Sakalı Gürleştirmek İçin Yapılan Sarımsak Sürme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Halk arasında çoktan bir efsane olmuş sakala sarımsak sürme işlemi kimi zaman işe yarar bir uygulama olabiliyormuş. Sözlük yazarı "kerter", sarımsakla şansını denemek isteyenler için üç farklı yöntemi paylaşmış.
Sakalı Gürleştirmek İçin Yapılan Sarımsak Sürme İşlemi Nasıl Uygulanır?
iStock


yöntem 1

birkaç tane küp buz ve iki diş sarımsak ile köselik sorunundan kurtulmak mümkündür. bunun için yapılacak ilk şey yüzü iyi bir şekilde yıkamak olacaktır. yıkanıp temizlenmiş olan cilt sarımsağın etkisini daha çabuk alacaktır. buz küplerinizi yüzünüze gezdirerek sürün ve ardından sarımsakları ortadan ikiye bir bıçak yardımıyla kesin. sarımsağın sulu olan kısmını yanak çevrenize hafif bastırarak sürün. bu aşamada cildinizde kızarıklıklar oluşabilir. bu kızarıkları fark edince endişelenmeyiniz.

yöntem 2

birkaç diş sarımsağı havanın içerisinde ezin ve inceltin. ardından tıraş makinesi veya jilet ile sakal çıkmayan bölgesini tıraş. böylelikle olası ince tüyler varsa da kesilmiş olacaktır. cildi soğuk su ile yıkayıp kurulayın ve incelttiğiniz sarımsağı cildinize sürün. bu aşamada cildiniz yanabilir bu durum sarımsağın keskinliğinden kaynaklanmaktadır. yüzünüzde 10 dakika kadar sarımsağı bekletin ve sürenin ardından cildinizi yıkayıp kurulayın.

yöntem 3

1 yemek kaşığı zeytinyağı ve iki diş ezilmiş sarımsak karıştırılır. parmak uçları ile elde edilen karışım cilde yedirilerek sürülür. yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. ciltte kızarıklık oluşmaya başladıysa eğer süreyi beklemeden yıkayabilirsiniz. sürenin ardından önce ılık ardından da soğuk su ile cilt temizlenir. haftada birkaç gün uygulanmasında hiçbir sakınca olmayacaktır.

yalnız, sarımsak cildi çok hassas olan kişilerde hasara yol açabilir

özellikle ciltte kızarıklık ve yanma hissi gibi belirtiler gözlenebilir. şayet bu belirtiler sarımsağın keskin faydalarından ve içerisinde bulunan asit oranından kaynaklanmaktadır. sakal için sarımsağı bir kene denediğinizde bu olaylar görülebilir. hatta birkaç denemede bile görülmesi olağandır. cildi hassas olmayan kişilerde bile görülebilen belirtilerdir. kişi cildini yıkaması ile kızarıklık ve kaşıntı sorunu giderilecektir. eğer yıkadıktan sonra hala acımaya devam ediyorsa sarımsak kürüne devam etmeniz sağlıklı olmayabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir