Sağlıklı Bir Bağırsak İçin İşinize Yarayabilecek Güzel Beslenme Tavsiyeleri

Bağırsak sağlığı için nasıl beslenmeli? Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler ve içecekler nelerdir? Bağırsakları güçlendirmek için ne yapılabilir? Bu ve benzeri soruların cevapları içeriğimizde.
Sağlıklı Bir Bağırsak İçin İşinize Yarayabilecek Güzel Beslenme Tavsiyeleri
iStock

bbc ve ingiltere sağlık bakanlığı (nhs) sitelerinden derlenmiş sağlıklı bağırsak için beslenme tavsiyeleri ufkunuzu açabilir.

çoğumuzun daha fazla lifli gıdalara ve daha az şekere ihtiyacı var. bol miktarda lifli gıdalar tüketmek, kalp krizi, inme, tip 2 diyabet ve bağırsak kanseri riskini düşürüyor.

lifli gıda ihtiyacı yaş ilerledikçe artıyor. beslenme şekliniz hep aynı kalsa bile vücudun lif ihtiyacı arttığı için 25-30 yaşından sonra sindirim ve bağırsak sorunları yaşamaya başlayabiliyorsunuz. ingiliz hükümeti 2015 yılında yetişkinler için günlük alınması gereken lifli gıda miktarının 30 grama çıkarılmasını tavsiye etti. insanların daha fazla sebze ve meyve yemeye özendirilmesi gerekiyor.

lifli gıdalar sindirim sorunları ve kabızlığı önlediği gibi insana uzun süre doygunluk hissi verdiği için kilo almayı da engelliyor.

alınan lif miktarını artırmak için 

- kepekli tam buğday ekmeği tüketebilir,
- patates kabuğu soyulmadan tüketebilir,
- köri, yahni ve salatalara fasülye, mercimek ve nohut ekleyebilirsiniz,
- kahverengi prinç,
- fasülye
- yulaf tüketebilirsiniz.


sağlıklı bağırsak için ipuçları 

- bitki temelli geniş bir diyet uygulamak. bakteri çeşitliliğini sağlamak için yediğimiz gıdaların çeşitini de artırmamız gerekiyor.
- daha fazla miktarda lifli gıdalar tüketmemiz gerekiyor. meyve, sebze, baklagiller, kuruyemiş ve tam tahıllı gıdalar faydalı bakteriler için gereklidir.
- işlenmiş gıdalardan kaçınmamız gerekiyor. işlenmiş gıdalardaki koruyucu maddeler bağırsaklardaki iyi ve kötü bakterilerin sayısını azaltır.
- yoğurt gibi probiyotik gıdalar bağırsaklardaki bakteri sayısının artmasını sağlar.
- diğer yağların yerine doğal süzme zeytin yağını tercih edin. doğal zeytin yağı bakteri dostu olan polifenol maddesini en çok ihtiva eder.
- antibiyotikler kötü bakterileri öldürdüğü gibi iyi bakterileri de öldürür. kullanmak zorunda kalırsanız, kullandıktan sonra bol yiyecek yiyin ki faydalı bakteriler tekrar çoğalabilsin.

sindirime yardımcı olmak için yüksek miktarda sıvı tüketmelisiniz. lifli gıdaları tükettikten sonra yeterince sıvı tüketmezseniz lifin etkisini göremezsiniz. her yemekte bir şişe su içmelisiniz. kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.

midenin yükünü azaltmak için yağlı yiyeceklerden uzak durun. yağlı yiyeceklerin sindirimi uzun sürdüğü için midede yanmaya ve reflüye neden olabilir. yağsız et, balık ve yarım yağlı süt tüketin. kızartma yerine ızgara tercih edin.

baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durun.

doğal yoğurt ya da probiyotik içeren gıdalar tüketebilirsiniz. bunların faydalarını fark edebilmek için bir ay boyunca her gün kullanmanız gerekiyor.


bir insanın sadece bağırsaklarından alınmış bir miktar dışkı laboratuvar ortamında incelenerek obez olup olmadığı tespit edilebilmektedir. yani bağırsak florasıyla obezite arasında ilişki vardır.

bakteriler, bağırsaklarımızdaki 100 milyon nöronu etkileyerek davranışlarımızı etkileyebilir. bu yüzden bağırsak için 2. beyin de denmektedir.

bağırsaklardaki bakteriler sindirim ve bağışıklığa yardımcı olurken kilomuzu da düzenler. yediğimiz gıdalar kötü yönde değiştiğinde bağırsak floramızdaki bakteriler de hızlıca değişebilir. doğru şeyler yiyerek bağırsaklarımızdaki faydalı bakterilerin tekrar çoğalmasını sağlayabiliriz.

her insanın bünyesi farklıdır. ancak sindirimimizi geliştirirsek kilomuzu düşürebilir ve genel sağlığımızı koruyabiliriniz.

hipokrat’a göre bütün rahatsızlıklar bağırsaklarda başlıyor.

ayrıca kepekli ekmek gibi zengin lifli gıdaları tüketmek, bağırsak sorunlarını gidermekle kalmayıp, japon bilim adamlarına göre alerjik rahatsızlıkları da iyileştirebiliyor.

yazarın notu: ülkemizde tüketilen ekmekler kepeksiz ve çoğunlukla gdo'lu ekmekler. bu ekmekler doğal buğdayla ve kepekli olarak üretilse halk sağlığı için çok faydalı olur. sadece ekmeği sağlıklı hale getirince bile çok ciddi fayda sağlamış olunuyor.

gençlerimiz ciddi miktarda mısır cipsi tüketiyor. bu cipsler çok yüksek miktarda nişasta içerdiği gibi böcek öldürücü genlere de sahip. bu genleri taşıyan mısır, yendiği zaman testis ve böbrek hücrelerini öldürmesinin yanı sıra bağırsak florasını bozduğu da iddia ediliyor.

lifli gıdaları bol içeren sebze meyve tüketmek tabii ki önemli ancak bunların da en tarım ilaçsızlarını bulmak gerekli diye de düşünüyorum. (bkz: dirty dozen)

kaynaklar
https://www.nhs.uk/…d-foods-to-help-your-digestion/
https://www.nhs.uk/…-get-more-fibre-into-your-diet/
https://www.bbc.co.uk/…ld_you_eat_for_a_healthy_gut
nhk world bağırsak belgeseli

15 Günlük Şarj Süresiyle Cezbeden HUAWEI WATCH GT 2'nin İncelemesi

Bağırsakların Kendi Kendine Bira Üretmesi Durumu: Otomatik Mayalanma Sendromu