Sanatta ve Siyasette Floransa'ya Altın Çağını Yaşatan Adam: Lorenzo de Medici

1449-1492 yılları arasında yaşamış olan Lorenzo de Medici, İtalyan rönesansını sırtında taşıyan büyük aile Medici'lerin en önemli fertlerinden biriydi.
Sanatta ve Siyasette Floransa'ya Altın Çağını Yaşatan Adam: Lorenzo de Medici

medici ailesi, floransa'da sahip oldukları mütevazi hayatlarını bankacılık yapmaya başlayarak geliştirirler. ailenin eski fertlerinden giovanni di bicci de medici, önce eşinin servetiyle roma'da bir banka satın alır ve ardından 1397'de bankacılık faliyetlerini floransa'ya taşır. bu yıllarda kurulan medici bankası, rönesansın başlamasında önemli rol oynayan birçok olayın temelini oluşturur. giovanni öldükten sonra yerine oğlu cosimo de medici geçiyor. ailenin servetine servet katan cosimo, aynı zamanda şehrin gayriresmi yöneticisi oluyor ve şehirdeki ilk platon akademisi'nin kurulmasına öncülük ediyor. platon’un eserlerini yunancadan latinceye çevirtiyor. yerine oğlu ve daha sonra 1467 yılında torunu 18 yaşındaki lorenzo de medici geçiyor. lorenzo; yazdığı şiirler, edebiyata ve felsefeye ilgisi ile bilinir ve halk tarafından muhteşem lorenzo (lorenzo il magnifico) olarak tanınıyordu. 


lorenzo tahta geçtiği esnada şu an hatırlamadığım bir nedenden dolayı papa ile geriliyorlar ve papa, mediciler'in düşmanı olan pazzi ailesi ile anlaşarak lorenzo ve kardeşine bir suikast girişimi düzenliyor. 1478'te kardeşi giuliano de medici suikastte hayatını kaybederken lorenzo hafif sıyrıklarla atlatıyor ve suikastçileri yakalıyor. yalnızca bernardo bandini adındaki katil osmanlı'ya kaçıyor. durumu haber alan lorenzo, dönemin osmanlı padişahı fatih sultan mehmet’ten bandini’yi kendisine teslim etmesini istiyor. fatih bu isteği kırmayarak, kutsal mekanda cinayet işleyen birisini zaten topraklarında tutmayacağını belirtiyor ve katili yakalatıp hemen yolluyor floransa’ya. lorenzo da fatih’e jest olarak, bertoldo di giovanni’ye hazırlattığı bronz madalyonu gönderiyor. papa'yla uzun yıllar süren gerginlikler savaşa bile dönüşüyor ancak sonunda yatışıyor ve papa iv. sixtus barış istemek zorunda kalıyor. daha sonra papa iv. sixtus ölüyor ve yerine geçen viii. innocentius ile ilişkiler normalleştiriliyor.

Lorenzo de Medici'nin Fatih Sultan Mehmet için yaptırdığı madalyon.

lorenzo, floransa halkını yönettiği sırada ailesinin çıkarlarından çok, halkın refahını ön planda tutmuş ve bu sayede halkın desteğini kazanmıştır. sanatçıları ve tiyatroları desteklemiş, yunan ve latin kültürlerini canlandırmaya çalışmıştır. 1472 yılında floransa üniversitesi'ni kurdu ve kütüphaneleri zenginleştirdi, kütüphanelerin sayısını arttırdı. şehrin gelirinin yüzde 90'ını kitaplara ayırdığı söylenir. yüzde 90 bana abartılmış bir rakam gibi görünse de kitaplara olan bağlılığı ve bu alanda gelirin ciddi bir kısmını harcadığı apaçık ortada.

botticelli, michalengelo, fra filippo lippi gibi sanatçıları saraya davet etmiş, koruması altına almış ve desteklemiştir. michalengelo'nun ünlü eserleri pieta ve davut'un insanlığa hediye edilmesine katkıda bulundu.


onun oluşturduğu bu düşünce sistemi rönesansın temellerini oluşturur ve lorenzo da her zaman bunu hedeflemişti. soyluların gücünü kırarak sanatın ve halkın gelişmesini sağladı. 9 nisan 1492'de floransa cumhuriyeti'nde 43 yaşında hayatını kaybetti ve onun ölümünden sonra floransa asla eski gücüne kavuşamadı.

da vinci's demons adlı dizide elliot cowan tarafından canlandırılmıştır.

Medicilerin Halkın Arasına Karışmadan İki Saray Arasında Ulaşımını Sağlayan Vasari Koridoru