Sadece Gitar Solosuyla Bile Efsane Olan Ozzy Osbourne Şarkısı: Mr. Crowley

Randy Rhoads'ın efsane solosuyla yükselen bu müthiş klasiğe dair bilinmesi gerekenler.
Sadece Gitar Solosuyla Bile Efsane Olan Ozzy Osbourne Şarkısı: Mr. Crowley

şarkının orijinal kaydını dinlemek için


mr crowley... bundan 40 sene önce, 20 eylül 1980 tarihinde hem blizzard of ozz albümüyle birlikte, hem de single olarak ayrı bir şekilde yayınlanmış ve yazılmış en iyi elektro gitar solosuna sahip olan heavy metal parçasıdır. şarkının yayınlandığı plağın a yüzünde "mr. crowley" bulunurken, b yüzünde ise "you said it all" ve "suicide solution" parçaları bulunmaktadır. jet record etiketiyle çıkan ve ingiltere'nin rusper bölgesindeki ridge farm stüdyoları'nda kaydedilen bu parçanın yazarlığını randy rhoads, ozzy osbourne ve bob daisley yapmıştır. şarkıyı kaydeden isimler ise şu şekildedir:

vokal: ozzy osbourne
elektro gitar: randy rhoads
bas gitar: bob daisley
bateri: lee kerslake
klavye: don airey

ve bu iki efsaneye ait, "ozzy osbourne randy rhoads tribute" posterinde de kullanılan şu fotoğrafı ekleyelim: ozzy osbourne & randy rhoads


mr. crowley'nin ulaştığı başarılardan bahsedecek olursak

şarkı, yayınlandıktan tam 40 sene sonra, 1 eylül 2020 tarihinde amerika birleşik devletleri'nde 500 bin birim satışa ulaşarak 1 altın plak kazandı. albümün 6 platin plağı, 2 tane de gümüş plağı bulunmakta ve diğer bir tekli olarak çıkartılan crazy train'in de altın plak kazanmışlığı bulunmamakta. bu albümden altın plak kazanma başarısını gösteren tek şarkı mr. crowley olmuştur. ayrıca şarkı, guitar world okurları tarafından "tüm zamanların en iyi gitar solosu" sıralamasında 28. sırada seçilmiştir. gibson'ın yaptığı "tüm zamanların en iyi heavy metal şarkısı" listesinde de 23. sıradadır.

ayrıca mr. crowley, "1130" kez ile, tüm zamanlarda, ozzy osbourne'un konserlerde en fazla çaldığı 4. parça durumundadır. şarkının ilk çalınması da, resmi olarak yayınlanmasından 8 gün önce iskoçya'nın glasgow şehrinde, 12 eylül 1980 tarihinde olmuştur.

şarkı, yayınlandığı dönemde albümdeki diğer bir parça olan crazy train ile birlikte zirve parçalardan oldu. şarkının ilhamı, ingiliz yazar aleister crowley'in bir kitabından geldi. bob daisley, şarkıdaki bazı cümleleri açıklamak için, "karanlığa bakmak ve aleister crowley'i sorgulamak istedim. "aleister, ne düşünüyordun?" tüm bu karanlık ve negatif şeyler." demiştir. ayrıca the ozzman cometh'in notlarında, ozzy osbourne bu şarkıyla alakalı şunları yazmıştır; "aleister crowley hakkına birçok kitap okumuştum. o çok garip bir adamdı ve her zaman o'nunla alakalı bir şarkı yazmak istemiştim. biz 'blizzard of ozz' albümünü kaydederken, stüdyonun içerisinde, hazırlanmış bir paket tarot kartı destesi vardı. bazen bir şey seni başka bir şeye götürür; mr. crowley parçası da bu noktaların birleşimiyle oldu."

şarkıda geçen "won't you ride my white horse?" dizesi ise bir uyuşturucu kullanımı anlamına gelmekteydi. aleister crowley'in de bir uyuşturucu kullanıcısı olduğu bilinmekteydi.

bu şarkı, randy rhoads'ın da ozzy osbourne ile çalıştığı o kısacık dönemde çıkarttığı en efsane şarkılardan birisi oldu. maalesef 1982 yılında, bu şarkıdan 2 sene sonra turne esnasında bir uçak kazasında hayatını kaybeden randy rhoads, genç yaşında yaşama veda etti.


şarkının başında zaten harika bir klavye solosu vardır ki black sabbath'tan beri gelen karanlık, gizemli, mistik, korkunç ögelerin bir dışa vurumu gibidir bana kalırsa. yani o bölümü kes bir korku filminin girişine koy sırıtmaz. zaten şarkının tamamı ve konu alındığı kişi de bu mistik ve doğaüstü güçlerle uğraşmaktadır. tema olarak birbirine ve ozzy osbourne'un geçmişine uygundur. şarkıyı gitarda çaldığımda ise aslında çok karmaşık gitar rifflerinden fazla, daha sade ama etkileyici bir gitar riff kombinasyonu görmekteyim. fakat iş soloya geldiğinde şarkı farklı bir nirvana ulaşıyor. solonun çalımı bir kere gerçekten zor ama bir soloyu en iyi yapan etkenlerden birisi tabii ki zorluğu değil. bana kalırsa şarkının ruhu, anlatım tarzı, gidişatı, sesleri, armonisi ile muazzam uyumlu bir şarkı. öte yandan randy rhoads'ın da mükemmel ötesi tekniğini de hesaba katmak lazım. bu soloyu birçok gitarist şaheser denilebilecek doğrulukta ve teknikte çaldı ama bana hiçbirisi randy rhoads'ın verdiği keyfi veremedi.

bu şarkının belli anlamlarda hak ettiği değeri göremediğini de düşünmekteyim

konserlerde bu kadar fazla çalınmasına, ön planda tutulmasına, solo olarak hakkının verilmesine rağmen çoğu iyi metal şarkılarının arasında ismi pek geçmiyor. aslında bu genç bir gitaristin harika bir solo yazdığı, black sabbath'tan kovulan ve resmen dipten çıkıp da gelen bir vokalin oluşturduğu, muazzam derinliğe sahip olan bir şarkıdır. riffleri, geçişleri, parçanın içindeki isyan havası, vokal vurguları ve tabii ki benim için tarihin en iyi solosu olan bir de gitar solosu bulundurmasıyla birlikte bana kalırsa gerektiği kadar saygı gösterilmeyen ve hak ettiği değer verilmeyen bir şarkıdır. tabii bazen kavramlar karışabiliyor, bilinmeyen ya da göz ardı edilen bir parçadır demiyorum; sadece bu parçanın hak ettiği yer, şu anki ününden de fazlasıdır. ama zaten metal müzik tarihi, hatta müzik tarihi böylesine güzel şarkıların hak ettiği değere ulaşmadığı dönemlerle dolu. ancak yine de 40 yıl da olsa, 60 yıl da olsa, 1 asır da olsa unutulmayacak bir parçadır.

doğum tarihim ile (gün olarak) aynı günde yayınlanması da doğum günüm için de harika bir hediyedir.

ayrıca mr. crowley solosunda aşmış bir arkadaş olarak şu ismi de dinleyebilirsiniz: charlie parra del riego - mr. crowley solo


kaynakça ve bazı konser performansları:

ozzy osbourne - mr. crowley (live 1981 with randy rhoads)
ozzy osbourne - mr. crowley (with zakk wylde)
ozzy osbourne - mr. crowley (1982)
ozzy osbourne - mr. crowley (live 1995)
ozzy osbourne - mr. crowley (live 2018)
ozzy osbourne - mr. crowley (discogs)
ozzy osbourne - mr. crowley lyrics (genius)
charlie parra del riego - mr. crowley solo
gibson - top 25 metal songs