Sadece Su İçilerek Kötü Hücrelerden Kurtulmayı Öngören Nobel Ödüllü Araştırma: Otofaji Diyeti

Hücrenin kendi kendini yiyerek gereksiz parçalardan kultulması ve adı otofaji olan savunma mekanizmasını yenilemesi araştormasıyla tıp alanında nobel ödülü alan Yoshinori Ohsumi'nin merak uyandıran çalışması.
Sadece Su İçilerek Kötü Hücrelerden Kurtulmayı Öngören Nobel Ödüllü Araştırma: Otofaji Diyeti
iStock.com

otofaji ile ilgili araştırmanın nobel ödülü almasından sonra yaygınlaşacağını düşündüğüm diyet.

ismini ben uydurdum. muhtemelen daha ticari bir isim bulacaklardır. rejenerasyon diyeti gibi mesela.

72 saat düşük sodyumlu su haricinde hiçbir şey yiyip içmiyorsunuz. 3 gün ölüm orucu resmen. bu süreç içinde vücut kendi kendini sindiriyor. ama sindirmeye eskimiş, işe yaramaz, kanserli hücre ve dokulardan başlıyor.

ayrıca şeker ve obezite gibi hastalıklar da sona eriyor. bağışıklık sistemi resetleniyor ve kök hücreler aktif hale geçiyor.

olayın özünde vücudu strese sokmak var. uzun süren sporlarda da aynı şey yaşandığı için vücut eski hücreleri sindiriyor ve yenileniyor. spordan sonra insanların kendisini rahatlamış hissetmesi bu yüzden.

ek olarak uzun süre aç kalındığında insanın sezgisel ve 6. hisse dayalı özellikleri gelişiyor. beyin kendini farklı bir moda sokarak öğrenmeyi kolaylaşır hale getiriyor.

yakın zamanda konu ile ilgili daha detaylı bilgiler ortaya çıkacaktır. bu yazdıklarım yabancı sitelerden okuduğum makalelerin kısa bir derlemesidir. türkçe kaynak malesef yok denecek kadar az.

bir çok işlevi olan ve hastalıklarda rol oynayan bir mekanizma. gerek protein agregatlarını, yaşlı mitokondrileri, virüsleri gerekse hücreye girmiş patojenleri yok etmek için hücrenin kullandığı bir yöntem. bahsi geçen hedefler işaretlenir (mesela ubiquitin ile) ardından etrafı çift zarla çevrilir. tespiti lc3 kolokalizasyonu ile yapılabilir.

bu yılki tıp alanında nobel ödülünü kapmıştır.
https://www.nobelprize.org/…ureates/2016/press.html

tabi aslında ödülü otofaji kapmadı, otofajiyi aydınlatan, tokyolu yoshinori ohsumi kaptı

Konuyla ilgili bir de şöyle bir bilgi var;