Sadece Çok Zengin Müşterilere Hitap Eden Özel Bankacılık Nedir?

Şubelerini herkesin bilmediği, üst düzey gelir grubu için çalışan özel bankacılık (private banking) nedir? İşte bunu açıklıyoruz.
Sadece Çok Zengin Müşterilere Hitap Eden Özel Bankacılık Nedir?
iStock

Genel bilgiler

özel bankacılık, kendi içinde de çeşitli standartları olan ancak genellikle dışarıdan bu pek bilinmeyen, gerçekte mevduat sahibinin anormal bir şekilde vip olduğu bankacılık türüdür. elbette burada min. 10-20 milyon civarı birikimi olanlara bu hizmetin gerçek olanı sunulur.

dünya genelinde oturmuş bazı özellikleri; her şeyden önce size özel atanmış birisi olur. daima bir telefon uzağınızdadır ve her konuda size yardımcı olur. bunların başında envai çeşit bilindik concierge hizmetleri vardır.

tüm yıl boyunca özel olarak düzenlenen ve fark yaratan ekonomi, sanat, kültür ve yaşam etkinliklerine özel davetler (ki bu davetlerde öyle her fakir giremez. kendi özel müşterileri ve/veya yine onlar gibi özel vip'lerin katıldığı etkinliklerdir. etkinlik genel bir etkinlikse bile size özel loca, mağara v.s. mutlaka ayarlanır), size özel bir banka ya da kredi kartı ki ciddi ciddi herkesin cebinde bulunmayan cinstendirler bunlar, genel anlamda hiçbir bankacılık hizmetine ücret ödememe, özel sağlık-emeklilik-hayat sigortaları, özel banka şubeleri v.s. v.s. her şeyin özel olduğu ve bankadan bankaya bazı uygulama farklılıkları olsa da genellikle sizi mutlu etme odaklı hizmetler verilir.

bu bankacılık türünde sizi öyle bir adam yerine koyarlar ki; olayın boku nasıl çıkarılır diye bana göstermek için arkadaşım, kendi özel temsilcisinden kendisine acil hayat kadını bulmasını (telefonda lafa -hadi bana pezoluk yap kanki- diyerek girmesi olayı koparmıştır) istedi ve aradığı bayan temsilcisi 10 dk içinde telefonla geri dönerek nereye gönderelim diye sordu. şahsen ağzım açık kalarak iyi ki bu kadar param yok diye de şükrettirdi bana bu bankacılık türü!


Madde madde diğer artıları

bankaların 'hatırlı' müşterilerine kıyak geçmesi durumu olarak da özetlenebilir. 'hatırlı' derken, bolca parayı o bankada tutan insanları kastediyoruz.

nedir bu özel bankacılık kıyakları? kabaca açıklayalım.

bu özel bankacılık olayı normal banka şubelerinde olmaz. yani bankaya gitmeniz gerekirse, normal banka şubelerine değil, özel bankacılık şubelerine gidersiniz ki buralar genelde ofis tarzı yerlerdir. dışarıda tabelası falan genelde olmaz.

içeri girdiğinizde bir izzet, bir ikram, sorma gitsin. sıra zaten beklemezsiniz, ne içersiniz diye illaki sorulur, viski isteseniz viski getirirler vb.

her bankada olmasa da, taşaklı bankalarda size özel bir güvenlik tahsis edilir, para çektiğinizde vb. eskort olarak gideceğiniz yere kadar yanınızda bulunurlar.

günde milyor tane insanla uğraşmaktan pili bitmiş, sınırı bozulmuş çalışanlarla muhattap olmazsınız, neşeli rahat güler yüzlü insanlarla karşılaşırsınız.

telefonla vb. talimat vereceğiniz zaman da 444'lu hatları arayıp, otuz saat 1'e bas 3'e bas bilmemne yap'la uğraşmazsınız.

her bankada olmamakla birlikte, klas bankalar paranızın değer kaybetmemesi için sizi hep korurlar. mesela 2 milyon euronuz bir hesapta duruyorsa ve euro büyük bir düşüşteyse, sizi arayıp 'efendim euro büyük değer kaybediyor ve kaybetmeye de devam edecek gibi görünüyor, bu durum size zarar verecek, isterseniz başka bir para birimine geçiş yapıp bu zararın önüne geçebilirsiniz' vb tarzında uyarılarda bulunurlar falan filan.

hizmette neredeyse hiç sınır yoktur. telefon edip, şu adrese 100.000 tl nakit gönderin dersin, giderler teslim ederler.

özel bankacılık şubelerine gittiğinizde, işiniz bittiğinde sizi kapıya kadar uğurlarlar vb.

insan kendini cidden özel hisseder. iyi şımartırlar insanı.

Ülkemizde?

türkiye'de özel bankacılık şubeleri levent, suadiye, nişantaşı gibi üst gelir grubunun yoğun yaşadığı semtlerdeki şubelerin üst katlarında sokaktan sağdan soldan görünmeyecek şekilde tasarlanmış, özel ışıklandırmalı, tam teçhizatlı toplantı salonu olan, deri koltuklu, atraksiyonlu mekanlardır. içeri girince öyle bankonun gerisinde öfff pöff ederek oturan, "ahmet bey havaleniz geldi" diye bağırarak üç kuruş mal varlığınız hakkında fütürsuzca ipuçları veren, yeri gelince müşteriye çemkiren personel asla göremezsiniz. hatta personel göremezsiniz çünkü zengin bir müşteri olarak yağlı kıçınızı kaldırıp bankaya gitmeye tenezzül ettiyseniz müşteri hizmet yetkilisi sizi kapılarda karşılayacak, özel toplantı salonuna buyur edecek, ikrama boğacak ve o arada görünmeyen bazı insancıklar sizin işlemlerinizi başka bir bölümde halledecektir.

bu izzet ikramın yolu da türkiye'de özel bankacılık nedir pek anlamamış kafası karışık bankalar nezdinde minimum 2.5 milyon tl'lik bir hesap açtırmak ve bunu bir süre aktif tutmaktan geçer.

Modern Bankacılık Sisteminin Kuyumcular Sayesinde Ortaya Çıkış Hikayesi