Şampiyonlar Ligi'nin Değişen Katılım Şartları Türkiye Süper Ligi'ni Nasıl Etkileyecek?

UEFA, 2018-2019 sezonundan başlamak kaydıyla Şampiyonlar Ligi'nin katılım şartlarını değiştirdi.
Şampiyonlar Ligi'nin Değişen Katılım Şartları Türkiye Süper Ligi'ni Nasıl Etkileyecek?


Değişen katılım şartlarına göre

- UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile uefa avrupa ligi şampiyonu turnuvaya direkt olarak katılacak.

- UEFA ülkeler sıralamasındaki ilk 4 sıradaki ülkenin (İspanya, Almanya, İngiltere, İtalya) ligi ilk 4 sırada bitiren takımları turnuvaya direkt olarak katılacak.

- UEFA ülkeler sıralamasındaki 5. ve 6. ülkenin (Fransa, Rusya) liglerini ilk 2 sırada bitiren takımları turnuvaya direkt olarak katılacak

- 7. ve 10. sıradaki ülkelerin (portekiz, Ukrayna, Belçika, Türkiye) liglerini şampiyon tamamlayan takımlar turnuvaya direkt olarak katılacak.

Yani toplamda 26 takım UEFA Şampiyonlar Ligi'ne direkt olarak katılacak.

Geriye kalan 6 takımın katılım olayı ise şu şekilde

İlk 10 sıradaki ülkelerin turnuvaya direkt olarak katılamayan takımları ile 11. ve daha aşağı sıradaki takımlar mücadele edecek.

Yeni formata göre Türkiye Süper Ligi ikincisi fazladan bir ön eleme oynayacak fakat eskisi gibi zorlu takımlarla eşleşmeyecek. Bu konu, Sözlük yazarlarını ikiye bölmüş durumda

şu duruma göre türkiye süper lig 2.si, 3 eleme turu oynayacak. (avantajı ise ispanya, ingiltere, italya ve alman takımları yer almıyor.)

elemelerden belirlenecek son 6 takım için muhtemel güçlü rakipler ise fransa 3.sü, portekiz 2.si, rusya 3.sü, ukrayna 2.si, hollanda 1 ve 2.si, isviçre 1.si. lig ikincisinin sahip olduğu avrupa puanı ile bu eşleşmeleri kağıt üzerinde zayıf takımlarla eşleşme şansı mümkün olabilmekte.

avrupa liginde ise türkiye kupası sahibi direkt gruplara katılırken, lig 3.sü 2, lig 4.sü 3 eleme oynayarak avrupa ligine dahil olmaya çalışacak.

türkiye ligi için yeni kural gayet olumlu. eğer 10. sırayı kaybetmezse tabi.

ön elemelerde sevilla, arsenal, liverpool, atletico madrid vb. takımlar yerine; fransa veya portekiz 3.'sü ile, diğer liglerin 2.'si ve şampiyonları ile karşılaşacak.

normalde son turu geçme ihitmlaimiz %30'u aşmıyordu. en az %50'ye çıktı bu ihtimal.

yeni formatı türkiye ikincisi için avantaj falan getirmiyor.

10. sırada olduğumuz için 3 ön eleme oynayacağız. özellikle dünya kupası veya avrupa şampiyonası olan senelerde 3 tane zorlu ön eleme oynamak aşırı yıpratıcı.

ilaveten kurada zayıf ülke şampiyonları ile karşılaşmayacak, onlar farklı yoldan gidiyor. kurada çekeceği takımlar güçlü (uefa sıralamasında 5-15 arası ülkelerin) liglerdeki şampiyon olamayan takımlar ve bunlardan üç tane elemesi lazım.

şampiyon olamayan ve ön eleme oynayan 11 takım olacak ve bu 11 takımın sadece 2'si gruplara kalacak.

bu takımlar arasında rusya üçüncüsü(zenit vb), fransa üçüncüsü (lyon vb), portekiz ikincisi (porto vb), ukrayna ikincisi (dinamo kiev vb), belçika ikincisi (anderlecht vb), hollanda ikincisi (ajax vb) olacak. tekrar söyleyelim, bu takımlardan üç tane elemen lazım.

kısacası bu sistem bize yaramadı. 9. sıraya çıkarak bir ön elemeden kurtulursam biraz avantajı olur, ama şu anda çok kötü.

arsenal, atletico madrid, tottenham, sevilla, valencia, roma, napoli gibi takımlarla karşılaşmak mı?

yoksa boktan takımlarla 1 maç fazla yapıp en üst turda; lyon (beşiktaş penaltılarla elendi), zenit, porto (daha yeni köy takımı diyordunuz), ajax, feyenoord (bak bunları da eleyip arsenal'e elenmiştik mesela), anderlecht ile mi karşılaşmak?

bence ortada düşünecek bir şey yok.
ingiltere, italya, ispanya'nın 3. 4. takımı ne zaman elenmiş bu turlarda ki? sittin sene eleyemeyecektik, 100 yıl geçse de eleyemeyecektik.

şimdi en azından bu takımları elersen iki takım gönderir sıralamada 9'a 8'e çıkarsın. bir kıymeti olur işin.

Velhasıl; bu durum bizim açımızdan iyi mi, kötü mü olduğunu zaman gösterecek...