Sağlık Sorunlarına Yol Açmasına Rağmen Türkiye'de Güvenli Sayılan Kimyasal: Glifosat

Glyphosate (glifosat), kullanımına kuşkuyla yaklaşılan ve özellikle tarım ilaçlarında kullanılan bir kimyasal. Monsanto ilaç firmasının milyonlarca dolar tazminat ödemesine neden olan maddeye dair bilmeniz gerekenleri aktarıyoruz.
Sağlık Sorunlarına Yol Açmasına Rağmen Türkiye'de Güvenli Sayılan Kimyasal: Glifosat
iStock

bayer firması geçtiğimiz günlerde, bayer'e bağlı monsanto'nun ürettiği glyphosate içeren ot ilacı nedeniyle lenf kanseri olan bir amerikalıya 80 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kalmıştır. geçen yaz ağustos ayında da aynı etken madde nedeniyle bir çiftçi 289 milyon dolar tazminat kazanmıştı.

bana göre bayer'in hem kanser yapan tarım ilaçları, hem de kansere çare olan ilaçlar üretmesi pek yaman bir çelişkidir.

ABD'li çiftçi Edwin Hardeman (70), Monsanto'ya karşı 80 milyonluk davayı geçtiğimiz gün kazandı.

nedir bu glyphosate?

1964'te icat edilen ve yaklaşık 20 yıldır ot ilacı olarak kullanılan glyphosate isimli etken maddeli herbisit'in kullanıldığı ürünleri yiyen domuz ve ineklerde kronik bağırsak ve doğurganlık/sakat doğum sorunları görüldüğü iddia edilmektedir.

doğurganlık sorunları yaşayan hayvanların yemleri glyphosate'sız yemlerle değiştirilince, doğurganlık sorunlarının azaldığı çiftlik sahiplerince gözlemlenmiştir.

Monsanto'nun RoundUp isimli ilacında glifosfat olduğu biliniyor.

amerika genelinde yoğun olarak kullanılan glyphosate'lı yemler nedeniyle amerikadaki hayvanların doğurganlık oranı avrupanın yarısına yakını kadardır.

aynı ot ilacı bir tarlada tekrarlı kullanıldığında verimi dramatik bir şekilde düşürmektedir. yani bu ilacın sadece canlılar için değil, toprak için de çok zararlı olduğu iddia edilmektedir. iddiaya göre ilacın kullanıldığı topraktaki faydalı bakteriler öldüğü için toprak patojenlere ve parazitlere kalmaktadır. bu yüzden topraktaki mineral döngüsü bozulmaktadır.

bu ot ilacının ayrıca kansere neden olduğu ispat edilmiştir. amerika'da 5 bini aşkın çiftçi tarafından üreticisi mahkemeye verilmiş. sadece üreticileriden bir tanesi 289 milyon dolar tazminat kazanmıştır.

ABD'li DeWayne Johnson (46), Monsanto'ya açtığı 289 milyonluk davayı Ağustos 2018'de kazanarak kritik bir kararın verilmesini sağlamıştı.

aynı ilaç etken maddesini insanlar için güvenli oranda içerdiği bilinen yemlerle uzun süre beslenen dişi farelerde tümörler oluştuğu tespit edilmiştir. avrupa ve amerika'daki annelerin sütlerinde bu etken maddeden ciddi oranda bulunmaktadır.

iyi haberler, temiz ürünler yenildiği taktirde doğurganlık, böbrek sorunları hatta otizm semptomları kaybolmaktaymış.

fransa ve almanya'da yasaklanmasının aksine ülkemizde ne yazık ki en çok tüketilen hatta ziraat mühendisleri odası tarafından doğa dostu olarak isimlendirilen etken maddelerden bir tanesidir.

ekleme: bu yazı, yediğimiz yiyeceklerin o kadar da güvenli olmadığı gerçeğine dikkat çekmek için yazılmıştır. kısırlık, şeker, böbrek ve alerji sorunları yaşayan tanıdıklarınız varsa, güvenilir gıdalarla bu sorunları aşabilme ihtimalleri vardır.

ne yazık ki bu ülkede yaşamak beni şüpheci her şeyde kasıt komplo arayan tipe dönüştürdü.

Kaynak: Glifosfat, göz ardı edilmiş bir risk mi?


kaynak 2