Salvador Dali'nin Rüya Gibi Resimleriyle Süslenen Alice Harikalar Diyarında Kitabı

Dali meğerse 1969 yılında Alice Harikalar Diyarında eserini resimlemiş. İşte bu güzel ortak çalışmada yer alan illüstrasyonlar.
Salvador Dali'nin Rüya Gibi Resimleriyle Süslenen Alice Harikalar Diyarında Kitabı

ben büyük şeylere öyle ihtiyaç duymam. mutlu olmak imkansız (schopenhauer) ancak benim adıma, mutluluğa yakın uçmak için küçük ama özel şeyler yeterli olacaktır. mesela bu güzide eseri farklı şekilde okumak, bende tarifi zor bir duygu yığını oluşturur ve bunu özel birileriyle paylaşmak benim için yeterlidir. nasıl mı? şöyle...

salvador dali ve alice harikalar diyarında eseri bir araya gelirse, tıpkı chopin ve noktürn (gece) ortaklığı ya da schubert ve lied ahengi kadar güzel bir şey ortaya çıkmaz mıydı? cevap elbette evet. öyleyse yeni soru; salvador dali'nin çizdiği alice harikalar diyarında'dan daha güzel bir şey olabilir mi? yeni cevap:

lewis carroll'ın ölümsüz eserindeki harikalar diyarının geçidi olan tavşan deliğinden düşen alice'i ve bütün hikayeyi salvador dali'nin çizdiği bir ortak yapım insanı heyecanlandırır. dali ve lewis carroll'ın eserinin bir araya geldiği bu güzel ortaklık, 1969 yılında random house yayınevi'nin bir parçası olan nyc's maecenas yayınları tarafından yayımlandı. bu ilk baskı, çok nadir bulunan ve aranan bir koleksiyon parçasıdır. ancak daha sonrasında everytype yayınları sağ olsun ki, dali'nin saykodelik illüstrasyonları ile daha da güzelleşen bu eser tekrar yayımlandı ve daha kolay ulaşılabilir hale geldi. huzurlarınızda brahms eşliğinde, dali illüstrasyonları ile alice in wonderland...

kitabın ilk görseli olan bu çizim ile yolculuğun açılışı yapılır


beyaz tavşan ile tavşan deliğinden aşağı düşen karanlık ve hırçın alice


muhteşem detayları ile gözyaşı havuzu

alice'in her illüstrasyonda tuttuğu halka dikkat çekicidir.


caucus yarışı bölümü


dördüncü bölüm


bilge tırtıl

afyon tiryakisi bir filozof olan tırtıl, burada iki şekilde karşımıza çıkar; birinde gökyüzünde sürreal bir formda ve diğerinde de sihirli bir mantarın üstüne tünemiş bir halde. alice ise yine halkası ile buradadır.


domuz ve karabiber

hapşıran düşes'in ve domuzun yer aldığı çizim.


çay partisi

burada daha önceki görsellerde görmediğiniz üzere, çılgın çay partisi alev almış anahtarla, ağaçla ve köklerle dali'nin the burning giraffe eseri ve eriyen saatlerinin bulunduğu ünlü eseri belleğin azmi (la persistencia de la memoria) özel konuklar görünümü ile resmedilmiştir.


kupa kraliçesi

tuhaf tokmağı ile kroket oynarken. alice ve halkası, bu sefer gölgesi ile birlikte.


alice'e denizdeki okula gitmek hakkında garip bir hikaye anlatan kaplumbağa

hikayenin bazı detayları, dali tarafından gökyüzüne yansıtılmıştır.

ıstakozun sesi

kitabın 10. bölümünde bir şiir şeklinde yer alan bu bölüm, arka planda cennetten cehenneme doğru uzanan bir katman ile (cehennem yükseliyor gibi görünmekte) sunulmaktadır.


börekleri kim çaldı?


alice ve kız kardeşi

tavşan deliğinin önünde açmış gizemli bir gül başında sarılan kız kardeşler.


demem o ki, bu gibi küçük ama hoş şeyler bilmek ve bunları özel birisi ile paylaşmak güzeldir.

illa ben kitabı görmek isterim derseniz, şöyle buyrun efenim