Sanal Alışverişe Yeni Bir Soluk Getiren Acımasız Topluluk: Letgo Ölücüleri

Sahibinden ve DonanımHaber'den sonra sanal alışverişin yeni bir yıldızı var: Letgo ölücüleri. İşte bir süredir hasret kaldığımız ölücülük sektörüne kan getiren bu topluluğun amansız pazarlıkları.
Sanal Alışverişe Yeni Bir Soluk Getiren Acımasız Topluluk: Letgo Ölücüleri

letgo'ya 400 liraya iphone 5 koymuştum, çiziği-vuruğu yok. adamın teki mesaj atmış: 200 tl + a4 tech mouse + a4 tech klavye + sabo marka tuvalet terliği versem olur mu? sabo marka tuvalet terliğini duyunca bi aklım karıştı tabi. bu fırsat insanın ayağına her zaman gelmez.

50 liralık sıfır ayarında kitaba 25 tl istedim. bir genç "abi öğrenciyim param yok" falan diye yazdı. tam "hediyem olsun sana" diyecekken çocuk kendini dilenci gibi hissetmesin diye 10 tl istedim. piç "5 tl olursa alırım" yazdı.

letgo ölücüleri üzerinde vakti zamanında sosyal deney yapmıştım. deneyin aşamalarını adım adım yazıyorum:

1- 850 lira değerinde ıbanez marka elektrik gitar letgo'ya 70 tl'den konur.
2- yer olarak izmir'in merkezine en uzak ilçelerden biri tercih edilir (dikili).
3- gitarın kuzenin düğününde bağlama olarak kullanılıp sonra bir daha kullanılmadığı söylenir ve algısal olarak gitardan anlamıyormuş gibi bir algı oluşturulur.

ve gelsin sonra 150'den fazla mesaj...

en komik olan mesaj ise şuydu: kalkıp dikili'den konak'a gelmemi söyleyen, pazarlıkla gitarı 60 tl'ye çekmeye çalışan orospu çocuğunun mesajı. o orospu çocuğu akıllansın diye aliağa izban'a gel vereyim ürünü dedim ve kendisi geldiğini söyleyince engeli bastım.

bir arkadaşım 20.000 tl'lik motosikletinin egzozunu satıyordu. egzozun fotoğrafını da motora takılıyken çekmiş, öyle koymuş ilana. yalan olmasın, 1500 lira mı ne yazmış. kamilin teki son fiyat ne olur diye sormuş, bu da 1400 lira demiş. bunun ardından alıcının/ölücünün sorduğu soru,"muayenesi ne zamana kadar geçerli"... evet 20.000 tl'lik motoru 1500 tl zannetmiş. ve bunun üzerinden bile pazarlık yapmaya kalkmış hayvan evladı.

dün akşam yaşadığım bir olayı anlatayım. yer rize, alıcı her halinden malum partiye oy verdiği belli olan bir anne ve 20'li yaşlarındaki oğlu. tam köylü kurnazı tipler. ürünün ne olduğunu geçiyorum ama 150 tl'ye ve çok uygun bir fiyata sattığım bir şey için bile indirim istedi , 140 yaptım.geldi. beğendi. alırken 130 uzattı ve " kusura bakma bu kadar param var " dedi. belki başkası olsa "tamam canın sağolsun" diyip kabul ederdim ama yaptığı çakallık beni çıldırttı o an ve "hayır olmaz" dedim. ben kabul etmeyince de baktılar ki oynadıkları kumar işlemedi, oğlu çıkardı cebinden eksik parayı uzattı. bu sefer iyice çıldırdım ve " artık ürünün fiyatı 200 tl oldu kusura bakmayın daha aşağı fiyata satmıyorum" dedim. kadının gözler fal taşı gibi açıldı ve arabayla uzun bir mesafeden geldikleri için de almadan gitmek istemediler. zırlaya zırlaya 200 tl'yi verdiler gittiler. çakallıksa çakallık, hodri meydan.

vakti zamanında bir hevesle alıp fazla kullanmadığım kondisyon bisikletini ilana koydum 3 hafta önce. sıfırı 650 lira olan ürünü gayet normal bir fiyata 250 liraya koydum ki ürün sıfırdan farksızdı. aldığım mesajlar hayattan soğuttu. abi annem ayağından rahatsız sevabına verir misin diye yazan bir eleman vardı. başka birisi eşim için alıyorum 50 liraya veriyorsan gelip alayım hemen? diye yazmıştı. bir de cevap vermeyince trip atmıştı niye cevap vermiyorum diye. geçmişte de eski cep telefonumu satarken birisi şey yazmıştı bayağı gülmüştüm. ''gardaş hayatımda ilk defa akıllı telefon kullanacağım benim de bir akıllı telefonum olsun istiyorum. gel şu telefonu bana 500 liraya ver sevaba girersin.'' (1500 liraya ilana koyduğum telefona veriyor teklifi)

neyse 230 liraya birisiyle anlaştık adam gelip alacak bisikleti araba bulamadım siz getirebilir misiniz? dedi. tamam dedim gittim adam iş yerinde kullanacakmış. taşıdılar falan içeri gittik bu bindi bisiklete yok efenim pedalı yumuşakmış, elini koyduğu sünger yeri yıpranmış. böyle olduğunu bilseymiş almazmış ama madem buraya kadar gelmişim 150 lira verirmiş. dalga mı geçiyorsun sen birader? deyip aldım bisikleti çıkıyordum. tamam ya 200 olsun dedi. 230'a anlaştık alıyorsan al almıyorsan götürücem birader dedim. hadi madem geldin buraya kadar alayım dedi. lanet olsun deyip aldım parayı çıktım.

elde eski kullandığım telefonlar vardı. buradan okutayım dedim. fiyat olarak 400 lira yazdım, pazarlıkla 350'ye falan veririm dedim. telefonun sahibinden.com sitesinde bulunan emsallerinin 100 tl falan aşağısında fiyat. gelen mesajlar:

200 tl hemen alayım
150 olur mu ?
elden taksit olurmu?
çocuğa alacağım 200'e ver.
güvercin ile takas yapalım.

evet en son güvercin olayından sonra ilanı kaldırdım. lan güvercin ne? taşak mı geçiyorsun adamla? 

bisikletimi koymuştum, 2000 tl yazdım. pezevengin teki gelmiş, 700 tl yazmış. üşenmedim girdim profiline, herif arabasını satıyor. 30.000 yazmış. yolladım teklifi "11.000?" diye... "şaka mı yapıyorsun, küfür mü istiyorsun" demiş. dedim "seni sikerim, bir tek senin malın mı değerli yavşak?"

cevap falan gelmedi...

artık öldürücülerdir. bana bunu bedava verir misin diyenini gördü bu gözler.

letgo ölücüleri donanımhaber ölücülerinin ne kadar asil insanlar olduklarını ortaya çıkarmıştır. donanımhaber ölücüleri internetten buldukları ucuzluk fırsatlarını dayanışma içinde paylaşırlar ve kimseye rahatsızlık vermezler. letgo ölücüleri ise pazarlık kisvesi altında üç kuruşluk eşyaya "en son kaç olur" der, insanın sinirini zıplatır. "olmaz" demeniz karşılığında yiyeceğiniz trip de cabası...

Pazarlık Konusunda En Cimri İnsanı Bile Cebinden Çıkaran Oluşum: Sahibinden Ölücüleri

Kapitalizmi Yıkabilecek Güçte Cimriliğe Sahip Tek Oluşum: Donanımhaber Ölücüleri