Sağlıklı Olup Olmadığınızı Anlayabileceğimiz Vücudumuzun Verdiği 7 Sinyal

Sağlıklı olup olmadığımızı aslında vücudumuz bize birçok şekilde gösteriyor. Bir şeylerin yolunda gitmediğini bazı organlarımızda oluşan gözle görülür değişimlerden anlayabiliyoruz.
Sağlıklı Olup Olmadığınızı Anlayabileceğimiz Vücudumuzun Verdiği 7 Sinyal
iStock.com

acı ve ağrı dışında vücudumuzun düzenli olarak gönderdiği sinyallerdir. işin güzel tarafı, sıradan bir kişi de bunların gayet farkına varabilir.

ilk sırada idrar yer alıyor. idrarın renginin açık sarı olması vücudumuzdaki su oranının yeterli olduğunu ve gayet sağlıklı bir yaşam sürdüğümüzü gösteriyor. idrardaki renk, koku ya da miktar değişimi bir şeylerin ters gittiğini açıkça ortaya kokuyor.

iStock.com


ikinci sırada ise şüphesiz dişler bulunmakta. aslında dişlerden çok diş etleri bu konuda başlı başlına işaret. dişlerimizi fırçalarken bile kanayan diş etlerine sahipseniz bazı sağlık problemleri yaşadığınız açıkça ortadadır. dişleriniz kırılgan bir yapıya sahipse, sık sık kırılıyor, çatlamalar oluyorsa acidosisdenilen şeker hastalarında ortaya çıkan kanın asitlenmesi söz konusudur. ayrıca, sadece salya bile dişlerimizi zayıflatabilir. bu nedenle yüz üstü yatmak kulağa hiçte mantıklı gelmiyor.

iStock.com


bir sonraki ise kilolar. ani kilo alma durumlarında vücut atması gereken sıvıyı atamayabiliyor, bununla birlikte vücudumuzda şişlikler görülür. böbrek ve kalp hastalıkları da cabası.

iStock.com


tırnaklar . ölü hücrelerin vücuttan atılma yollarından biri de tırnakların uzamasıyla gerçekleşiyor. tırnaklarınızda gözle görülür bir sararma ya da kalınlaşma söz konusuyla mantar enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz. ince ve bembeyaz tırnaklar ise bilindiği üzere kalsiyum eksikliğidir zaten.

iStock.com


ten. vücudumuzun her yerini kaplayan derimizde meydana gelen morartılar, kaşınmalar, çizikler içeride bir yerde sıkıntılar olduğunu ortaya koymaktadır. duş aldıktan sonra düzenli olarak kontrol etmek oldukça mantıklı.

saçlarımız. saçlardaki ani renk değişimi, stresli bir hayat geçirdiğinizi size bas bas bağırıyor. saç tüylerinin incelmesi ya da kalınlaşması da tiroit kaynaklı olabilir.

iStock.com


vücut kokusu. her insanın kendine has bir kokusu vardır muhakkak; amma ve lakin bu koku burun direklerini kırıyorsa bir hekime görünmekte fayda var. vücut kokusunun en belirgin olduğu zamanlar olan sabahları, bunu test etmek için güzel bir fırsat.

her zaman söylediğim gibi her işin başı sağlık.