Sağır Olduktan Sonra Kas Hafızasıyla Şarkı Söyleyen İlham Verici Kadın: Mandy Harvey

2017'de katıldığı America's Got Talent yarışmasıyla hikayesini öğrendiğimiz şarkıcı Mandy Harvey'in hikayesi gerçekten ilham verici.
Sağır Olduktan Sonra Kas Hafızasıyla Şarkı Söyleyen İlham Verici Kadın: Mandy Harvey

bugün mandy harvey adında bir kadınla tanıştım. hikâyesine yüreğimi bıraktım ve hayat mücadelesindeki zorlukları müzik tutkusuyla aşmasına hayran kaldım. 

mandy, bağ dokusu bozukluğu olan birisiydi. bir gün ağır hastalanıp sinirlerinin durumu kötüleşiyor. akabinde, ne yazık ki 18 yaşında tamamen duyma yetisini kaybediyor. mandy, duyma yetisini kaybetmeden önce 4 yaşından beri şarkı söyleyen birisiydi. fakat duyma yetisini kaybettiğinde şarkı söylemeyi bırakıp adeta pes ediyor hayata. 


aradan yıllar geçtikten sonra mandy yeniden şarkı söylemenin bir yolunu buluyor. şarkıları kas hafızasını kullanarak ve titreşimleri hissederek söylemeye başlamış. şarkının temposunu vs. ayağına gelen titreşimlerle yakalıyordu. 


2017 senesinde america's got talent yarışmasına katıldığında herkes kendisinden haberdar oluyor. yarışmadaki muhteşem performansıyla hem seyirciyi hem de jüriyi adeta mest ediyordu. simon cowell'ın golden buzzer'a basmasıyla beraber büyük finale direkt katılmaya hak kazanmıştı. 

yarışmada söylediği bizzat kendisinin yazmış olduğu ''iyi olmayı dene'' performansı burada:


hayat adil değil. ancak bu tür gerçek hikâyeler pek çok insana ilham kaynağı olup, her şeye rağmen hayat karşısında devam etmelerini sağlıyordu. bu muhteşem kadının karakterine ve hikâyesine tanıklık etmek ne büyük bir onurdu. bugün mandy sayesinde bir şey daha öğrendim.