Sahalardaki En İlginç Olaylardan Birine Sahne Olan 1982 Fransa - Kuveyt Maçı

21 Haziran 1982 tarihinde Dünya Kupası grup aşamasında Fransa ve Kuveyt'i karşı karşıya getiren maç, futbol sahalarında ender görülen anlardan birine sahne oldu.
Sahalardaki En İlginç Olaylardan Birine Sahne Olan 1982 Fransa - Kuveyt Maçı

dünya kupası tarihinde bir ülkenin futbol federasyonu başkanının sahaya girip hakeme itiraz ettiği, takımı maçtan çekeyazdığı ve bir gol kararının geri döndürüldüğü ender (belki de tek) maçlardan biridir 1982 fransa - kuveyt maçı yani hepsinin birden olduğu tek maç ama, ayrı ayrı bilemeyeceğim.

olay şudur ki, kuveyt takımı 3-1 mağlup iken fransa atak yapmaktadır. o sırada hem stattakiler, hem de televizyon başındakiler bir düdük sesi duyarlar. duydukları düdük sesine izleyiciler (biri hariç) sadece şaşırmış fakat kuveyt milli takımı şaşırmakla yetinmeyip oynamayı bırakmıştır. fransız futbolcu alain giresse ise engin konsantrasyonundan dolayı (muhtemelen) topu sürmeye devam etmiş, golünü çakmıştır. 

kuveytliler az biraz üzülüp topu santraya koymuşlarken bir talimat sonucu sahayı terk etmeye başlarlar. talimat, tribünden elini sallayan şeyh fahid el-ahmet el-sabah'tan başkası değildir. zaten bu isimde bir başkası olamaz. şeyh, gazını bırakmayıp sahaya dalar ve hakeme "tavsiye"lerde bulunur. sovyet hakem miroslav stupar ise bu tavsiyelerden etkilenir ve hakem atışıyla oyunu giresse'in topu aldığı yerden başlatır. fransa kalan dakikalarda bir gol daha atıp "bu da mı gol değil" dansı yaparken, kuveyt 4-1 yenilir ve sahayı başı önde terk eder.

şeyh fahid, olaydan dolayı 8 bin pound ceza alır ve maçın hakeminin ise görevine son verilir.

işte o ilginç anlar:

Dünyanın En İlginç Kendi Kalesine Golünün Atıldığı 1994 Barbados - Grenada Maçı