Şarap, Veganlar İçin Uygun Bir İçki Seçeneği Olarak Sayılabilir mi?

Şarap, her ne kadar üzümden üretilen bir içki olsa da tabi tutulduğu işlemler açısından vegan beslenenler için doğru bir seçenek olarak sayılabilir mi?
Şarap, Veganlar İçin Uygun Bir İçki Seçeneği Olarak Sayılabilir mi?
iStock


vegan arkadaşlara selamlar.

asla hayvansal gıda tüketmiyor, hayvansal katkı maddelerine savaş açıyorsanız bilmeniz gereken bir şey var. içtiğiniz şaraplar büyük ihtimalle vegan tüketime uygun değil.

ana katkı maddesi üzüm olan bir içki nasıl vegan olmaz? anlatayım

şarap yapıldıktan sonra filtreleme dediğimiz işleme tabi tutulur. bunun amacı şarap üretimi esnasında doğal yollarla oluşmuş birtakım istenmeyen maddeleri ayrıştırmaktır. bu maddeler şarap içinde kalan maya artıkları, bulanıklık, proteinler, çeşitli sebeplerle oluşmuş tortular, istenmeyen aromalar ve homojenliği bozan herhangi bir şey olabilir.

bu filtreleme esnasında kullanılan yardımcı maddeler çok çeşitli olsa da en popülerleri kan veya kemikten elde edilen hayvan iliği, süt proteinleri, kabuklu deniz hayvanlarından alınan lifler, balık yağları, yumurta beyazından alınan albumen ve jelatin içerebilir. bu yardımcı maddelerle filtrelenen şarap takdir edersiniz ki vegan olmaktan çıkar.

bu durum çoğu şarap üreticisi tarafından gündeme getirilmez, açıklanmaz, etikette belirtilmez. şarap endüstrisinde söz sahibi kişiler de görmezden gelir ki satışlar düşmesin. yani yılların veganı da olsanız maalesef bu orucu bilmeden bozmuş olabilirsiniz.

neyse ki iyi haberler de var

biraz daha maliyetli olsa da filtreleme yapmayıp tüm istenmeyen maddelerin şarap içinde çökmesini ya da çözülmesini bekleyen bazı üreticiler var. ancak bunlar genelde yıllara bağlı üretim yapan kalburüstü şarap üreticileri ve ürünleri genelde ortalamanın epey üstünde fiyatlandırılıyor. fransa'daki chateau'ların dahi kalburüstü olanlarından bahsediyoruz, alelade olanlarından değil. elbet bunları tüketmek de herkesin kesesine uymaz.

peki, daha iyi bir haber

son yıllarda filtrelemeyi sadece bitkisel kökenli yardımcı maddeler kullanarak yapan firmalar da artışta. karbon türevleri, alg ve yosun lifleri, limestone, çeşitli killer ve bitkisel proteinler kullanıyorlar. maliyet biraz artıyor ve bu hammaddelere ulaşmak nispeten daha zor. ancak bu firmalar etiketlerinde vegan olduklarını belirttiklerinden, tüketici bilinçlendikçe daha fazla rağbet görüyorlar.

özet olarak; eğer vegansanız ve hatta vejeteryansanız şarap alırken dikkat etmelisiniz. sadece etiketinde vegan olduğunu belirten markalara yönelin, ya da yapılış sürecine şahit olduğunuz yerel ürünleri tüketin.

Bu içerik de ilginizi çekebilir