşayarak nesillerini devam ettirdi, ossura ossura uyuyanlar düştü, kafasını yardı öldü.

buncacık bir açıklaması var.