Samanyolu'na Yakınlığıyla Dikkat Çeken ve Aşırı Yıldız Üreten Heykeltraş Galaksisi

Aşırı yıldız üreten galaksi türüne mensup olan Heykeltraş Galaksisi, nam-ı diğer NGC 253'ü inceliyoruz.
Samanyolu'na Yakınlığıyla Dikkat Çeken ve Aşırı Yıldız Üreten Heykeltraş Galaksisi

heykeltıraş galaksisi, ingilizcesi sculptor olan namı diğer ngc 253...

heykeltıraş takımyıldızı'nda bulunan orta büyüklükte bir sarmal galaksi. samanyolu'na en yakın aşırı yıldız üreten galaksi olarak yaklaşık 11.5 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunmakta.


90000 ışık yılı çapıyla samanyolu'ndan küçük olmakla birlikte yaklaşık 200 milyon yıl önce gaz açısından zengin bir cüce galaksi ile birleşerek bugünkü aşırı yıldız üreten haline geldiği düşünülmekte ve merkezine yakın bölgede bolca wolf rayet yıldızı bulunan birkaç süper yıldız kümesi barındırmakta. merkezindeki kara delik de 5 milyon güneş kütlesiyle sagittarius a'dan bir miktar daha kütleli.

Wolf-Rayet yıldızları, evrim geçirmiş olağanüstü büyüklükte yıldızlardır, ve kütlelerini 2000 km/s hızına ulaşabilen çok yeğin yıldız rüzgârı nedeniyle kaybetmektedirler.

heykeltıraş galaksisi'nin ngc 253-dw2 adında bir de uydu galaksisi var ancak bir sonraki yakın geçişinden sağ çıkamayabileceği öngörülüyor. bu yakın etkileşim galaksinin yapısındaki bozulmadan da sorumlu.

NGC 253-DW2

1783 yılında caroline herschel tarafından gözlemlenmiş olan galaksinin, özellikle yüksek yıldız üretimi olan bölgeleri hubble teleskopu tarafından detaylı çalışılmış, wise tarafından da pek çok kez incelenmiş.


kaynaklar:
https://en.wikipedia.org/wiki/sculptor_galaxy
https://phys.org/…011-12-galaxy-blooming-stars.html
https://www.theastrogazer.com/…12/8/sculptor-galaxy
https://www.nasa.gov/…rs/jpl/news/wise20101013.html

Büyük Patlamadan Sonra Meydana Gelen İlk Galaksi: GN-Z11