Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap lekesi nasıl çıkar? Kırmızı şarap lekesi nasıl temizlenir? Şarap lekesi nasıl çıkartılır? Kıyafetinize dökülmüş şarabı nasıl temizleyeceğinize dair öneriler.
Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?
iStock

doğru yöntemlerle şarap lekesini çıkarmak mümkün ancak temizliğe başlamadan önce şarabın lekelediği kumaşın cinsinin önemli olduğunu unutmayın ve kumaşa zarar verebilecek işlemlerden kaçının.

öncelikle unutmayın; kırmızı şarap lekesi çıkartılırken asla sıcak su kullanmamalısınız. sıcak
su, lekenin kumaşa yayılmasına neden olacaktır.

yeni oluşmuş bir lekede şu işlemleri yapmalısınız

şarap döküleli çok zaman geçmediyse ve hala ıslaksa, lekenin üzerine müdahale etmeden önce tuz dökün ve bir süre bekletin. tuz lekenin kumaşa yerleşmesini engelleyecektir. daha sonra tuzu vakumlayarak temizleyin ve ıslaklık yok olana kadar bu işlemi tekrar edin. leke hala duruyorsa üzerine bir miktar beyaz şarap dökün. bu işlem lekenin renginin kaybolmasını sağlayacaktır. sonrasında kuru bir bezi lekenin üzerine koyun ve bezin kumaştaki lekeyi çekmesini sağlayın. elinizdeki bezin üzerine hiç leke çıkmayana kadar bu işlemleri tekrar edin.

kurumuş şarap lekelerini çıkarmak biraz daha zahmetlidir. burada da yapmanız gerekenler şunlar

lekenin üzerini kaplayacak şekilde soda dökün. bu kurumuş lekenin hareketlenmesini ve çözülmesini sağlayacaktır. ardından kuru ve temiz bir bezi lekenin üzerine yavaşça bastırın ve bezin üzerine hiç leke gelmeyene kadar işlemi tekrarlayın. soda ve şaraptan kalan artığı temizlemek için ılık su ve hafif deterjan karışımı ile kumaşı temizleyin. lekenin hiç kalmadığına emin olduktan sonra kumaşın üzerine kuru bir kağıt havlu ve onun da üzerine ağırlık (örneğin kitap) koyarak bir gece bekletin. sonrasında leke tamamen çıkmış ama hala ıslaklık varsa, kurutun.

En Sevilen Kıyafetleri Gardrobun Derinliklerine Gönderen, Çıkmayan Lekelerle Başa Çıkma Klavuzu