Şanslı Ya da Şanssız Olmanın Aşırı Göreceli Olduğunu Anlatan Kavram: Nova Etkisi

Şanslı olmak ya da şanssız olmak, içinde bulunduğunuz zaman ve duruma göre oldukça göreceli kavramlardır. Bir Ekşi Sözlük yazarı, bir YouTube videosundan hareketle bu durumu anlatan, Nova etkisi olarak ifade edilen bir olgudan bahsetmiş.
Şanslı Ya da Şanssız Olmanın Aşırı Göreceli Olduğunu Anlatan Kavram: Nova Etkisi
iStock

şanslı olmak ya da şanssız olmak, içinde bulunduğunuz zaman ve duruma göre oldukça göreceli kavramlardır. bu durumu anlatan, nova etkisi olarak ifade edilen bir olgudan bahsedeceğim.

eric, köpeği nova'yı gezdirmektedir. karşılarına bir tavşan çıkar ve nova tasmasıyla beraber sahibinin elinden kurtulur, tavşanın peşinden koşmaya başlar. eric arkasından koşsa da nova'ya yetişemez. nova uzaklaşmış ve yön algısını kaybederek kaybolmuştur. eric yıkılmıştır. günler boyunca nova'yı her yerde arar, komşulara haber verir, ilanlar asar ancak sonuca ulaşamaz. tavşanın tam o anda karşılarına çıkması, elinin o anki pozisyonu yüzünden tasmayı kaçırması ne büyük şanssızlıktır.

aradan birkaç hafta geçer. eric'in kapısı çalar, karşısında bir kadın ve köpeği nova duruyordur. eric köpeğine sarılır ve kadına teşekkür eder. kadın kendini tanıtır. vanessa. eric vanessa'yı beğenir. bir süre sohbet ederler ve birbirlerinden hoşlanırlar. ilerleyen haftalarda birkaç kez buluşurlar ve birbirlerine aşık olurlar. eric, aradığı bütün özellikleri vanessa'da bulmuştur. eric; veanessa'nın doğru zamanda, doğru yerde olması ve nova'yı bulmasının ne büyük bir şans olduğunu düşünür.

aylar sonra bir gün eric, vanessa'yı almak için arabasıyla yoldadır. bir 4 yol ağzına gelir ve solundan gelen araç kırmızı ışık ihlali yaparak eric'e çarpar. eric bilincini yitirir, birkaç saat sonra gözlerini hastanede açar. doktor; kafasına ciddi bir darbe aldığını, kalıcı bir hasar ya da kanama varsa tespit etmek için bazı testler yapmaları gerektiğini söyler. eric; vanessa'ya giderken, tam o anda orada olduğu için kendini çok şanssız hisseder. belki de bir saniyeyle hayatı mahvolmuştur.

ertesi gün doktor eric ile görüşmeye gelir. ona bir iyi bir de kötü haberi olduğunu söyler. eric önce kötü haberi duymak ister. doktor, aslında ikisinin de aynı şey olduğunu söyler. eric'in kafası karışmıştır. doktor söze devam eder, "kötü haber, beyninde bir tümör bulduk. iyi haber ise, beyninde bir tümör bulduk." eric şaşkına döner ve "bu nasıl iyi haber?" der. doktor, "tümörün geçirdiğin kaza ile hiçbir ilgisi yok. hatta kazadan ciddi bir yara almadan kurtuldun. fakat o kaza yüzünden tomografi çektirdin. bu sayede tümörü tespit ettik. çoğu zaman bu tümörü semptomlar ortaya çıktıktan sonra tespit ederiz ve bu neredeyse her zaman çok geç kalmışız demektir. senin durumunda ise sorunsuz bir şekilde tümörü alabiliriz. söylemesi tuhaf ama o trafik kazası hayatını kurtardı, eric." eric; vanessa'ya giderken, tam o anda orada olduğu için kendini çok şanslı hisseder. belki de bir saniyeyle hayatı kurtulmuştur.

bir trafik kazasını şans olarak görmenin ne kadar garip olduğunu fark eder. o anda, aslında hiçbir şeyin gerçekte ne olduğunu bilemeyeceği hissine kapılır. başına gelen hiçbir şeyin, ne kadar iyi veya kötü görünürse görünsün, ne anlama geldiğini bilemeyecektir. özgür ve aynı zamanda çaresiz hisseder.

eric ameliyat olur. başındaki yara dışında eskisinden de iyi durumdadır. birkaç gün sonra vanessa ile evdedir ve iyileşmektedir. biraz temiz hava almak için köpeği nova ile yürüyüşe çıkar.

orijinal video

Batan Titanik'le Birlikte Okyanusta Can Veren İnsanların Neden Hiç Kurtulma Şansı Yoktu?