Safety Not Guaranteed Filmine İlham Olan Gerçek Gazete Kupürünün Hikayesi

2012 tarihli keyifli indie filmin senaryosu gerçek hayattan ilhamla oluşturulmuş meğerse.
Safety Not Guaranteed Filmine İlham Olan Gerçek Gazete Kupürünün Hikayesi

safety not guaranteed... tam olarak ılık bir bahar öğleden sonrasında, buz gibi bir zywiec ve yanında çerezle birlikte izlenesi bir colin trevorrow romantik komedi bilim kurgusudur.

yapım yılı olan 2012'yi düşünüyorum da zaman gerçekten hızlı akıyor...

(spoiler değil belki ama filmin konusuna atıf içerir)

filme konu olan ilanın gerçek hikayesi 

backwoods home magazine, abd'de üç ayda bir yayınlanan bir dergidir. dergi genel yaşama, ev dekorasyonuna, mutfak ve yemek kültürüne dair içeriğe sahiptir. başlangıçta evinin garajında bu dergiyi çıkarmakta olan dave duffy, derginin hem editörü, hem sahibi, kısaca her şeyidir... john silviera, dave duffy için part-time çalışan biridir ve dergi reklam almakta sıkıntı çektiği için silviera'nın bir görevi de reklam sayfasında boş kalan kısımları gündelik yazılar, komik anekdotlar ve fıkralarla doldurmaktır...

yine boş reklam köşesini doldurması gereken bir sayıda silviera, üzerinde çalıştığı, kendi taslak hikayesinde yer alan ve tamamıyla kendisinin uydurduğu şu ilanı basar dergide:


tercüme etmek gerekirse: " eleman aranıyor - özellikler: zamanda geçmişe yapacağım yolculukta bana eşlik edecek. bu bir şaka değildir. posta kutusu 322, oakview, ca 93022. ödeme dönüşte yapılacaktır. kendi silahını kendin getireceksin. emniyet garanti edilemez. bunu daha önce yalnızca bir defa yaptım."

kimsenin ilanı fark etmeyeceğini düşünen silveira'nın sonradan anlattığına göre ilana binlerce kişiden yanıt gelir. ilanın gerçekliğine inananların sayısı patlamıştır. o sırada hapiste olan kişilerden bile kendisine başvuranlar olmuş ve geçmişe gitmesi halinde o zaman dilimindeki kendi gençlik hallerine suça bulaşmamayı önermesi için ona yalvaranlar çıkmıştır.

ve nihayetinde ünlü talk-show üstadı jay leno, bir gece programında ilanı gösterir ve ilan amerika'da fenomen haline dönüşür


filmin senaryosu, bu ilandan esinlenilerek kurgulanmıştır