Şampiyonlar Ligi'nde 3 Yerine 2 Ön Eleme Oynayacak Fenerbahçe'nin Muhtemel Rakipleri

Şampiyonlar Ligi'nin değişen statüsü sebebiyle normal şartlar altında 3 ön eleme oynaması gereken Fenerbahçe, Atletico Madrid'in UEFA Avrupa Ligi şampiyonu olması sebebiyle 2 ön eleme oynayacak. Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri ve Şampiyonlar Ligi'nin detaylı yeni sistemi.
Şampiyonlar Ligi'nde 3 Yerine 2 Ön Eleme Oynayacak Fenerbahçe'nin Muhtemel Rakipleri


bu sene avrupa kupalarına katılma hakkı kazanan takımlarımız

galatasaray
fenerbahçe
akhisar
başakşehir
beşiktaş

yani ülke adına kaç puan toplanacaksa bu takımlar toplayacak. toplanan puan 5'e bölüneceği için bir veya bir kaçının başarısızlığını diğerleri telafi etmek durumunda olacak.

şu an türkiye uefa ülkeler sıralamasında onuncu. bu yüzden lig ikincisi normalde 3 eleme oynayarak gruplara kalmak durumunda. ancak uefa kupasını kazanan atletico madrid şampiyonlar ligine doğrudan katılım hakkı elde etti. bu durum bize iki eleme oynayarak gruplara kalma imkanı verdi. üstelik şampiyonlar ligindeki format değişikliği nedeniyle bu elemelerde görece daha kolay takımlarla eşleşeceğiz.

akhisarın doğrudan katılım hakkı elde ettiği uefa kupası gruplarına başakşehir ve beşiktaşında katılacağını ön görüyorum. eğer fenerbahçe bu iki elemeyi geçip gruplara kalırsa türkiye çok ciddi puanlar toplayabilir.

detaylar

şampiyonlar ligi 4'er takımlı 8 gruptan oluşuyor. yani 32 takım. 32 takımdan 26 takım direk katılım hakkı elde edecek. kalan 6 takım eleme oynayarak gelecek. elemeler için de iki grup oluşturulacak; şampiyonlar yolu ve lig yolu. şampiyonlar yolundan 4 takım, lig yolundan iki takım gruplara katılım hakkı elde edecek. 

direkt katılan takımlar (2018-19 sezonu sıralamasına göre)

1. ispanya ilk 4 takım
2. almanya ilk 4 takım
3. ingiltere ilk 4 takım
4. italya ilk 4 takım..................16 takım buradan
5. fransa ilk 2 takım
6. rusya ilk 2 takım.......................4 takım buradan
7. portekiz şampiyonu
8. ukrayna şampiyonu
9. belçika şampiyonu
10. türkiye şampiyonu.................4 takım buradan

- şampiyonlar ligi şampiyonu ve uefa ligi şampiyonu...........2 takım da buradan etti 26 takım.

- şampiyonlar ligi şampiyonu kendi liginden direk katılım hakkı elde etti ise yerine 11.çekya

- şampiyonu (ki şampiyonlar ligi finalini oynacak olan real madrid ve liverpool kendi liglerinde direk katılım hakkı elde ettiği için çekya şampiyonu direk gruplara kalmış oldu)

- avrupa ligi şampiyonu kendi liginde direk katılım hakkı elde etti ise 5. fransa 3.'sü katılacak (ki atletico madrid kendi liginde ikinci olup direk katılım hakkı elde ettiği için fransa ligi 3.'sü lyon direk gruplara kalmış oldu)

şampiyonlar yolu

şampiyonlar yolu'nda 11. sıra ve daha aşağıda olan ülkelerin şampiyonları olacak ve nihayetinde 4 takım gruplara kalacak. elemeler; ön eleme, birinci, ikinci, üçüncü ve play off olmak üzere 5 kademe olacak. tabi ülkenin kaçıncı sırada olduğu hangi kademeden başlanılacağını belirleyecek.

lig yolunda ise 5.ve 6. ülkenin 3.'leri, 7.sıradan 15. sıraya kadar olan ülkelerin 2.leri katılacak ve nihayetinde 2 takım gruplara kalacak.

lig yolu elemeleri

- 2. eleme(6 takım): 15-14-13-12-11-10. sıra ülkelerin ikincileri (türkiye normalde buraya dahil) katılacak ve 3 takım 3. elemeye yükselecek.

- 3. eleme(5+3=8 takım): 5. ve 6. sıra ülkelerin 3.'leri, 7-8-9. sıra ülkelerin 2.'leri ve 3 takım 2. elemeden play off (4 takım) = 2 takım gruplara kalacak.

fenerbahçe normalde lig yolu elemesine 2. elemeden katılacaktı. uefa kupasını atletico madrid kazandı. atletico madrid kendi liginde direk katılım hakkı kazandığı için 5. sıra ülkenin 3.'sü direk katılım hakkı kazanmış oldu. böylece 3. elemeden katılacak takımlar; 6. sıra 3.'sü ve 7-8-9-10. sıra 2.'si olarak şekilde kaymış oldu.

buna göre fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri

basel (isviçre)
ajax (hollanda)
paok (yunanistan)
sturm graz (avusturya)
spartak moskova (rusya)
benfica (portekiz)
dinamo kiev (ukrayna)

belçika ligi ikincisi
standard liege ya da anderlecht

çekya ligi ikincisi
slavia prag ya da jablonec.