Sagopa Kajmer'in 1000 Feat Albümünde Sample Olarak Kullandığı Kült Şarkılar

2005 tarihli Romantizma albümünün ikinci CD'si olarak düşünülen ancak daha sonra iptal edilerek internette yayınlanan düet şarkılar albümü 1000 feat'te kullanılan müzikler, Sagopa'nın müzik zevkinin derinliğini gösteriyor.
Sagopa Kajmer'in 1000 Feat Albümünde Sample Olarak Kullandığı Kült Şarkılar

sagopa askere gitmeden önce dinleyicilere bir hediye bıraktı. romantizma albümünün düet cd’si olarak düşünülen 1000 feat(fit) cd’sinden beş şarkıyı kendi internet sitesinden dinleyicilere hediye etti.

1000 feat şarkıları sırasıyla: 1) sagopa kajmer ft derin darbe – 3 sefil şair, 2) sagopa kajmer ft toolz – kambur kelimat, 3) sagopa kajmer ft kasırga, mt – içimdeki şeytanın ensesindeyim, 4) sagopa kajmer ft fuchs – nedense, 5) sagopa kajmer ft leadri – karanlık satırlar.

1000 feat’in ilk şarkısı sagopa kajmer ft derin darbe – 3 sefil şair

bu şarkıda sagopa samsun’dan istanbul’a uzanan yolculuğunu anlatıyor. yunus'un emre'ye yolculuğu misal. 3 sefil şair şarkısının sampling'i mike oldfield - the inner child şarkısından yapılmıştır.

The Inner Child

kambur kelimat, rap müzikle maneviyatın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan mükemmel bir şarkıdır

gerek lirikalite gerekse altyapısıyla sagopa’nın en güzel düetlerinden biridir. rapin tasavvufla birleşmesinin güzel bir meyvesi. buna rağmen şarkının pek bilinmemesi çok şaşırtıcıdır. kambur kelimat, bize gelecek adına bir işaret veriyor. maneviyatın yoğun olduğu bu şarkı, gelecek dönemde de bu şarkıların geleceği mesajı vermiş dinleyiciye. o yüzden "bil, bu şarkı herkesin, hissedenler dinlesin.’’ o günlerde de sagopa deneysel parçalar yapıyordu. kambur kelimat o dönem yapılan deneysel şarkılardan biridir. bu deneylerin sonunda maneviyatın ağırlıkta olduğu şarkıları daha fazla göreceğiz. kambur kelimat şarkısının sampling'i karunesh - morning glory şarkısından yapılmıştır.

Morning Glory

içimdeki şeytanın ensesindeyim

bu şarkıda, insanoğlunun ne zaman düşeceğini bilmediği bir uçuruma yürümesi gibi her an ölümle baş başa yaşaması işlenmiştir. her an ölebilirsin, o her an ölebilir, onlar her an ölebilirler. herkesin ve kendinin her an ölebileceğini düşünerek yaşa, öyle davran insanlara. çünkü onlar gittikten sonra yaptığın her şey için pişman olacaksın. pişman olmadan yaşa, pişman olmadan yap ne yapacaksan. kimseyi kırma, üzme. şeytan seni kandırmaya geldiğinde seni varmak istediğin yerden başka yere götürecek. o an çök ensesine yakala ve at içinden, yolundan. içindeki şeytanın her an ensesinde ol. sampling'i efsanedir zaten. deep purple soldier of fortune adlı eser.

Soldier Of Fortune

1000 feat’te sırada nedense var

şarkıda sagopa’ya fuchs eşlik etmiştir. kişisel olarak sago'nun en sevdiğim eserleri klasmanında ilk ona girer. nedense, sevdiğinden uzak kalan bir aşığın gece tek başına karanlıkta otururken aklından geçirdiklerinin şarkıya dönmüş halidir. insanın en üzgün hallerinden biridir, sevdiğinden ayrıldığı zamanlar. geceler zordur artık karanlıkta yanan ışıkları göremeyecek kadar görmekten uzaktır insan. fakat karanlıkta yanan ışıkları her zaman görebilmek gerekir. en zor anında bile görmek istemesen bile bir kapı açılmıştır önünde, o kapıdan gir. o kapıdan girdiğinde, aslında hiçbir şeyin sandığın kadar acı olmadığını anlıyorsun, buna ‘’unutmak’’ diyorlar sen ‘’alışmak’’ diyorsun ve hayatına devam ediyorsun çünkü hayat devam ediyor. dünya sürekli güzelliklerle dolu olsaydı yine yaşanmayacak bir yer olurdu. o zaman anlar mıydın ki güzel olan nedir? o nedenle hayatın içindeki en acı şeylerle karşılaştığında da bunun da hayatın bir parçası olduğunu unutma. nedense şarkısının samplingi armand amar - to warn the world şarkısından yapılmıştır.

To Warn the World

1000 feat’te beşinci ve son şarkı karanlık satırlar

şarkıyı leadri tek başına seslendirmiş. leadri ve savaş samsun’da yaşayan sagopa’nın eski dinleyicileriydiler. leadri ve arkadaşı savaş, abluka alarm adında amatör bir grup kuruyorlar bir gün sagopa ile iletişime geçiyorlar. sagopa onlara kuvvetmira’da bir şans veriyor ve bu şarkı da bu adımlardan biridir. abluka alarm’ı piyasaya tanıtmak için bu dönemde birkaç solo şarkılarını sagopa kendi internet sitesinden paylaşıyordu.

Karanlık Satırlar

diğer albümlerde görüşmek üzere.