Sade Bir Anlatımla Sürekli Acıkmanıza Sebep Olan İnsülin Direnci Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağlığınızı düşünen ama bunu yaparken sivri dilini asla esirgemeyen Sözlük yazarı ''angelus'', insülin direnci hakkında ufkunuzu açacak bir yazı yazmış.
Sade Bir Anlatımla Sürekli Acıkmanıza Sebep Olan İnsülin Direnci Hakkında Bilmeniz Gerekenler
iStock.com

merhaba. kısaca özet geçiyorum: götünü bilgisayarının başından kaldırmayan, ayı gibi yiyen, yedikçe daha çok yiyen. aman bunu da yemeyeyim demeyen/diyemeyen sefil bir şişko hastalığı.

peki neden oluşur? şu yüzden oluşur: glisemik indeksi* yüksek gıdalar tükettiğiniz için oluşur, 500 metre ilerideki markete yürüyerek değil de otomobilinizle gittiğiniz için oluşur.

yani? yanisi şu: yediğiniz tüm basit karbonhidratlar* ve kompleks karbonhidratlar* vücutta glukoza* dönüşür. yani makarna da yesen pilav da yesen kola da içsen çikolata da yesen kıymalı pideyi de gömsen, vücut onu şekere dönüştürür.

e ne güzel işte, süper enerjik olurum, mesaiyi okul saatlerini çılgınlar gibi ceylanlar gibi sekerek geçiririm? geçiremezsin. sen hiç hayatında şişko ceylan gördün mü arkadaşım, sen hiç çikolata yiyen ceylan gördün mü? göremezsin. onlar o yüzden sekebiliyor: hepsi kaslı kaslı canlılar, senin gibi sığır yavrusuna benzemiyorlar.

ne diyorduk? hah tamam, glukoz diyorduk. yediğin o karbonhidratlar ne oldu, şekere dönüştü mü? dönüştü. burada bitti mi peki? bitmedi. sen yine kandaki şekeri hızla yükselten basit karbonhidratlar aldığın için pankreasın uyarıldı. tabii sen pankreasın ne olduğunu da bilmiyorsundur eminim ki, sorsalar "bi hastalık adı" der geçersin. neyse. pankreas uyarılınca insülin hormonu* salgıladı. insülin hormonu kanındaki şekeri daha sonra enerji olarak kullanılsın diye dokularına kas hücrelerine iteleyip glukozu* glikojen* olarak depoladı.

oo ne güzel işte, depolar da doldu, boş depoyla yola çıkılmaz zaten? ulan ayı evladı, boş depoyla yola çıkılmaz da, depoyu boşaltmak için ne yaptın sen? koştun mu, yüzdün mü, ağırlık mı çalıştın, jimnastik mi yaptın, bisiklete mi bindin, kürek mi çektin? ne yaptın? hiçbir şey yapmadın. neden yapmadın? tembelsin, sefilsin. çöp kutusundan bir farkın yok çünkü. o yüzden; depolar hala dolu, depolar ağzına kadar dolu, depolar tıka basa dolu. depolar dolu olduğu halde ne yaptın peki sen? basit karbonhidratla beslendiğin için kan şekerin hızla düştü ve yükseldi, yine acıktın. aynı şeyleri yine yedin, vücut aynı döngüyü tekrarladı ama sen götünü kaldırıp o depoları boşaltacak fiziksel aktivitelerde bulunmadığın için depolara sokamadın o şekeri; hoop, karaciğer onu ne yaptı? yağ olarak depoladı. tebrikler, artık şişko bir insansınız.

bununla bitti mi peki? ne gezer efendim, bu şişko hala yiyor çünkü. ortalama bir porsuk* ailesinin 20 yılda yediğini tek başına bir öğle yemeğinde gömüyor. ne oluyor peki? şu oluyor: insülin sayesinde hücrelere giren şeker, glikojen depoları dolu olduğu için artık oraya giremiyor. yani hücreler, vücudun ürettiği insüline "ya kardeşim görmüyon mu burası çok dolu, hadi siktir git başka bi yere burada yer yok" deyip isyan ediyor. direnç gösteriyor. isyan çıkarıyor. ayaklanıyor. "her yer taksim her yer direniş!!!" diyor ulan daha ne desin.

yani, pankreasın kandaki şekeri hücrelere depolasın diye ürettiği insüline karşı hücrelerin zaten dolu olduğu için direnç göstermesidir.

evet arkadaşlar, insülin direnci kısaca böyle bir şey işte. sırf bunu yazıp entry'i sollandırabilirdim ama ne gerek var, sırf ibnelik olsun diye böyle uzattıkça uzatıyorum. neyse. işin medikal çözümlerini geçiyorum, gidin onu doktorunuzla konuşun. size "şu allahın belası çikolatayı cipsi yeme artık, günde en az bi 20 dakika yarım saat spor yap kaldır şu götünü" demez de daha tıbbi terimler kullanır muhtemelen. lakin çözüm özetle bu tabii: kan şekerini aniden yükseltip düşüren ve sürekli bir açlık halinde gezmenize neden olan basit karbonhidratlardan uzak durmak, kana daha yavaş karışan kan şekerini daha yavaş yükseltip daha yavaş düşüren kompleks karbonhidrat kaynaklarına yönelmek, spor yapmak ve iyi dinlenmek.

yani gördüğünüz gibi, bu hastalık hiç de öyle ortamlarda "ya bende insülin direnci var ondan kilo veremiyorum" diyerek kendinizi acındırabileceğiniz bir hastalık değil. hadi direnç mirenç deyince bilmeyen biri "vah vah" diyebilir ama aksi bir durumda çok ağır taşağa sararlar* sizi üzülürsünüz. yapmayın nolur, ne kendinizi üzün ne de bizi. gerçi biz üzülmeyiz, ben üzülmem en azından. inanın zerre sikimde olmaz sizin o koca götünüz göbeğiniz, hatta üstünüze üstünüze gelip sizi rencide etmeye utandırmaya devam ederim. 

ama inanın bana rencide olmak daha ileri yıllarda kalp damar hastalıklarına, diyabete, kansere ve binbir türlü musibete yakalanmaktan daha iyidir. sevgilerle.