Salyangozlar Yağmur Yağdığında Neden Birden Ortaya Çıkarlar?

Yağmur yağdıktan sonra şeffaf şemsiye satıcılarından bile önce ilk olarak ortaya salyangozlar çıkıyor. Sebebi çok karışık değil aslında.
Salyangozlar Yağmur Yağdığında Neden Birden Ortaya Çıkarlar?
iStock.com


salyangozlar ve solucanlar vücutlarındaki nemi korumak için toprak altında ya da taş altı gibi nemli yerlerde ikamet ederler. yağmur yağdıktan sonra toprak üstüne çıkma nedenleri boğulma riski ya da hiperhidrasyon değil, normalde kuru olan havanın yağmur yağdıktan sonra nemli olmasıdır. yağmur ve nem onlar için öldürücü değil, yaşamsal bir öneme sahiptir.


yüzeye çıkma nedenlerinden biri toprak üstünde toprak altından daha rahat hareket etmeleridir. bir diger nedeni ise yağan yağmurun titreşimlerininin onlara, toprak altındaki doğal avcıları olan köstebeğin hareketlerinin yarattığı titreşimler gibi gelmesidir. bu durumdan dolayı iç güdüsel olarak kostebekten kaçış refleksi olarak toprak üstüne çıkarlar.


kaynak: 19 yıl önce okuduğum bilim çocuk dergisi.

Yağmurlu havalarda salyangozlara dikkat etmeyi unutmayalım

çok üzülüyorum sözlük. bu hayvanlara çok üzülüyorum. içim parçalanıyor gerçekten bak. yağmur yağınca çıkıyor gariplerim, nemli diye sanırsam gezintiye çıkıyorlar fakat yürürken dikkat etmeyişlerimizden üzerlerine basılabiliyor. çıtır çıtır kırılıyorlar lan. resmen hayvanlar ölüme çıkıyor mk.


küçükken fark ederdim bunları. yağmur ne zaman yağsa bizim apartmanın girişinde yoğunlaşırlardı çitlerin arasından çıkıp. hava karanlıkken, apartmana gelenler kapıya gidene kadar o girişten geçerken arada ezilenler olurdu. gözlerim dolardı görünce. ortalarda gezenler olunca alıp kenara koyuyorum ama nafile. arada ben de yapıyorum fark etmeden o zaman içim parçalanıyor, rüyalarıma giriyor.


insanların da dikkatsizliği tabii. dikkat edin lan, dikkat edin. hayvanlar ezilip ölüyorlar. yağmur yağınca çıkıyorlar işte, karanlık olduğu için de fark edemiyoruz ve ezilebiliyorlar. ben karanlıkta yürürken mutlaka yere dikkatlice bakarak telefon ışığıyla yürüyorum, sizde öyle yapın.